Seznamte se s naším týmem

O AFP Fact Check

AFP Fact Check je jedním z oddělení mnohojazyčné a multikulturní zpravodajské agentury Agence France-Presse, jejímž posláním je nepřetržitě poskytovat přesné, vyvážené a nestranné zpravodajství odkudkoliv a kdykoliv. 

V rámci boje s dezinformacemi online vytvořila AFP v roce 2017 specializovaný tým pro ověřování faktů, který se inspiroval naší předchozí zkušeností s oceněným projektem CrossCheck pro francouzské volby, který proběhl v témž roce.        

Od té doby se AFP Fact Check rozrostl do přední globální organizace pro ověřování faktů s více než 100 specializovanými novináři pracujícími napříč celým světem.   

Novináři AFP Fact Check kontrolují obsah na soiálních sítích v 26 jazycích a spolupracují s místními pobočkami naší agentury tak, aby jejich zpravodajství mělo hloubku, bylo přesné, a obsahovalo relevantní kulturní a politické souvislosti. Fakta ověřujeme v angličtině, arabštině, bahasa indonéštině, bahasa malajštině, barmštině, bengálštině, bulharštině, češtiněchorvatštiněfinštině, francouzštině, hindštině, katalánštině, korejštině, němčině, nizozemštině, maďarštině, polštině, portugalštině, řečtiněrumunštině, srbštině, slovenštině, španělštiněšvédštiněthajštině. Články kontrolují editoři v našich regionálních centrech a náš globální tým je řízen z ústředí AFP v Paříži.

Naši zaměstnanci

Globální produkce

Phil Chetwynd, ředitel globálního zpravodajství, Francie

Phil Chetwynd zodpovídá za redakční strategii AFP a za jejích 1700 novinářů. Od svého nástupu do agentury v roce 1996 byl dopisovatelem z přibližně 20 zemí a zastával řadu funkcí včetně globálního šéfredaktora a šéfredaktora regionu Asie-Pacifik.

Grégoire Lemarchand, vedoucí digitálních investigací, zástupce globálního šéfredaktora, Francie

Grégoire Lemarchand vede globální digitální investigace AFP od roku 2017. Od roku 2012 na starost strategii AFP pro sociální sítě. Dříve pracoval jako sportovní reportér a zpravodaj z Říma.

Sophie Nicholson, zástupkyně šéfredaktora digitálních investigací, Francie

Sophie Nicholson řídí globální tým pro digitální investigace a vývoj platformy pro online vzdělávací a videoseriály AFP. Sophie dříve pracovala jako zpravodajka z Mexico City, odkud pokrývala Latinskou Ameriku. Svou kariéru začala v rozhlase a televizi v BBC v Londýně.

Julie Charpentrat, zástupkyně šéfredaktora pro digitální investigace, Francie

Julie Charpentrat se stala zástupkyní šéfredaktora pro digitální investigace v roce 2022 poté, co více než dva roky sama vyvracela dezinformace o zdravotnictví a pandemii Covid-19. Pro AFP v minulosti pokrývala různá témata včetně ekonomiky, obchodu, zaměstnanosti a rodinných záležitostí. Působila jako zpravodajka v San Francisku a New Yorku a pracovala také jako videožurnalistka.

Elodie Martinez, koordinátorka globálního školení v oblasti digitálních investigací, Francie

Elodie Martinez se stala globální koordinátorkou školení digitálních investigací v roce 2022. Dříve vedla digitální investigace pro Latinskou Ameriku a Španělsko a předtím stála v čele španělského týmu pro online zpravodajství a sociální média agentury AFP.

Natalie Handel, koordinátorka digitálních vyšetřování pro video, Francie

Natalie Handel dohlíží na produkci videí o digitálních investigacích. Do AFP nastoupila v roce 2009. Nejprve pracovala deset let jako videoreportérka ve Spojených státech a ve Francii, poté přešla k textovému zpravodajství o vědě, zdraví a životním prostředí. V roce 2021 přišla do týmu digitálních investigací.

Cristina Abellan-Matamoros, digitální investigativní videožurnalistka, Francie

Cristina Abellan-Matamoros pracuje jako videožurnalistka digitální investigace. Produkuje videa primárně ve španělštině a portugalčině, ale asistuje i s produkcí v angličtině a francouzštině. K AFP se připojila v roku 2019 jako producentka prot AFPTV Live. V minulosti pracovala pro Euronews a Storyful. Do týmu digitálního vyšetřování se připojila v roce 2023.

Myriam Adam, digitální investigativní videožurnalistka, Francie

Myriam Adam je videožurnalistkou v týmu pro digitální investigaci v Paříži. V minulosti pracovala jako videoreportérka všeobecného zpravodajství ve Francii, věnovala se i událostem jako je pandemie Covid-19 nebo protesty žlutých vest. Pracovala také v kyperské Nikósii, kde se věnovala zpravodajství z Blízkého východu a severní Afriky.

