Miliony „ztracených” hlasů pro Marine Le Pen? Podle televizní stanice France 2 šlo o počítačovou chybu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 27/04/2022 v 16:21
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Sami ACEF, AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Jinak než podvodem už světový globální totalitní režim vyhrát neumí,” stojí v tomto příspěvku z 25. dubna 2022, který na Facebooku sdílelo přes 150 uživatelů. K textu je připojen snímek z televizního vysílání volebních výsledků připisující Marine Le Pen 14 432 396 hlasů. Nad snímkem je zachycen konečný výsledek tak jak byl převzat českými médii, podle kterého Le Pen obdržela 13 297 728 hlasů. Podobný příspěvek se šířil také například zde.
Tvrzení o „zmizelých” hlasech pro Marine Le Pen se na sociálních sítích šířila i v jiných jazycích: kromě francouzštiny (zde, zde) kolovala také v němčině či například v srbštině.
Marine Le Pen uznala porážku
Krátce po 20. hodině 24. dubna vystoupila předsedkyně strany Národní sdružení (dříve Národní fronta) před kamery a přiznala porážku, i když zdůraznila, že svůj výsledek (zhruba 42% hlasů) osobně považuje za „drtivé vítězství”.
„Zemí mohl zavanout velký vítr svobody. Osud přisouzený voliči, který respektuji, tomu chtěl jinak,” uvedla Le Pen ve svém vystoupení.
Výsledky voleb musí ještě oficiálně vyhlásit Ústavní rada, ale podle posledních údajů ministerstva vnitra získal Emmanuel Macron 58,54% odevzdaných hlasů proti 41,46% pro Marine Le Pen.
Odkud se vzalo 14,4 milionu hlasů pro Marine Le Pen?
Snímky francouzského zpravodajství ukazující přes 14 milionů hlasů pro Marine Le Pen nebyly zfalšovány. Televizní kanál France 2 během večera zobrazila počet hlasů pro oba kandidáty nejméně třikrát. Stanice zřídila systém, který v reálném čase na obrazovce zobrazoval údaje ministerstva vnitra. To bylo odpovědné za jejich sběr a zveřejňování.
Z následujících snímků je patrné, že v čase 21:11 ukazovala stanice 13,7 milionu hlasů pro Emmanuela Macrona a 13,9 milionu hlasů pro Marine Le Pen. O minutu později se tato čísla zvýšila na 14,2 milionu hlasů pro Macrona a 14,4 milionu hlasů pro Le Pen.
To, že mohla Le Pen v této fázi večera být ve vedení, nemusí být až tak překvapivé. Kandidátka Národního sdružení mívá příznivější výsledky hlasování na venkově, kde se volební místnosti uzavírají dříve a hlasy jsou rychleji sečteny.
I přesto se tato čísla zdají být příliš vysoká na to, že bylo teprve krátce po 21. hodině, tj. asi jen hodinu po uzavření posledních volebních místností.
Stejně jako televize France 2 dostávala i agentura AFP pravidelně aktualizované údaje shromažďované ministerstvem vnitra během volební noci. Ve 21:15, několik minut po první části pořadu France 2, jsme měli k dispozici údaje o 5 440 173 sečtených hlasech pro Marine Le Pen a 5 412 165 pro Emmanuela Macrona.
Webové stránky ministerstva vnitra byly během večera několikrát uloženy pomocí archivačního nástroje WayBack Machine, takže v určitých večerních hodinách se na nich lze vrátit v čase. Podle archivu dostupného například ve 21:42 (19:42 GMT) bylo tehdy Emmanuelu Macronovi připsáno 9,6 milionu hlasů oproti 8,6 milionu hlasů pro Marine Le Pen. To je dost daleko od čísel, které se objevily na France 2 v 21:11.
„Počítačová chyba”
Na dotaz agentury AFP zpravodajské oddělení France Televisions uvedlo, že došlo k „počítačové chybě”, která způsobila, že odvysílané výsledky byly v porovnání s výsledky poskytnutými ministerstvem vnitra „nadhodnocené”. „France TV se za tuto chybu divákům omlouvá,” uvedla televize. Omluvila se také na jednom ze svých účtů na Twitteru.
Co se tedy vlastně stalo? „V žádném případě se nejedná o redakčně upravené údaje France Televisions,” řekl AFP Christophe de Vallambras, šéf France Televisions Médialab. Odmítl také, že by se jednalo o lidskou chybu či o chybu na straně ministerstva.
„Mezi okamžikem, kdy informace opustí ministerstvo, a okamžikem, kdy se objeví na obrazovce, nedochází k absolutně žádnému lidskému zásahu. Došlo k technickému problému na naší straně,” uvedl.
Ministerstvo vnitra, které AFP taktéž kontaktovala, uvedlo, že „během druhého kola prezidentských voleb byly výsledky předány bez jakýchkoliv potíží” a že „ministerstvu vnitra nebyly předány žádné zprávy, zejména od mnoha novinářů napojených na jeho informační kanál.”
„Marine Le Pen těch 14 milionů hlasů nikdy nedostala. Jednalo se o chybu zpracování dat v momentě obnovení informačního kanálu ministerstva. Právě ve chvíli, kdy náš novinář hovořil (ve 21:11, pozn. red.), jsme od ministerstva obdrželi nové údaje, které nebyly dostatečně rychle zpracovány,” řekl de Vallambras, a dodal, že výsledky některých obcí mohly být „počítány několikrát”, takže v té chvíli mohly představovat několik milionů hlasů navíc pro oba kandidáty.
„Náš vývojář nás na problém okamžitě upozornil. Ihned změnili protokol, který výsledky okamžitě opravil,” řekl novinář, který na obhajobu televizního kanálu uvedl: „Ukazujeme živé mapy, které jsou obvykle k dispozici až druhý den. V určité chvíli však počítač selhal a ukázal nadhodnocené údaje, které byly bohužel odvysílány. Je nám to velmi líto.”
To AFP potvrdil i technický provozovatel kanálu pro danou volební noc: „Od 20 hodin jsme museli každou minutu aktualizovat výsledky dostupné na webových stránkách ministerstva v reálném čase. Všimli jsme si, že ukazatele stoupají příliš rychle. Došlo k chybě ve výpočtu.”
Podle stanice byl však problém „rychle vyřešen”.
Ve 22:42 stanice France Télévisions výsledky aktualizovala. Ve srovnání z výsledky odvysílanými ve 21:10 „ztratil” hlasy i Emmanuel Macron: Tentokrát mu bylo připsáno 14 193 707 hlasů, zatímco Marine Le Pen získala 11 661 111 hlasů. Také na tento rozdíl některé příspěvky poukázaly (například zde).
„To je to správné číslo,” řekl Christophe de Vallambras. V každém případě to daleko lépe odpovídá archivu ministerstva vnitra z 22:30 na WayBack Machine, který v té chvíli ukazoval 11,3 milionu hlasů pro Marine Le Pen.
Emmanuel Macron vyhrál s 58,54% hlasů, ale hlasovalo pro něj 18,7 milionu lidí, což je o dva miliony méně než v roce 2017, kdy podle ministerstva vnitra dostal 20,7 milionu hlasů.
Historického výsledku (41,46%) dosáhla také strana Národní sdružení, která za pět let získala téměř osm procentních bodů. Hlasování se zdrželo 28% voličů, nejvíce od prezidentských voleb v roce 1969 (31%).
AFP již uvedla na pravou míru tvrzení o tom, že Marine Le Pen ztratila hlasy kvůli poškozeným volebním lístkům. Článek je k dispozici zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás