O nás

AFP zahájila svou službu digitálního ověřování v roce 2017 ve Francii. Od té doby najala specializované novináře v mnoha zemích od Spojených států po Myanmar a dnes je jednou z předních světových organizací pro ověřování faktů. Naši novináři sledují online obsah v místních jazycích, od amharštiny po hindštinu, polštinu nebo portugalštinu. Berou v úvahu místní kulturu, jazyk i politické dění a spolupracují s redakcemi AFP po celém světě. Zaměřují se především na vyvracení nepravdivých informací, které mohou být manipulativní a způsobit reálné škody.

V České republice se ověřováním informací zabývá Laďka Mortkowitz, která pro AFP pracuje od března 2020. Laďka Mortkowitz pracuje jako novinářka již přes 20 let. Začínala jako reportérka v týdeníku The Prague Post a prošla mimo jiné redakcemi The New York Times, Bloomberg News či Microsoft News v Praze, Paříži a Berlíně.  

Naši editoři pro evropský region:

Bronwen Roberts - koordinátorka

Bronwen pracuje pro AFP od roku 1998 jako reportérka, editorka a šéfredaktorka. Během své kariéry pracovala na mnoha místech včetně Jihoafrické republiky, Hongkongu, Afghánistánu a Paříže. Ověřováním informací se zabývá od března 2020. 

Juliette Montesse - zástupkyně koordinátorka

Juliette pracuje pro AFP od roku 2010. Začínala jako reportérka v redakci francouzského města Lille a poté psala o problematice předměstí Paříže. Před tím, než nastoupila do faktcheckingového týmu, psala o pařížském soudním systému. 

Sally Mairs

Sally do AFP přišla v roce 2016 jako reportérka pro jihovýchodní Asii v Bankgkoku. Později se přestěhovala do Bělehradu, kde přijala pozici zástupkyně šéfredaktora pro západní Balkán. Pro divizi factcheckingu pracuje od dubna 2021.

Estelle Péard

Estelle pracuje v AFP od roku 2010. Několik let pracovala jako ekonomická reportérka v Německu. Před příchodem do fact-checkingového týmu v září 2021 pracovala v AFP TV, věnovala se společenským konfliktům ve Francii a působila také jako editorka agenturních zpráv.

Jastinder Khera 

Jastinder do AFP přišel v roce 2018 jako reportér a editor vídeňské redakce. Před tím pracoval v BBC, například jako producent rozhlasových zpravodajských relací či BBC World TV. Do divize factcheckingu přišel v dubnu 2021.