Ověřování faktů: jak to funguje

Vedle tradičních novinářských dovedností využíváme k ověřování informací na internetu řadu jednoduchých nástrojů, něco selského rozumu a hodně obezřetnosti. 

Naším cílem je ukázat průhledně kroky, které podnikáme v procesu uvádění informací na pravou míru.

Začínáme konkrétní otázkou, přičemž se snažíme dohledat a nahlásit podezřelé zprávy a tvrzení.

Naši redaktoři se nejprve pokusí spojit s člověkem, od něhož tvrzení pochází, a zároveň informaci ověřit v našem archívu a u našich novinářů.

Při pátrání hledáme nestranné, veřejně dostupné informace a upozorňujeme na ně pomocí odkazů.

Hledání zdroje

Velké množství nepravdivých informací využívá staré obrázky vytržené z kontextu.

Začínáme se zpětným vyhledáváním obrázku, kdy obrázek vložíme do jednoho či několika vyhledávačů, abychom zjistili, zda byl už dříve zveřejněn na internetu. 

Kliknutí pravou myší na obrázek v prohlížeči Google Chrome vyvolá možnost „vyhledat obrázek na Googlu”. Vyhledávač prozkoumá databázi a zjistí, jestli má podobné obrázky na seznamu.

Pravidelně používáme a doporučujeme rozšíření Invid/We Verify (viz níže), které vám dává na výběr vyhledávače obrázků včetně Google, Bingu (Microsoft), Yandexu (ruština), TinEye (podle obrázků, ne klíčových slov) a Baidu (čínština). Pokud si rozšíření nainstalujete, stačí kliknout na obrázek pravou myší. 

Zpětné vyhledávání nevede vždycky k výsledkům, buď proto, že obrázek nebyl nikdy na internetu zveřejněn, nebo proto, že se zatím nedostal na seznam vyhledávače. Někdy vyhledávače zmate obrázek, který se na internetu objevil zrcadlově obrácený, jako ten, na který jsme narazili v >tomto článku< o kanadském premiérovi Justinu Trudeauovi. 

Proto se také zaměřujeme na vizuální vodítka, jako jsou nápisy na obchodech, dopravní značky, architektura, rostliny, poznávací značky, abychom dohledali, kde a kdy byl obrázek pořízen.

V rámci pátrání po >videu natočeném na Krétě< jsme našli místo s pomocí Google Maps poté, co jsme porovnali tvar pláže.

 

 

Samotné obrázky nebo videa nejsou nikdy samy o sobě dokladem nějakého tvrzení. Musíme rovněž porovnat obrázek s informacemi, jako je datum pořízení nebo podrobnosti na obrázku, například počasí.

Když se zabýváme podezřelými fotografiemi, snažíme se ze všech sil najít původní obrázek a určit, jestli byl pozměněn.

Hledání původu tvrzení nebo citace

Prosté zkopírování odstavce do vyhledávače nám často řekne, jestli se text už někdy objevil na internetu.

Citace přisuzované politikům často pocházejí z internetových stránek zaměřených na parodie. Zkopírování do vyhledávače dokáže najít jejich původce za několik vteřin.

Pokud je komentář přisouzen nějaké osobě, hledáme důvěryhodný zdroj (audio nebo video nahrávku, oficiální přepis) a nahlédneme také do účtů dané osoby na internetu, abychom si vše ověřili. Dále se na tuto osobu přímo obrátíme a požádáme ji o ověření tvrzení.

Při práci s kvantitativními daty hledáme původní studii a zkoumáme její metodiku.

Ověřování videí

Používáme rovněž rozšíření INVID/We Verify Chrome, které AFP pomohla vyvinout. Tento nástroj nám umožňuje rozsekat video do zmenšených obrázků (s pomocí záložky Keyframes). Poté provede několik zpětných vyhledání takových obrázků.