Seznamte se s naším týmem
O AFP Fact Check
AFP Fact Check je jedním z oddělení mnohojazyčné a multikulturní zpravodajské agentury Agence France-Presse, jejímž posláním je nepřetržitě poskytovat přesné, vyvážené a nestranné zpravodajství odkudkoliv a kdykoliv.
V rámci boje s dezinformacemi online vytvořila AFP v roce 2017 specializovaný tým pro ověřování faktů, který se inspiroval naší předchozí zkušeností s oceněným projektem CrossCheck pro francouzské volby, který proběhl v témže roce.
Od té doby se AFP Fact Check rozrostl do přední globální organizace pro ověřování faktů s více než 100 specializovanými novináři pracujícími napříč celým světem.
Novináři AFP Fact Check kontrolují obsah na soiálních sítích v 26 jazycích a spolupracují s místními pobočkami naší agentury tak, aby jejich zpravodajství mělo hloubku, bylo přesné, a obsahovalo relevantní kulturní a politické souvislosti. Fakta ověřujeme v angličtině, arabštině, bahasa indonéštině, bahasa malajštině, barmštině, bengálštině, bulharštině, češtině, chorvatštině, finštině, francouzštině, hindštině, katalánštině, korejštině, němčině, nizozemštině, maďarštině, polštině, portugalštině, řečtině, rumunštině, srbštině, slovenštině, španělštině, švédštině a thajštině. Články kontrolují editoři v našich regionálních centrech a náš globální tým je řízen z ústředí AFP v Paříži.
Naši zaměstnanci
Globální produkce
Phil Chetwynd, ředitel globálního zpravodajství, Francie
Phil Chetwynd zodpovídá za redakční strategii AFP a za jejích 1700 novinářů. Od svého nástupu do agentury v roce 1996 byl dopisovatelem z přibližně 20 zemí a zastával řadu funkcí včetně globálního šéfredaktora a šéfredaktora regionu Asie-Pacifik.
Grégoire Lemarchand, vedoucí digitálních investigací, zástupce globálního šéfredaktora, Francie
Grégoire Lemarchand vede globální digitální investigace AFP od roku 2017. Od roku 2012 na starost strategii AFP pro sociální sítě. Dříve pracoval jako sportovní reportér a zpravodaj z Říma.
Julie Charpentrat, zástupkyně šéfredaktora pro digitální investigace, Francie
Julie Charpentrat se stala zástupkyní šéfredaktora pro digitální investigace v roce 2022 poté, co více než dva roky sama vyvracela dezinformace o zdravotnictví a pandemii Covid-19. Pro AFP v minulosti pokrývala různá témata včetně ekonomiky, obchodu, zaměstnanosti a rodinných záležitostí. Působila jako zpravodajka v San Francisku a New Yorku a pracovala také jako videožurnalistka.
Sophie Nicholson, zástupkyně šéfredaktora digitálních investigací, Francie
Sophie Nicholson řídí globální tým pro digitální investigace a vývoj platformy pro online vzdělávací a videoseriály AFP. Sophie dříve pracovala jako zpravodajka z Mexico City, odkud pokrývala Latinskou Ameriku. Svou kariéru začala v rozhlase a televizi v BBC v Londýně.
Marie Bohner, vedoucí oddělení rozvoje a partnerství, digitální investigace, Francie
Marie Bohner pracuje na rozvoji globálního týmu pro digitální investigace. Má na starost partnerství AFP s dalšími organizacemi zabývajícími se digitální investigací. V roce 2017 koordinovala projekt CrossCheck France za organizaci First Draft, kde byla do roku 2021 vedoucí pro globální partnerství.
Elodie Martinez, koordinátorka globálního školení v oblasti digitálních investigací, Francie
Elodie Martinez se stala globální koordinátorkou školení digitálních investigací v roce 2022. Dříve vedla digitální investigace pro Latinskou Ameriku a Španělsko a předtím stála v čele španělského týmu pro online zpravodajství a sociální média agentury AFP.
Natalie Handel, koordinátorka digitálních vyšetřování pro video, Francie
Natalie Handel dohlíží na produkci videí o digitálních investigacích. Do AFP nastoupila v roce 2009. Nejprve pracovala deset let jako videoreportérka ve Spojených státech a ve Francii, poté přešla k textovému zpravodajství o vědě, zdraví a životním prostředí. V roce 2021 přišla do týmu digitálních investigací.
Cristina Abellan-Matamoros, digitální investigativní videožurnalistka, Francie
Cristina Abellan-Matamoros pracuje jako videožurnalistka digitální investigace. Produkuje videa primárně ve španělštině a portugalčině, ale asistuje i s produkcí v angličtině a francouzštině. K AFP se připojila v roce 2019 jako producentka prot AFPTV Live. V minulosti pracovala pro Euronews a Storyful. Do týmu digitálního vyšetřování se připojila v roce 2023.
Myriam Adam, digitální investigativní videožurnalistka, Francie
Myriam Adam je videožurnalistkou v týmu pro digitální investigaci v Paříži. V minulosti pracovala jako videoreportérka všeobecného zpravodajství ve Francii, věnovala se i událostem jako je pandemie Covid-19 nebo protesty žlutých vest. Pracovala také v kyperské Nikósii, kde se věnovala zpravodajství z Blízkého východu a severní Afriky.
Manon Jacob, reportérka pro změny klimatu, USA
Manon Jacob se zabývá dezinformacemi, včetně vyvracení mýtů o změně klimatu. Do agentury AFP nastoupila v roce 2018 v rámci novinářských stáží. Dříve pracovala pro agentury Reuters a Politico Europe.
Julie Pacorel, reportérka pro zdravotnictví, Francie
Julie Pacorel se specializuje na dezinformace o zdravotních problémech. Před nástupem do týmu v roce 2022 pracovala pro AFP v Marseille, kde se věnovala politice, kriminalitě a biodiverzitě v oblasti Středomoří. Předtím pracovala jako novinářka na volné noze v Jižní Americe pro francouzská média, například Libération.
Jacqueline Pietsch, technická projektová manažerka pro digitální investigace, Francie
Jacqueline Pietsch dohlíží na technický vývoj týmu. Od roku 1996, kdy nastoupila do AFP, pracovala na nesčetných pozicích, v různých oborech a v různých zemích, mimo jiné jako vedoucí anglickojazyčné televizní produkce AFP, dopisovatelka v Nizozemsku a videožurnalistka odpovědná za jihovýchodní Asii.
Denis Teyssou, manažer mediální laboratoře AFP, Francie
Denis Teyssou je manažerem inovací projektu vera.ai financovaného z programu EU zvaného Horizon (2022-2025). Je také zakladatelem ověřovacího programu InVID-WeVerify, který vzešel z předchozích projektů EU InVID (2016-2018) a WeVerify (2018-2021).
Bertrand Goupil, architekt technických řešení, AFP Medialab, Francie
Bertrand Goupil je hlavním technickým vedoucím ověřovacího programu InVID-WeVerify, podílí se v rámci AFP Medialab na projektech financovaných EU (InVID, WeVerify, vera.ai) proti dezinformacím a vytváří nástroje pro factcheckery.
Valentin Porcellini, softwarový inženýr, AFP Medialab, Francie
Valentin Porcellini navrhuje a spravuje nástroje AFP Medialab a podílí se na projektu vera.ai financovaném EU.
Evropa
Juliette Montesse, vedoucí oddělení digitálních investigací pro Evropu, Francie
Juliette Montesse vede tým pro Evropu. V agentuře AFP působí od roku 2010, před nástupem do týmu digitálních investigací v roce 2020 pracovala jako reportérka pařížského soudu a korespondentka na pařížském předměstí.
Katarina Subasić, zástupkyně vedoucí digitálních investigací pro Evropu, Srbsko
Katarina Subašić je zástupkyní vedoucí týmu pro Evropu. Katarina nastoupila do týmu v roce 2020 jako ověřovatelka faktů pro Srbsko, Chorvatsko, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu. V roce 2023 se stala redaktorkou. Pro agenturu AFP pracuje od roku 1998 jako reportérka a redaktorka zpravodajství ze Srbska a západního Balkánu.
