Nejen muži, ale i ženy a děti prchají před Talibánem, tato fotografie je z roku 2018

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých dvou dnech fotografii interiéru letadla plného mužů s tvrzením, že se jedná o Afghánce prchající před Tálibánem. Příspěvky na Facebooku tvrdí, že z Afghánistánu neprchají žádné ženy, děti ani starci, a že „99%" všech urpchlíků tvoří mladí muži. Není to pravda. Fotografie pochází z roku 2018 a jsou na ní zachyceni muži deportovaní z Turecka zpět do Afghánistánu. Mezi lidmi momentálně prchajícími před Tálibánem je mnoho žen a dětí.

„Proč se nikdo z liberálů a přijímačů nepodivuje nad tímhle? Všichni to jsou jen mladí muži, žádní starci, ženy, děti. Na videích to samé, z 99 muži," stojí v textu tohoto příspěvku ze 17. srpna 2021, který sdílelo takřka 850 uživatelů. Pod textem je fotografie interiéru letadla plného mladých mužů.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 19. srpna 2021

Ten samý příspěvek byl na Facebooku hojně sdílen také zde či zde. Fotografie s textem byl původně zveřejněna na Twitterovém účtu s názvem Radicalboys hlásící se otevřeně k radikální pravici.

Snímek příspěvku na Twitteru pořízený 19. srpna 2021

Na fotografii však nejsou Afghánci prchající před Tálibánem z Kábulu. Pomocí zpětného vyhledávání se AFP podařilo zjistit, že tuto fotografii použila již v dubnu 2018 turecká agentura Anadolu ve videu zachycující deportaci 778 občanů Afghánistánu z Turecka.

Snímek webové stránky agentury Anadolu pořízený 18. srpna 2021

Ve stejný den zveřejnila agentura Anadolu zmíněnou fotografii také zde společně s článkem o deportaci Afghánců ve španělštině. Podle popisku byla fotografie dodána „Imigračním úřadem v Eryurum". Snímek se 17. dubna 2018 objevil i v tomto tureckém článku.

Mezi uprchlíky je mnoho žen a dětí

Z fotografií skutečně pořízených v posledních několika dnech je naprosto jasné, že mezi lidmi prchajícími ze země jsou i ženy a děti. Svět obletěla například tato fotografie interiéru amerického letounu C-17, na jehož palubě se nacházelo 640 Afghánců. Pro názornost AFP označila červenými šipkami ženy a děti.

Fotografie z webové stránky defenseone.com s červenými šipkami označujícími ženy a děti

Ve stutečnosti je to tak, že „z téměř čtvrt milionu Afghánců přinucených od konce května k úprku tvoří nějakých 80 procent ženy a děti," prohlásila 13. srpna mluvčí UNHCR Shabia Mantoo. Většina uprchlíků se podle UNHCR nachází v sousedním Pákistánu a v Íránu.

V uplynulých několika týdnech se mnoho Afghánců snažilo za každou cenu uprchnout před Tálibánem, který po odchodu amerických vojsk zrychlil své tažení na Kábul. Po dvacetileté válce bylo afghánské hlavní město bylo dobyto 15. srpna 2021.

Muži, ženy i děti prchají ve strachu o život ze země. Byly zaznamenány případy lidí, kteří se zřítili a zemřeli poté, co se snažili udržet na křídlech odlétajících letadel.

Mezi lidmi snažícími se prchnout ze země jsou afghánští zaměstnanci a spolupracovníci zahraničních vojsk, ambasád a neziskových organizací, stejně jako ženy, které nechtějí přijít o svá těžce vydobytá práva a svobodu. Do České republiky dorazilo už třetí letadlo s osobami evakuovanými z Kábulu.

Některým z nich se podařilo dostat se do bezpečných zemí, jak je zřejmé z této fotografie AFP z 18. srpna 2021, na níž afghánská rodina přijíždí do Německa.

Rodina, která byla jako jedna z prvních evakuována z Kábulu, dorazila 18. srpna 2021 na letiště ve Frankfurtu ( AFP / Armando BABANI)

Mnoho dalších však 18. srpna ještě čekalo na na evakuaci na kábulském letišti, které bylo jejich poslední šancí dostat se ze země pryč.

LIdé čekající na letišti v Kábulu na evakuaci 18. srpna 2021 ( AFP / -)

Organizace Spojených národů pro uprchlíky UNHCR se vyslovila pro zákaz deportací všech Afgánců zpět do země kvůli „rapidně se zhoršující bezpečnostní a lidskoprávní situaci ve velké části země".

„UNHCR se obává značného rizika pošlapávání lidských práv civilního obyvatelstva, včetně žen a dívek, lidí vnímaných jako spojence Afghánské vlády, mezinárodních organizací či mezinárodních ozbrojených sil," prohlásila organizace 17. srpna. 2021.

Článek preložil/-a
Afghánistán