Jacqueline Pietsch, technická projektová manažerka pro digitální investigace, Francie

Jacqueline Pietsch dohlíží na technický vývoj týmu. Od roku 1996, kdy nastoupila do AFP, pracovala na nesčetných pozicích, v různých oborech a v různých zemích, mimo jiné jako vedoucí anglickojazyčné televizní produkce AFP, dopisovatelka v Nizozemsku a videožurnalistka odpovědná za jihovýchodní Asii.

Marie Bohner, vedoucí oddělení rozvoje a partnerství, digitální investigace, Francie

Marie Bohner pracuje na rozvoji globálního týmu pro digitální investigace. Má na starost  partnerství AFP s dalšími organizacemi zabývajícími se digitální investigací. V roce 2017 koordinovala projekt CrossCheck France za organizaci First Draft, kde byla do roku 2021 vedoucí pro globální partnerství.

Denis Teyssou, manažer mediální laboratoře AFP, Francie

Denis Teyssou je manažerem inovací projektu vera.ai financovaného z programu EU zvaného Horizon (2022-2025). Je také zakladatelem ověřovacího programu InVID-WeVerify, který vzešel z předchozích projektů EU InVID (2016-2018) a WeVerify (2018-2021).

Bertrand Goupil, architekt technických řešení, AFP Medialab, Francie

Bertrand Goupil je hlavním technickým vedoucím ověřovacího programu InVID-WeVerify, podílí se v rámci AFP Medialab na projektech financovaných EU (InVID, WeVerify, vera.ai) proti dezinformacím a vytváří nástroje pro factcheckery.

 

Evropa

Bronwen Roberts, vedoucí oddělení digitálních investigací pro Evropu, Francie

Bronwen Roberts vede tým pro Evropu. Od roku 1998, kdy nastoupila do AFP, působila jako reportérka, redaktorka a vedoucí kanceláře, mimo jiné v Jihoafrické republice, Hongkongu, Paříži a Afghánistánu. Do týmu digitálních investigací nastoupila v roce 2020.

Juliette Montesse, zástupkyně vedoucí digitálních investigací pro Evropu, Velká Británie

Juliette Montesse je zástupkyní vedoucí týmu pro Evropu. V agentuře AFP působí od roku 2010, před nástupem do týmu digitálních investigací v roce 2020 pracovala jako reportérka pařížského soudu a korespondentka na pařížském předměstí.  

Estelle Péard, redaktorka, Francie

Estelle Péard pracuje pro AFP od roku 2010. Než se v roce 2021 připojila k týmu digitálních investigací pro Evropu jako redaktorka, pracovala jako ekonomická zpravodajka v Německu, reportérka zabývající se sociálními konflikty ve Francii a redaktorka zpravodajství.

Eva Wackenreuther, redaktorka, Rakousko

Eva Wackenreuther je zodpovědná za zpravodajství v němčině. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala jako reportérka a spoluzaložila blog zaměřený na ověřování faktů.

Jastinder Khera, redaktor, Rakousko

Jastinder Khera je redaktorem evropského týmu ve Vídni, kde dříve pracoval jako zpravodaj. Před nástupem do AFP v roce 2018 pracoval v BBC, mimo jiné jako producent některých hlavních rozhlasových zpravodajských pořadů a v BBC World TV.

Laura Mannering, redaktorka, Španělsko

Laura Mannering pracuje jako redaktorka v týmu pro Evropu od roku 2021. Do AFP nastoupila v roce 2012 jako redaktorka zpravodajské redakce Asie a Tichomoří a později byla čtyři roky šéfkou kanceláře pro Hongkong a Tchaj-wan. Předtím pracovala pro noviny a časopisy ve Velké Británii.

Sally Mairs, redaktorka, Španělsko

Sally Mairs, která nastoupila do AFP v roce 2016, je redaktorkou týmu pro Evropu a členkou řídicího orgánu EFCSN. Dříve působila jako zástupkyně šéfa západobalkánské kanceláře AFP a korespondentka v jihovýchodní Asii.

Simon Morgan, redaktor, Francie

Simon Morgan je redaktorem týmu pro Evropu. Do AFP nastoupil v roce 1998 a pracoval jako reportér ve Frankfurtu a ve Vídni. V roce 2017 přešel do anglické redakce v pařížské centrále a v roce 2022 se připojil k týmu digitálních investigací.

Anna Hollingsworth, reportérka, Finsko

Anna Hollingsworth se věnuje reportážím o dezinformacích ve Finsku. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala v londýnském deníku The Times and Sunday Times, kde psala o tématech od zdraví po sociální změny a kulturu.

Charlotte Steenackers, reportérka, Belgie

Charlotte Steenackers se věnuje reportážím o dezinformacích v Nizozemsku. Před nástupem do AFP v roce 2022 působila jako novinářka na volné noze v Libanonu a Bruselu. Spolupracovala také s agenturami Reuters a Le Soir.

Ede Záborszky, reportérka, Rakousko

Ede Záborszky se věnuje reportážím o dezinformacích v Maďarsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracoval pro Index.hu, jeden z největších a nejstarších zpravodajských internetových serverů v Maďarsku, a jako externí spolupracovník pro maďarskou zpravodajskou službu Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL).

Feliks Todtmann, reportér, Německo

Feliks Todtmann se věnuje dezinformacím v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval v Märkische Allgemeine Zeitung v Postupimi a Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) v Hannoveru a Berlíně.

Jan Russezki, reportér, Německo

Jan Russezki se věnuje reportážím o dezinformacích v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracoval jako redaktor v deníku Märkische Allgemeine Zeitung, který je součástí Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Katarina Subasic, reportérka, Srbsko

Katarina Subasic nastoupila do týmu v roce 2020 jako ověřovatelka faktů pokrývající Srbsko, Chorvatsko, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu. Pro AFP pracuje od roku 1998 jako reportérka a redaktorka zpravodajství o Srbsku a západním Balkánu.

Ladka Mortkowitz, reportérka, Česká republika

Ladka Mortkowitz se věnuje reportážím o dezinformacích v České republice. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala jako reportérka pro různá mezinárodní média včetně Bloomberg News a The New York Times, pro které psala z Prahy, Paříže a Berlína.

Maja Czarnecka, reportérka, Polsko

Maja Czarnecka se věnuje reportážím o dezinformacích v Polsku. Než se v roce 2019 připojila k týmu, pracovala jako zpravodajka a videoreportérka AFP ve Varšavě, kde se věnovala politickému, sociálnímu, ekonomickému a kulturnímu zpravodajství.

Marie Genries, reportérka, Belgie

Marie Genries je novinářka, která se věnuje frankofonní Belgii a Švýcarsku. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala jako vyšetřovatelka OSINT a dělala factchecking pro francouzský televizní kanál France 24.

Marion Dautry, reportérka, Srbsko

Marion Dautry je novinářka, která se věnuje Srbsku, Chorvatsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala jako nezávislá zpravodajka pro francouzská a anglicky mluvící média, která se věnovala zpravodajství na západním Balkáně.

Natalia Sawka, reportérka, Polsko

Natalia Sawka je novinářka píšící o Polsku a s agenturou AFP spolupracuje od roku 2019. Předtím pracovala v polském deníku Gazeta Wyborcza, kde se věnovala celostátnímu zpravodajství. Podílí se také na školeních pro AFP.

Paula Căbescu, reportérka, Rakousko

Paula Căbescu se věnuje reportážím o dezinformacích v Rumunsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala na rumunském webu pro ověřování faktů Factual a pro místní projekt investigativní žurnalistiky Să Fie Lumină.

Petros Konstantinidis, reportér, Řecko

Petros Konstantinidis se věnuje reportážím o dezinformacích v Řecku a na Kypru. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako redaktor zpravodajství na serveru Eleftherostypos.gr a pro France 24 v Paříži. Pracuje také jako investigativní reportér pro řecký deník TA NEA.

Robert Barca, reportér, Slovensko

Robert Barca se věnuje reportážím o dezinformacích na Slovensku. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracoval jako online redaktor slovenského týdeníku týždeň, reportér Denníku N a také coby reportážní fotograf pro různá média. Podílí se také na školeních pro AFP.

Rossen Bossev, reportér, Rakousko

Rossen Bossev se věnuje reportážím o dezinformacích v Bulharsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracoval 15 let jako novinář v deníku Capital, kde se věnoval justici, vymáhání práva a lidským právům.

Saladin Salem, reportér, Německo

Saladin Salem přináší reportáže o dezinformacích v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Před nástupem do AFP v roce 2021 absolvoval magisterské studium mezinárodní žurnalistiky v Paříži a Mohuči.

Théophile Bloudanis, reportér, Řecko

Théophile Bloudanis píše reportáže o dezinformacích v Řecku a na Kypru. Než se v roce 2022 připojil k týmu AFP pro digitální ověřování, pracoval jako novinář pro švýcarské místní noviny Le Journal du Jura a pro AFP jako fotograf.

 

Afrika

Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména některých novinářů z našeho afrického týmu, abychom zajistili jejich bezpečnost.

Nina Lamparski, vedoucí digitálních investigací pro Afriku, Francie

Nina Lamparski vede tým digitálních investigací pro Afriku. Do agentury AFP přišla v roce 2015 z BBC jako zahraniční zpravodajka ve Vídni. Pracovala pro digitální média, rozhlas i tisk ze Sydney, Phnompenhu, Londýna a Bruselu.

Gaëlle Faure, zástupkyně vedoucí oddělení digitálních investigací pro Afriku, Francie

Gaëlle Faure je zástupkyní vedoucí týmu digitálních investigací pro Afriku od roku 2020. Dříve pracovala na pozicích redaktorky a reportérky ve francouzských a amerických médiích se zaměřením na investigace a factchecking.

Brett Horner, hlavní redaktor pro Afriku, Jižní Afrika

Brett Horner nastoupil do AFP v roce 2019 a pomáhá dohlížet na digitální investigace v Africe. Je to zkušený novinář s dvacetiletou praxí, který dříve působil jako šéfredaktor dvou regionálních novin a zpravodajského webu v Jihoafrické republice.

Célia Lebur, redaktorka, Francie

Célia Lebur nastoupila do týmu digitálních investigací v roce 2022 jako redaktorka pro francouzsky mluvící země v Africe. V agentuře AFP začala pracovat v roce 2012 jako reportérka ve všeobecném zpravodajství, nejprve v Gabonu a poté v Nigérii, kde se věnovala zpravodajství ze zemí střední a západní Afriky.

Fikayo Owoeye, reportérka, Nigérie

Fikayo Owoeye píše reportáže o dezinformacích v Nigérii. Dříve pracoval jako reportér agentury Reuters v Nigérii se zaměřením na ekonomiku, životní prostředí a vládní politiku. Fikayo byl také šéfredaktorem rubriky obchod v internetových novinách TheCable.

James Okong'o, reportér, Jihoafrická republika

James Okong'o píše o dezinformacích v anglicky mluvících afrických zemích ze své základny v Johannesburgu. James dříve pracoval v PesaCheck, největší africké organizaci pro ověřování faktů, a také jako spisovatel a producent pro Johanniter International Assistance a Echo Network Africa v Keni.

Marin Lefèvre, reportér, Francie

Marin Lefèvre píše o dezinformacích, které kolují ve francouzsky mluvících zemích subsaharské Afriky. Je laureátem stipendia Google News Initiative 2019 a dříve pracoval na volné noze pro francouzská a mezinárodní média ve Francii a ve Velké Británii.

Mary Kulundu, reportérka, Keňa

Mary Kulundu se zabývá dezinformacemi ve východoafrických zemích. Bývalá reportérka předních zpravodajských webů v Keni získala magisterský titul v oboru digitální žurnalistiky a provedla výzkum o tom, jak keňské zpravodajské redakce nakládají s dezinformacemi během mimořádných zpráv.

Monique Ngo Mayag, reportérka, Senegal

Monique Ngo Mayag se od roku 2019 věnuje dezinformacím pro AFP, nejprve v Gabonu a nyní v Senegalu. Před nástupem do AFP pracovala téměř deset let jako reportérka pro kamerunská soukromá média a poté se věnovala digitální investigaci pro online zpravodajský web.

Suy Kahofi, reportér, Pobřeží slonoviny

Suy Kahofi nastoupil do AFP v Abidžanu v roce 2022. Téměř dvě desetiletí pracoval pro národní a mezinárodní média na Pobřeží slonoviny a jinde v Africe. Bývalý novinář multimediálního vysílání BBC Afrique začal vyvracet dezinformace v roce 2016.

Tendai Dube, reportér, Jihoafrická republika

Tendai Dube se v AFP věnuje dezinformacím v jižní Africe od roku 2018. Dříve pracovala v mezinárodních zpravodajských redakcích pro CNBC Africa a Reuters.

Tonye Bakare, reportér, Nigérie

Tonye Bakare se věnuje dezinformacím z Nigérie. Je držitelem ceny Sigma Awards for Data Journalism a do AFP přišel z nigerijské redakce deníku The Guardian, kde vedl tým digitálního zpravodajství. Pracoval také pro Business Eye, kde se věnoval akciovému trhu a telekomunikacím.

 

Asie a Tichomoří

Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména některých novinářů z našeho týmu Asie a Tichomoří, abychom zajistili jejich bezpečnost.

Rachel Blundy, vedoucí digitálních investigací pro Asii a Tichomoří, Hongkong

Rachel Blundy vede tým digitálních investigací pro Asii a Tichomoří. Pochází z Londýna a pracovala na různých pozicích ve zpravodajství a digitální produkci v novinách ve Velké Británii.

Charlotte Mason, zástupkyně vedoucí oddělení digitálních investigací pro Asii a Tichomoří, Hongkong

Charlotte Mason pomáhá vést tým Asie a Tichomoří. Do agentury AFP nastoupila v roce 2018 jako reportérka a redaktorka v Paříži, předtím se věnovala dezinformacím v Africe, Evropě a Severní Americe. Dříve psala pro různá média ve Velké Británii a Francii.