Sonia González, koordinátorka španělské redakce, Španělsko
Sonia González je redakční koordinátorka španělského jazykového týmu se sídlem v Madridu a také editorkou pro katalánštinu. Před nástupem do digitálního ověřovacího týmu AFP v roce 2019 pracovala v regionálních redakcích AFP, grafických a online službách v Madridu, Montevideu a Paříži.
Simon Morgan, redaktor, Francie
Simon Morgan je redaktorem týmu pro Evropu. Do AFP nastoupil v roce 1998 a pracoval jako reportér ve Frankfurtu a ve Vídni. V roce 2017 přešel do anglické redakce v pařížské centrále a v roce 2022 se připojil k týmu digitálních investigací.
Estelle Péard, redaktorka, Francie
Estelle Péard pracuje pro AFP od roku 2010. Než se v roce 2021 připojila k týmu digitálních investigací pro Evropu jako redaktorka, pracovala jako ekonomická zpravodajka v Německu, reportérka zabývající se sociálními konflikty ve Francii a redaktorka zpravodajství.
Katharina Zwins, redaktorka, Rakousko
Katharina Zwins píše o dezinformacích v německy mluvících zemích. Před nástupem do AFP v roce 2023 studovala práva a pracovala také pro rakouský zpravodajský časopis Profil, kde spoluzakládala projekt Faktiv, zaměřený na ověřování faktů.
Théophile Bloudanis, reportér, Řecko
Théophile Bloudanis píše reportáže o dezinformacích v Řecku a na Kypru. Než se v roce 2022 připojil k týmu AFP pro digitální ověřování, pracoval jako novinář pro švýcarské místní noviny Le Journal du Jura a pro AFP jako fotograf.
Rossen Bossev, reportér, Rakousko
Rossen Bossev se věnuje reportážím o dezinformacích v Bulharsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracoval 15 let jako novinář v deníku Capital, kde se věnoval justici, vymáhání práva a lidským právům.
Paula Căbescu, reportérka, Rakousko
Paula Căbescu se věnuje reportážím o dezinformacích v Rumunsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala na rumunském webu pro ověřování faktů Factual a pro místní projekt investigativní žurnalistiky Să Fie Lumină.
Maja Czarnecka, reportérka, Polsko
Maja Czarnecka se věnuje reportážím o dezinformacích v Polsku. Než se v roce 2019 připojila k týmu, pracovala jako zpravodajka a videoreportérka AFP ve Varšavě, kde se věnovala politickému, sociálnímu, ekonomickému a kulturnímu zpravodajství.
Marion Dautry, reportérka, Polsko
Marion Dautry je novinářka, která se věnuje Srbsku, Chorvatsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala jako nezávislá zpravodajka pro francouzská a anglicky mluvící média, která se věnovala zpravodajství na západním Balkáně.
Ivan Fischer, reportér, Chorvatsko
Ivan Fischer nastoupil do agentury AFP v roce 2023 jako fact-checker v Chorvatsku. Předtím působil deset let jako reportér a analytik v deníku Jutarnji list, kde se věnoval vědě, technice a zahraniční politice. Vedl také týdenní pořady o vědě a technice v chorvatském veřejnoprávním rozhlase.
Anna Hollingsworth, reportérka, Finsko
Anna Hollingsworth se věnuje reportážím o dezinformacích ve Finsku. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala v londýnském deníku The Times and Sunday Times, kde psala o tématech od zdraví po sociální změny a kulturu.
Johanna Lehn, reportérka, Německo
Johanna Lehnová píše o dezinformacích v německy mluvících zemích. Před nástupem do AFP v roce 2023 pracovala pro Kieler Nachrichten, které jsou součástí Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).
Ladka Mortkowitz, reportérka, Česká republika
Ladka Mortkowitz se věnuje reportážím o dezinformacích v České republice. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala jako reportérka pro různá mezinárodní média včetně Bloomberg News a The New York Times, pro které psala z Prahy, Paříže a Berlína.
Ede Záborszky, reportér, Rakousko
Ede Záborszky se věnuje reportážím o dezinformacích v Maďarsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracoval pro Index.hu, jeden z největších a nejstarších zpravodajských internetových serverů v Maďarsku, a jako externí spolupracovník pro maďarskou zpravodajskou službu Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL).
Afrika
Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména některých novinářů z našeho afrického týmu, abychom zajistili jejich bezpečnost.
Nina Lamparski, vedoucí digitálních investigací pro Afriku, Francie
Nina Lamparski vede tým digitálních investigací pro Afriku. Do agentury AFP přišla v roce 2015 z BBC jako zahraniční zpravodajka ve Vídni. Pracovala pro digitální média, rozhlas i tisk ze Sydney, Phnompenhu, Londýna a Bruselu.
Gaëlle Faure, zástupkyně vedoucí oddělení digitálních investigací pro Afriku, Francie
Gaëlle Faure je zástupkyní vedoucí týmu digitálních investigací pro Afriku od roku 2020. Dříve pracovala na pozicích redaktorky a reportérky ve francouzských a amerických médiích se zaměřením na investigace a factchecking.
Brett Horner, hlavní redaktor pro Afriku, Jižní Afrika
Brett Horner nastoupil do AFP v roce 2019 a pomáhá dohlížet na digitální investigace v Africe. Je to zkušený novinář s dvacetiletou praxí, který dříve působil jako šéfredaktor dvou regionálních novin a zpravodajského webu v Jihoafrické republice.
Camille Malplat, redaktorka, Francie
Camille Malplat je redaktorkou pro francouzsky mluvící země v Africe. Předtím, než se koncem roku 2023 připojila k týmu digitálního vyšetřování, pracovala jako zástupkyně šéfredaktora kanceláře v Lagosu (Nigérie) a jako reportérka všeobecného zpravodajství v Libreville (Gabon) a pro AFP připravovala rozsáhlé reportáže ze zemí střední a západní Afriky.
Emilie Beraud, reportérka, Francie
Emilie Beraud píše o dezinformacích v Africe. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako kulturní a poté zdravotní reportérka ve France Télévision. Pracovala také v pařížské redakci France 24, kde pokrývala mezinárodní zpravodajství z Libanonu, Tuniska a Súdánu.
Tendai Dube, reportér, Jihoafrická republika
Tendai Dube se v AFP věnuje dezinformacím v jižní Africe od roku 2018. Dříve pracovala v mezinárodních zpravodajských redakcích pro CNBC Africa a Reuters.
Tolera Fikru Gemta, reportér, Ethiopie
Tolera Fikru Gemta informupíše je o dezinformacích v Etiopii. Před nástupem do agentury AFP pracoval jako fact-checker ve společnosti PesaCheck.
Suy Kahofi, reportér, Pobřeží slonoviny
Suy Kahofi nastoupil do AFP v Abidžanu v roce 2022. Téměř dvě desetiletí pracoval pro národní a mezinárodní média na Pobřeží slonoviny a jinde v Africe. Bývalý novinář multimediálního vysílání BBC Afrique začal vyvracet dezinformace v roce 2016.
Mary Kulundu, reportérka, Keňa
Mary Kulundu se zabývá dezinformacemi ve východoafrických zemích. Bývalá reportérka předních zpravodajských webů v Keni získala magisterský titul v oboru digitální žurnalistiky a provedla výzkum o tom, jak keňské zpravodajské redakce nakládají s dezinformacemi během mimořádných zpráv.
Monique Ngo Mayag, reportérka, Senegal
Monique Ngo Mayag se od roku 2019 věnuje dezinformacím pro AFP, nejprve v Gabonu a nyní v Senegalu. Před nástupem do AFP pracovala téměř deset let jako reportérka pro kamerunská soukromá média a poté se věnovala digitální investigaci pro online zpravodajský web.
