O nás

AFP zahájila svou službu digitálního ověřování v roce 2017 ve Francii. Od té doby najala specializované novináře v mnoha zemích od Spojených států po Myanmar a dnes je jednou z předních světových organizací pro ověřování faktů. Naši novináři sledují online obsah v místních jazycích, od amharštiny po hindštinu, polštinu nebo portugalštinu. Berou v úvahu místní kulturu, jazyk i politické dění a spolupracují s redakcemi AFP po celém světě. Zaměřují se především na vyvracení nepravdivých informací, které mohou být manipulativní a způsobit reálné škody.

V České republice se ověřováním informací zabývá Laďka Mortkowitz, která pro AFP pracuje od března 2020. Laďka Mortkowitz pracuje jako novinářka již přes 20 let. Začínala jako reportérka v týdeníku The Prague Post a prošla mimo jiné redakcemi The New York Times, Bloomberg News či Microsoft News v Praze, Paříži a Berlíně.  

Naši editoři pro evropský region:

Bronwen Roberts - koordinátorka

Bronwen pracuje pro AFP od roku 1998 jako reportérka, editorka a šéfredaktorka. Během své kariéry pracovala na mnoha místech včetně Jihoafrické republiky, Hongkongu, Afghánistánu a Paříže. Ověřováním informací se zabývá od března 2020. 

Juliette Montesse - zástupkyně koordinátorka

Juliette pracuje pro AFP od roku 2010. Začínala jako reportérka v redakci francouzského města Lille a poté psala o problematice předměstí Paříže. Před tím, než nastoupila do faktcheckingového týmu, psala o pařížském soudním systému. 

Sally Mairs

Sally do AFP přišla v roce 2016 jako reportérka pro jihovýchodní Asii v Bankgkoku. Později se přestěhovala do Bělehradu, kde přijala pozici zástupkyně šéfredaktora pro západní Balkán. Pro divizi factcheckingu pracuje od dubna 2021.

Laura Mannering

Laura má za sebou dlouholetou zkušenost coby reportérka, editorka a manažerka. Po dobu čtyř let šéfovala redakcím AFP v Hong Kongu a na Tchaj-wanu. Narodila se ve Velké Británii a v současné době žije ve Španělsku.

Estelle Péard

Estelle pracuje v AFP od roku 2010. Několik let pracovala jako ekonomická reportérka v Německu. Před příchodem do fact-checkingového týmu v září 2021 pracovala v AFP TV, věnovala se společenským konfliktům ve Francii a působila také jako editorka agenturních zpráv.

Jastinder Khera 

Jastinder do AFP přišel v roce 2018 jako reportér a editor vídeňské redakce. Před tím pracoval v BBC, například jako producent rozhlasových zpravodajských relací či BBC World TV. Do divize factcheckingu přišel v dubnu 2021. 

Simon Morgan

Simon je editor sídlící v Paříži. Do AFP přišel v roce 1998 a pracoval mimo jiné jako reportér ve Frankfurtu či ve Vídni. Od roku 2017 pracuje pro anglofonní servis v pařížské centrále AFP a v září 2022 se stal editorem evropského factcheckingového týmu.