Sophia Xu, manažerka digitálního vzdělávání pro oblast Asie a Tichomoří, Hongkong

Sophia Xu vede školicí program digitální žurnalistiky agentury AFP v regionu Asie a Tichomoří. Do AFP nastoupila v roce 2020 jako redaktorka digitálních investigací. V oblasti digitální žurnalistiky vyškolila stovky novinářů a studentů na mediálních konferencích a univerzitách po celé Asii.

Jake Soriano, redaktor, Filipíny

Jake Soriano je redaktorem týmu Asie a Tichomoří. Do manilské kanceláře AFP nastoupil v roce 2019 jako digitální investigativní reportér. Dříve pracoval na projektech ověřování faktů na Filipínách.

Jeff Li, redaktor, Hongkong

Jeff Li je redaktorem týmu Asie a Tichomoří. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako novinář v BBC, kde se věnoval Hongkongu a Číně.

Nattakorn Ploddee, redaktor, Thajsko

Nattakorn Ploddee je zodpovědný za výstupy v thajštině a podílí se na digitálních investigativních workshopech AFP. Před nástupem do AFP v roce 2019 pracoval jako moderátor mezinárodního zpravodajství.

Qadaruddin Shishir, redaktor, Bangladéš

Qadaruddin Shishir koordinuje produkci v bengálštině. Do AFP nastoupil poté, co pracoval jako redaktor pro různá bangladéšská média.

Richard Pyne, redaktor, Hongkong

Richard Pyne je redaktorem týmu Asie a Tichomoří. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako reportér, moderátor a redaktor pro hongkongskou rozhlasovou televizi.

Sumit Dubey, redaktor, Indie

Sumit Dubey je redaktorem digitálního investigativního týmu se sídlem v Dillí. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval v různých předních indických novinách.

Taejun Kang, redaktor, Jižní Korea

Taejun Kang je digitální investigativní redaktor se sídlem v Jižní Koreji. Před nástupem do AFP pracoval jako novinář pro BBC Monitoring a Financial Times se sídlem v Hongkongu.

Yenni Kwok, redaktorka, Hongkong

Yenni Kwok dohlíží na zpravodajství digitálních investigativních týmů v Indonésii a Malajsii. Dříve pracovala jako novinářka a redaktorka v různých mezinárodních médiích.

Zoe Low, redaktorka, Hongkong

Zoe Low je redaktorkou týmu Asie a Tichomoří. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako reportérka v South China Morning Post.   

Anuradha Prasad, reportér, Indie

Anuradha Prasad vyvrací dezinformace, které kolují v Indii v angličtině i hindštině. Dříve pracovala jako zpravodajka pro indický web Alt News, který ověřuje fakta.

Ara Eugenio, reportérka, Filipíny

Ara Eugenio je digitální investigativní reportérka na Filipínách. Do AFP nastoupila v roce 2022. Dříve pracovala jako multimediální novinářka ve společnosti Summit Media.

Clara Ip, reportérka, Hongkong

Clara Ip je digitální investigativní reportérka, která monitoruje především dezinformace v Číně, Hongkongu a na Tchaj-wanu. Do AFP nastoupila v roce 2020.

Devesh Mishra, reportér, Indie

Devesh Mishra vyvrací dezinformace šířené v Indii. Před nástupem do AFP pracoval jako reportér pro webovou stránku BOOM Live, která ověřuje fakta v Novém Dillí, a jako mediální školitel v programu FactShala iniciativy Google News.

Faith Brown, reportérka, Filipíny

Faith Brown je digitální investigativní reportérka na Filipínách. Před nástupem do AFP pracovala jako zpravodajka v Manile a připravovala reportáže pro japonskou televizní stanici NHK.

Gemma Holliani Cahya, reportérka, Indonésie

Gemma Holliani Cahya je digitální investigativní reportérka z Jakarty. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako reportérka pro deníky The Guardian, Los Angeles Times a The Jakarta Post.

Johnny Lieu, reportér, Austrálie

Johnny Lieu je digitální investigativní reportér se sídlem v Sydney. Před nástupem do AFP v roce 2019 pracoval jako novinář pro americký technologický web Mashable a australskou televizi Network Ten.

Kate Tan, reportérka, Austrálie

Kate Tan je digitální investigativní reportérka se sídlem v Sydney. Do AFP nastoupila ze společnosti Storyful a předtím pracovala jako tenisová korespondentka v Pekingu.

Lakna Paranamanna, reportérka, Srí Lanka

Lakna Paranamanna je digitální investigativní reportérka v Kolombu. Před nástupem do AFP v roce 2019 pracovala jako reportérka pro srílanský deník Daily Mirror a různé další anglicky psané noviny.