Asie a Tichomoří
Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména některých novinářů z našeho týmu Asie a Tichomoří, abychom zajistili jejich bezpečnost.
Rachel Blundy, vedoucí digitálních investigací pro Asii a Tichomoří, Hongkong
Rachel Blundy vede tým digitálních investigací pro Asii a Tichomoří. Pochází z Londýna a pracovala na různých pozicích ve zpravodajství a digitální produkci v novinách ve Velké Británii.
Charlotte Mason, zástupkyně vedoucí oddělení digitálních investigací pro Asii a Tichomoří, Hongkong
Charlotte Mason pomáhá vést tým Asie a Tichomoří. Do agentury AFP nastoupila v roce 2018 jako reportérka a redaktorka v Paříži, předtím se věnovala dezinformacím v Africe, Evropě a Severní Americe. Dříve psala pro různá média ve Velké Británii a Francii.
Jake Soriano, zástupce vedoucího oddělení digitálních investigací pro Asii a Tichomoří, Hongkong
Jake Soriano pomáhá vést tým Asie a Tichomoří. Do manilské kanceláře AFP nastoupil v roce 2019 jako digitální investigativní reportér. Dříve pracoval na projektech ověřování faktů na Filipínách.
Sophia Xu, manažerka digitálního vzdělávání pro oblast Asie a Tichomoří, Hongkong
Sophia Xu vede školicí program digitální žurnalistiky agentury AFP v regionu Asie a Tichomoří. Do AFP nastoupila v roce 2020 jako redaktorka digitálních investigací. V oblasti digitální žurnalistiky vyškolila stovky novinářů a studentů na mediálních konferencích a univerzitách po celé Asii.
Sumit Dubey, redaktor, Indie
Sumit Dubey vede digitální vyšetřovací tým pro jižní Asii. Sídlí v Dillí. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval v různých předních indických novinách.
Safrin La Batu, redaktor, Indonésie
Safrin La Batu vyvrací dezinformace v Indonésii. Před nástupem do AFP v roce 2019 pracoval jako investigativní reportér v deníku The Jakarta Post.
Jeff Li, redaktor, Hongkong
Jeff Li je redaktorem týmu Asie a Tichomoří. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako novinář v BBC, kde se věnoval Hongkongu a Číně.
Zoe Low, redaktorka, Hongkong
Zoe Low je redaktorkou týmu Asie a Tichomoří. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako reportérka v South China Morning Post.
Richard Pyne, redaktor, Hongkong
Richard Pyne je redaktorem týmu Asie a Tichomoří. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako reportér, moderátor a redaktor pro hongkongskou rozhlasovou televizi.
Purple Romero, redaktorka, Hongkong
Purple Romero je redaktorkou asijsko-pacifického týmu. Před nástupem do AFP v roce 2023 pracovala jako asistentka na Hongkongské univerzitě a předtím jako digitální investigativní reportérka v manilské kanceláři AFP.
Nattakorn Ploddee, redaktor, Thajsko
Nattakorn Ploddee vede z Bangkoku tým digitálního vyšetřování pro jihovýchodní Asii. Je zodpovědný za výstupy v thajštině a podílí se na seminářích agentury AFP o digitálním vyšetřování. Před nástupem do agentury v roce 2019 pracoval jako moderátor zpravodajství pokrývající mezinárodní dění.
Shim Kyu-seok, redaktor, Jižní Korea
Shim Kyu-seok je digitální investigativní redaktorka, která monitoruje dezinformace v Jižní Koreji. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala jako politická novinářka pokrývající severokorejskou a jihokorejskou domácí politiku pro deník Korea JoongAng Daily.
Qadaruddin Shishir, redaktor, Bangladéš
Qadaruddin Shishir koordinuje produkci v bengálštině. Do AFP nastoupil poté, co pracoval jako redaktor pro různá bangladéšská média.
Satya Adhi, reportér, Indonésie
Satya Adhi vyvrací dezinformace v Indonésii. Před nástupem do AFP v roce 2023 pracoval jako multimediální novinář, který se věnoval všeobecnému zpravodajství pro indonéský zpravodajský server Narasi.
Jan Cuyco, reportérka, Filipíny
Jan Cuyco se zabývá digitálním ověřováním v Manile. Před nástupem do AFP v roce 2023 vyvracela volební dezinformace pro filipínskou koalici pro ověřování faktů Tsek.ph.
Ara Eugenio, reportérka, Filipíny
Ara Eugenio je digitální investigativní reportérka na Filipínách. Do AFP nastoupila v roce 2022. Dříve pracovala jako multimediální novinářka ve společnosti Summit Media.
Rimal Farrukh, reportér, Pákistán
Rimal Farrukh je digitální investigativní reportér z pákistánského Islámábádu. Před nástupem do AFP pracovala jako korespondentka pro jižní Asii ve zpravodajské relaci VICE World News.
Masroor Gilani, reportér, Pákistán
Masroor Gilani je digitální investigativní reportér, který v AFP začal jako korespondent v Pákistánu v roce 2003. Předtím pracoval pro Associated Press of Pakistan a The Muslim newspaper.
Gemma Holliani Cahya, reportérka, Indonésie
Gemma Holliani Cahya je digitální investigativní reportérka z Jakarty. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako reportérka pro deníky The Guardian, Los Angeles Times a The Jakarta Post.
Chayanit Itthipongmaetee, reportér, Thailand
Chayanit Itthipongmaetee se zabývá digitálním ověřováním a působí v thajském Bangkoku. Před nástupem do agentury AFP pracovalx jako novinář v agenturách Coconuts Bangkok a Khaosod English.
Hailey Jo, reportérka, Jižní Korea
Hailey Jo nastoupila do AFP v roce 2023 jako digitální investigativní novinářka a vyvrací dezinformace na nejrůznější témata v Jižní Koreji. Dříve pracovala jako reportérka a moderátorka pro TVB v Hongkongu.
Devesh Mishra, reportér, Indie
Devesh Mishra vyvrací dezinformace šířené v Indii. Před nástupem do AFP pracoval jako reportér pro webovou stránku BOOM Live, která ověřuje fakta v Novém Dillí, a jako mediální školitel v programu FactShala iniciativy Google News.
Lucille Sodipe, reportérka, Filipíny
Lucille Sodipe vyvrací dezinformace na Filipínách. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala více než deset let v televizi, kde produkovala dokumenty. Byla také reportérkou a redaktorkou filipínské organizace Vera Files, která se zabývá ověřováním faktů.
Najmi Syahiran Mamat, reportér, Malajsie
Najmi působí v Kuala Lumpuru a vyvrací dezinformace v Malajsii a Singapuru. Před nástupem do agentury AFP v říjnu 2023 pracoval pro zpravodajské kanály Channel News Asia, Free Malaysia Today a Astro AWANI.
Tommy Wang, reportér, Hong Kong
Tommy Wang vyvrací dezinformace šířené v Číně, Hongkongu, Macau a na Tchaj-wanu. Před nástupem do AFP v roce 2023 pracoval na projektech ověřování faktů v Číně.
Francie
Gaëlle Geoffroy, reportérka, Francie
Gaëlle Geoffroy se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii. Do agentury AFP nastoupila v roce 2002 a pracovala na různých pozicích v pařížské centrále, mimo jiné se věnovala ekonomice, obecnému zpravodajství a politice. Pracovala také jako ekonomická zpravodajka ve Washingtonu.
Théo Marie--Courtois, reportér, Francie
Théo Marie--Courtois píše o dezinformacích ve Francii. Do agentury AFP nastoupil v červenci 2023.
Claire-Line Nass, reportérka, Francie
Claire-Line Nass se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii. Před nástupem do agentury AFP v roce 2021 pracovala v týmu pro ověřování faktů ve francouzském deníku Libération a zabývala se různými tématy spojenými s dezinformacemi.