Lucille Sodipe, reportérka, Filipíny

Lucille Sodipe vyvrací dezinformace na Filipínách. Před nástupem do AFP v roce 2020 pracovala více než deset let v televizi, kde produkovala dokumenty. Byla také reportérkou a redaktorkou filipínské organizace Vera Files, která se zabývá ověřováním faktů.

Masroor Gilani, reportér, Pákistán

Masroor Gilani je digitální investigativní reportér, který v AFP začal jako korespondent v Pákistánu v roce 2003. Předtím pracoval pro Associated Press of Pakistan a The Muslim newspaper.

Mohammad Ali Mazed, reportér, Bangladéš

Mohammad Ali Mazed je digitální investigativní reportér v Dháce. Dříve pracoval jako reportér pro web BOOM Live, který ověřuje fakta v Bangladéši, a vedl školení o digitálních investigacích a mediální gramotnosti.

Moses Ompusunggu, reportér, Indonésie

Moses Ompusunggu se věnuje dezinformacím v Indonésii. Před nástupem do AFP v roce 2018 pracoval jako novinář pokrývající životní prostředí a politiku pro deník The Jakarta Post.

Panisa Aemocha, reportérka, Thajsko

Panisa Aemocha informuje o dezinformacích v Thajsku. Před nástupem do AFP v roce 2022 se věnovala obchodu a politice pro BBC World Service v Londýně.

Safrin La Batu, reportér, Indonésie

Safrin La Batu vyvrací dezinformace v Indonésii. Před nástupem do AFP v roce 2019 pracoval jako investigativní reportér v deníku The Jakarta Post.

Shim Kyu-seok, reportérka, Jižní Korea

Shim Kyu-seok je digitální investigativní reportérka, která monitoruje dezinformace v Jižní Koreji. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala jako politická novinářka pokrývající severokorejskou a jihokorejskou domácí politiku pro deník Korea JoongAng Daily.

Uzair Rizvi, reportér, Indie

Uzair Rizvi je digitální investigativní reportér působící v Dillí. Před nástupem do AFP v roce 2018 pracoval jako multimediální novinář pro deník The Hindustan Times a dříve byl spolupracovníkem nadace Thomson Reuters Foundation.

Wasi Anjum Mirza, reportér, Hongkong

Wasi Anjum Mirza je digitální investigativní reportér, který sleduje především dezinformace v Pákistánu a Afghánistánu.

 

Francie

Alexis Orsini, reportér, Francie

Alexis Orsini informuje o dezinformacích ve Francii. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracoval jako fact-checker pro noviny 20 Minutes.

Emilie Beraud, reportérka, Francie

Emilie Beraud píše o dezinformacích ve Francii. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako kulturní a poté zdravotní reportérka ve France Télévision. Pracovala také v pařížské redakci France 24, kde pokrývala mezinárodní zpravodajství z Libanonu, Tuniska a Súdánu.

Chloé Rabs, reportérka, Francie

Chloé Rabs se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii. Do agentury AFP nastoupila v roce 2022 po absolvování magisterského studia žurnalistiky. Píše také pro francouzské publikace Libération a Alternatives Économiques, kde se specializuje na otázky zdraví a životního prostředí.

Claire-Line Nass, reportérka, Francie

Claire-Line Nass se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii. Před nástupem do agentury AFP v roce 2021 pracovala v týmu pro ověřování faktů ve francouzském deníku Libération a zabývala se různými tématy spojenými s dezinformacemi.

Gaëlle Geoffroy, reportérka, Francie

Gaëlle Geoffroy se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii. Do agentury AFP nastoupila v roce 2002 a pracovala na různých pozicích v pařížské centrále, mimo jiné se věnovala ekonomice, obecnému zpravodajství a politice. Pracovala také jako ekonomická zpravodajka ve Washingtonu.

Julie Pacorel, reportérka, Francie

Julie Pacorel se specializuje na dezinformace o zdravotních problémech. Před nástupem do týmu v roce 2022 pracovala pro AFP v Marseille, kde se věnovala politice, kriminalitě a biodiverzitě v oblasti Středomoří. Předtím pracovala jako novinářka na volné noze v Jižní Americe pro francouzská média, například Libération.

Juliette Mansour, reportérka, Francie

Juliette Mansour se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii. Před nástupem do agentury AFP v roce 2020 pracovala na ověřování faktů pro oddělení Le Vrai du Faux na Franceinfo a Les Décodeurs v deníku Le Monde; pokrývala také globální zpravodajství pro webový servis deníku Le Parisien.

Nathan Gallo, reportér a výzkumný pracovník, Francie

Nathan Gallo se věnuje reportážím o dezinformacích ve Francii a je také výzkumným asistentem na pařížském Institutu politických studií (Sciences Po). Před nástupem do AFP v roce 2021 pracoval jako reportér v La Correspondance de la Presse, kde se věnoval mediálnímu a technologickému sektoru, a jako výzkumný asistent v Reuters Institute.

 

Latinská Amerika a Španělsko

Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména některých novinářů z našeho latinskoamerického týmu, abychom zajistili jejich bezpečnost.

Leila Macor, vedoucí oddělení digitálních investigací ve španělštině a portugalštině, Uruguay

Leila Macor je vedoucí digitálních investigativních týmů agentury AFP pro Latinskou Ameriku a Španělsko, které se zabývají dezinformacemi ve španělštině, katalánštině a portugalštině. Od svého nástupu do AFP v roce 2005 pracovala také jako redaktorka latinskoamerické redakce v Montevideu a korespondentka pro západní a východní pobřeží Spojených států.

Alejandro Rincón, koordinátor španělské redakce, Kolumbie

Alejandro Rincón je redaktorem a redakčním koordinátorem španělského týmu se sídlem v Kolumbii. Před nástupem do AFP vedl EFE Verifica v Latinské Americe, oddělení španělské zpravodajské agentury pro ověřování faktů, a pracoval pro kolumbijská média v oblasti technologií, ekonomiky a kultury.

Anella Reta, koordinátorka portugalské redakce, Uruguay

Anella Reta je redaktorka a redakční koordinátorka portugalského jazykového týmu. Od roku 2004, kdy nastoupila do AFP, pracovala jako redaktorka grafického servisu ve španělštině, vedoucí redaktorka redakce pro Latinskou Ameriku v Montevideu a korespondentka v Sao Paulu. V roce 2019 se připojila k týmu digitálních investigací.

Sonia González, koordinátorka španělské redakce, Španělsko

Sonia González je redakční koordinátorka španělského jazykového týmu se sídlem v Madridu a také editorkou pro katalánštinu. Před nástupem do digitálního ověřovacího týmu AFP v roce 2019 pracovala v regionálních redakcích AFP, grafických a online službách v Madridu, Montevideu a Paříži.

Nadia Nasanovsky, manažerka digitálního vzdělávání pro Latinskou Ameriku, Uruguay

Nadia Nasanovsky vede vzdělávací program digitální žurnalistiky agentury AFP v Latinské Americe. Do AFP nastoupila v roce 2019 jako reportérka digitální investigativy v Buenos Aires. Před nástupem do AFP pracovala jako ověřovatelka faktů a jako reportérka pro několik argentinských médií.

Ana Prieto, redaktorka, Argentina

Ana Prieto je redaktorkou španělského jazykového týmu se sídlem v Buenos Aires. Dříve působila jako reportérka AFP pro digitální vyšetřování v Argentině, pracovala jako fact-checker v rádiu Ambulante a přispívala do několika médií v regionu, včetně Revista Ñ, Orsai, Univision a El Nuevo Herald.

Denise Mota, redaktorka, Uruguay

Denise Mota je editorkou pro španělštinu a portugalštinu. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala jako editorka v brazilských investigativních zpravodajských médiích.

Cecília Sorgine, redaktorka, Brazílie

Po několika letech práce digitální investigativní reportérky pracuje nyní Cecília Sorgine jako redaktorka portugalského jazykového týmu v Brazílii. Před nástupem do týmu pracovala pro portugalské textové a multimediální služby agentury AFP.

Maria Clara Pestre, redaktorka, Brazílie

Po několika letech práce digitální investigativní reportérky pracuje Maria Clara Pestre nyní jako redaktorka portugalského jazykového týmu v Brazílii. Před nástupem do ověřovacího týmu v roce 2019 pracovala v portugalsky mluvícím servisu agentury Reuters a na technologickém webu Globo.com.

Miguel Bravo, redaktor, Mexiko

Miguel Bravo je redaktorem španělského jazykového týmu v Mexiku. Od roku 2019 pracuje na vyvracení dezinformací v agentuře AFP. Dříve pracoval jako reportér pro několik mexických médií a specializoval se na oblasti, jako je vláda, zdravotnictví a ekonomika.

Adrià Laborda, reportér, Španělsko

Adrià Laborda je digitální investigativní reportér pracující ve španělštině a katalánštině, působí v Barceloně. Před nástupem do AFP v únoru 2021 pracoval jako reportér v regionální veřejnoprávní televizi v Katalánsku a jako redaktor pro místní média v Barceloně.

Axl Hernández, reportér, Chile

Axl Hernández je digitální investigativní novinář působící v Santiagu. Před nástupem do agentury AFP v roce 2022 pracoval jako reportér v deníku El Mercurio, kde ověřoval dezinformace/nepravdivé informace o Covidu-19 a chilských protestech.