Alexis Orsini, reportér, Francie
Alexis Orsini informuje o dezinformacích ve Francii. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako fact-checker pro noviny 20 Minutes.
Latinská Amerika a Španělsko
Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména některých novinářů z našeho latinskoamerického týmu, abychom zajistili jejich bezpečnost.
Anella Reta, vedoucí oddělení digitálních investigací ve španělštině a portugalštině, Uruguay
Anella Reta vede digitální vyšetřovací týmy AFP pro Latinskou Ameriku, Brazílii a Španělsko. redaktorka a redakční koordinátorka portugalského jazykového týmu. Od roku 2004, kdy nastoupila do AFP, pracovala jako redaktorka španělského grafického servisu, vedoucí redaktorka latinskoamerické redakce v Montevideu a korespondentka v Sao Paulu. K týmu digitálních investigací se připojila v roce 2019.
Miguel Bravo, koordinátor španělské redakce, Mexiko
Miguel Bravo je redaktorem španělského jazykového týmu v Mexiku. V agentuře AFP pracuje na vyvracení dezinformací od roku 2019. Dříve pracoval jako reportér pro několik mexických médií a specializoval se na oblasti, jako je vláda, zdravotnictví a ekonomika.
Cecília Sorgine, redaktorka, Brazílie
Po několika letech práce digitální investigativní reportérky pracuje nyní Cecília Sorgine jako redaktorka portugalského jazykového týmu v Brazílii. Před nástupem do týmu pracovala pro portugalské textové a multimediální služby agentury AFP.
Nadia Nasanovsky, manažerka digitálního vzdělávání pro Latinskou Ameriku, Uruguay
Nadia Nasanovsky vede vzdělávací program digitální žurnalistiky agentury AFP v Latinské Americe. Do AFP nastoupila v roce 2019 jako reportérka digitální investigativy v Buenos Aires. Před nástupem do AFP pracovala jako ověřovatelka faktů a jako reportérka pro několik argentinských médií.
Magdalena Advis, reportérka, Chile
Magdalena Advis je digitální investigativní novinářka ze Santiaga. Před nástupem do AFP v únoru 2023 pracovala na ověřování faktů o chilském ústavním procesu (2021-2022) a na vyšetřování sociální nerovnosti.
Tatiana Magariños, redaktorka, Uruguay
Tatiana Magariños je redaktorkou španělského týmu. Od roku 2008, kdy nastoupila do AFP, pracovala v redakci a v infografických a multimediálních službách v Montevideu. Předtím pracovala jako novinářka pro místní noviny a přispívala do dalších médií. V roce 2023 se připojila k týmu digitálního vyšetřování.
Denise Mota, redaktorka, Uruguay
Denise Mota je editorkou pro španělštinu a portugalštinu. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala jako editorka v brazilských investigativních zpravodajských médiích.
Maria Clara Pestre, redaktorka, Brazílie
Po několika letech práce digitální investigativní reportérky pracuje Maria Clara Pestre nyní jako redaktorka portugalského jazykového týmu v Brazílii. Před nástupem do ověřovacího týmu v roce 2019 pracovala v portugalsky mluvícím servisu agentury Reuters a na technologickém webu Globo.com.
Ana Prieto, redaktorka, Argentina
Ana Prieto je redaktorkou španělského jazykového týmu se sídlem v Buenos Aires. Dříve působila jako reportérka AFP pro digitální vyšetřování v Argentině, pracovala jako fact-checker v rádiu Ambulante a přispívala do několika médií v regionu, včetně Revista Ñ, Orsai, Univision a El Nuevo Herald.
Natalia Sanguino, redaktorka, Španělsko
Natalia Sanguino je digitální investigativní novinářka působící v Madridu. Pro AFP pracuje již více než 15 let, během nichž působila také jako redaktorka španělského multimediálního servisu, kde upravovala texty, grafiku a videa.
Sofía Barragán, reportérka, Argentina
Sofía Barragán je digitální investigativní novinářka v Buenos Aires. Před nástupem do AFP v červenci 2023 pracovala v Ámbito Financiero.
Carla Diaz, reportérka, Peru
Carla Diaz je digitální investigativní novinářka z Limy. Má zkušenosti jako ověřovatelka dat a výzkumnice v oblasti genderových otázek a lidských práv. Pracovala pro různé novinářské stanice v Peru a její práce byla oceněna na místní i mezinárodní úrovni.
Manuela Silva, reportérka, Uruguay
Manuela Silva je digitální investigativní novinářka a profesorka psaní na univerzitě v Montevideu. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala v regionální agentuře a v národním projektu na ověřování faktů.
Severní Amerika
Arthur MacMillan, vedoucí oddělení digitálních investigací pro Severní Ameriku, USA
Arthur MacMillan vede tým digitálních investigací v USA. Původně nastoupil do AFP jako redaktor v Hongkongu v roce 2007. Jako zpravodaj přinášel reportáže z mnoha zemí, včetně Íránu, Jihoafrické republiky, Iráku a Pákistánu, a také ze Spojených států.
Marisha Goldhamer, zástupkyně vedoucí digitálních investigací pro Severní Ameriku, USA
Marisha Goldhamer dohlíží na výstupy z Kanady a koordinuje novináře v Montrealu a Washingtonu. Marisha nastoupila do AFP v roce 2003 a pracovala v multimediální redakci a v oddělení pro sociální sítě.
Juan Ignacio Berro, redaktor, Mexiko
Juan Ignacio Berro je redaktor, který se zaměřuje na dezinformace šířené ve Spojených státech ve španělštině. Do agentury AFP nastoupil v roce 2021 jako reportér digitálního vyšetřování v Uruguayi. V roce 2019 v této zemi vyvracel dezinformace o prezidentské kampani.
Daniel Funke, redaktor, USA
Daniel Funke nastoupil do AFP jako redaktor digitálních investigací v roce 2022 poté, co pracoval jako reportér a redaktor v USA Today, PolitiFact, International Fact-Checking Network a Poynter Institute for Media Studies. Daniel má odborné znalosti v oblasti online dezinformací, ověřování, politiky a technologií.
Rob Lever, redaktor, USA
Rob Lever nastoupil do amerického týmu digitálních investigací v roce 2021 poté, co pracoval na různých pozicích ve washingtonské kanceláři AFP. Do AFP nastoupil v roce 1992 a pracoval jako ekonomický reportér, redaktor zpravodajství na americkém kontinentu a reportér-redaktor pro technologická média.
Nahiara S. Alonso, reportérka, USA
Nahiara S. Alonso vyvrací dezinformace kolující ve Spojených státech ve španělštině. Do agentury AFP nastoupila v roce 2022 poté, co pracovala jako finanční reportérka ve Španělsku v denících El Pais a Newtral.
Bill McCarthy, reportér, USA
Bill McCarthy se věnuje reportážím o dezinformacích ve Spojených státech. Do AFP nastoupil v roce 2022 poté, co pracoval jako reportér pro PolitiFact, kde se zabýval americkými médii a politikou, online dezinformacemi a vedl ověřování politologů.
Gwen Roley, reportérka, Kanada
Gwen Roley vyvrací dezinformace v Kanadě na nejrůznější témata. Do AFP nastoupila v roce 2023 poté, co pracovala jako reportérka a výzkumná pracovnice v USA a Kanadě.
Roxana Romero, reportérka, Mexiko
Roxana Romero vyvrací dezinformace, které kolují ve Spojených státech ve španělštině. K AFP se připojila v roce 2023. Předtím pracovala v agentuře Notimex a jako redaktorka a reportérka na volné noze pro několik mezinárodních a mexických médií.
Natalie Wade, reportérka, USA
Natalie Wade nastoupila do AFP jako členka stáže NABJ pro ověřování faktů v roce 2021 a vyvrací dezinformace šířené ve Spojených státech.
Střední východ
Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména novinářů z našeho týmu na Středním východě vůbec neuvádět, abychom tím zajistili jejich bezpečnost.