Bárbara Medina, reportérka, Chile

Bárbara Medina je digitální investigativní novinářka působící v Santiagu. Před nástupem do AFP v roce 2022 pracovala jako reportérka v Television Nacional de Chile, kde se věnovala politice, a v projektu Fact-checking na Katolické univerzitě, kde vyučovala techniky ověřování faktů.

Martín Rachinsky, reportér, Argentina

Martín Rachinsky je digitální investigativní novinář působící v Buenos Aires. Má zkušenosti se zpravodajstvím v online zpravodajských médiích a pracoval jako rozhlasový producent pro několik rozhlasových stanic v Argentině.

Manuela Silva, reportérka, Uruguay

Manuela Silva je digitální investigativní novinářka a profesorka psaní na univerzitě v Montevideu. Před nástupem do AFP v roce 2021 pracovala v regionální agentuře a v národním projektu na ověřování faktů.

Natalia Sanguino, reportérka, Španělsko

Natalia Sanguino je digitální investigativní novinářka působící v Madridu. Pro AFP pracuje již více než 15 let, během nichž působila také jako redaktorka španělského multimediálního servisu, kde upravovala texty, grafiku a videa.

 

Severní Amerika

Arthur MacMillan, vedoucí oddělení digitálních investigací pro Severní Ameriku, USA

Arthur MacMillan vede tým digitálních investigací v USA. Původně nastoupil do AFP jako redaktor v Hongkongu v roce 2007. Jako zpravodaj přinášel reportáže z mnoha zemí, včetně Íránu, Jihoafrické republiky, Iráku a Pákistánu, a také ze Spojených států.

Marisha Goldhamer, zástupkyně vedoucí digitálních investigací pro Severní Ameriku, USA

Marisha Goldhamer dohlíží na výstupy z Kanady a koordinuje novináře v Montrealu a Washingtonu. Marisha nastoupila do AFP v roce 2003 a pracovala v multimediální redakci a v oddělení pro sociální sítě.

Daniel Funke, redaktor, USA

Daniel Funke nastoupil do AFP jako redaktor digitálních investigací v roce 2022 poté, co pracoval jako reportér a redaktor v USA Today, PolitiFact, International Fact-Checking Network a Poynter Institute for Media Studies. Daniel má odborné znalosti v oblasti online dezinformací, ověřování, politiky a technologií.

Juan Ignacio Berro, redaktor, Mexiko

Juan Ignacio Berro je redaktor, který se zaměřuje na dezinformace šířené ve Spojených státech ve španělštině. Do agentury AFP nastoupil v roce 2021 jako reportér digitálního vyšetřování v Uruguayi, kde předtím pracoval jako novinář v El Observador, jednom z největších deníků v zemi.

Rob Lever, redaktor, USA

Rob Lever nastoupil do amerického týmu digitálních investigací v roce 2021 poté, co pracoval na různých pozicích ve washingtonské kanceláři AFP. Do AFP nastoupil v roce 1992 a pracoval jako ekonomický reportér, redaktor zpravodajství na americkém kontinentu a reportér-redaktor pro technologická média.

Bill McCarthy, reportér, USA

Bill McCarthy se věnuje reportážím o dezinformacích ve Spojených státech. Do AFP nastoupil v roce 2022 poté, co pracoval jako reportér pro PolitiFact, kde se zabýval americkými médii a politikou, online dezinformacemi a vedl ověřování politologů.

Manon Jacob, reportérka, USA

Manon Jacob se zabývá dezinformacemi, včetně vyvracení mýtů o změně klimatu. Do agentury AFP nastoupila v roce 2018 v rámci novinářských stáží. Dříve pracovala pro agentury Reuters a Politico Europe.

Naharia S. Alonso, reportérka, USA

Nahiara S. Alonso vyvrací dezinformace kolující ve Spojených státech ve španělštině. Do agentury AFP nastoupila v roce 2022 poté, co pracovala jako finanční reportérka ve Španělsku v denících El Pais a Newtral.

Natalie Wade, reportérka, USA

Natalie Wade nastoupila do AFP jako členka stáže NABJ pro ověřování faktů v roce 2021 a vyvrací dezinformace šířené ve Spojených státech.

Valentín Díaz, reportér, Mexiko

Valentín Díaz vyvrací dezinformace šířené ve Spojených státech ve španělštině. Do AFP nastoupil v roce 2022 poté, co pracoval jako digitální koordinátor pro ekvádorský deník El Comercio.

 

Střední východ

Co se týče našich zaměstnanců, snažíme se být co nejtransparentnější. Některé země a prostředí jsou však vůči novinářům nepřátelštější než jiné, takže jsme se rozhodli neuvádět jména novinářů z našeho týmu na Středním východě vůbec neuvádět, abychom tím zajistili jejich bezpečnost.