Slova šéfky ruské centrální banky o systému bankovních převodů byla chybně interpretována

V lednu 2024 šéfka ruské centrální banky uvedla, že se do tamního systému pro bankovní převody zvanému SPFS, který je alternativou systému SWIFT, zapojilo „159 zahraničních účastníků z 20 zemí“. Několik médií, včetně ruské státní televize RT, toto prohlášení v srpnu chybně interpretovalo a tvrdilo, že se 159 „zemí“ chystá připojit k „novému platebnímu systému BRICS“. BRICS je zkratka pro spolek zemí s rozvíjejícími se ekonomikami, jehož původními členy jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. RT později svou zprávu opravila. Zdá se také, že chybné příspěvky si pletou ruský platební systém SPFS s iniciativou BRICS pro alternativní systém platebních zpráv nazvaný BRICS Pay. Mluvčí BRICS Pay agentuře AFP sdělil, že neví nic o tom, že by se k této iniciativě chtělo připojit 159 zemí.

„Sbohem petrodolare: 159 zemí plánuje přejít na nový platební systém BRICS,“ stojí v tomto příspěvku z 23. srpna 2024, který sdílelo přes 100 uživatelů. Příspěvek dále tvrdí, že podle Elvíry Nabiulliny, guvernérky ruské centrální banky, „již v říjnu bude dlouho očekávaný ruský mezinárodní platební systém BRICS připraven ke spuštění v přibližně 159 zemích, které jsou údajně v procesu zrušení amerického dolaru jako své oficiální zúčtovací měny“.

Jiné podobné příspěvky, jako například tento nebo tento, zas citovaly článek webové stránky „Watcher.guru“, který neobsahuje žádný zdroj.

Nepravdivá tvrzení, jež se objevila také v maďarštině, čínštině,rumunštině,bulharštině,němčině či slovenštině, se začala šířit jen několik týdnů před výročním summitem BRICS, který se má konat v ruské Kazani od 22. do 24. října 2024.

BRICS vznikl jako spolek rozvíjejících se ekonomik, jehož hlavními členy jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Později se blok rozšířil o další země.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 16. září 2024

Poté, co byly některé z hlavních ruských bank vyloučeny z globálního platebního systému SWIFT kvůli válce na Ukrajině, Rusko začalo stále více rozvíjet svou domácí finanční infrastrukturu, včetně systému SPFS pro bankovní převody a systému platebních karet Mir.

Země BRICS zvažují alternativy k mezinárodním finančním institucím, jako jsou Světová banka a MMF. Moskva vyzvala členy BRICS, aby zavedli společný platební systém a rozšířili používání svých národních měn pro obchodování ve snaze osvobodit se od dolaru.

Takzvaný BRICS Pay - iniciativa členských zemí BRICS vytvořit „mezinárodní multiměnový digitální platební systém“ - byl oznámen v roce 2018. Slibuje, že půjde o „převodník platebních zpráv mezi různými formáty“, který bude podle iniciativy podporovat systémy SPFS, SWIFT a čínský CIPS. Na internetových stránkách není uvedeno, kdy bude systém uveden do provozu.

Na druhou stranu ruský systém SPFS již funguje a není stejný jako BRICS Pay. Zdá se, že nepravdivé příspěvky a články tyto dva systémy zaměňují.

Zpráva o připojení 159 zemí k platebnímu systému BRICS je nepravdivá. Jedná se o chybnou interpretaci článku z ledna 2024, který cituje šéfku ruské centrální banky Elvíru Nabiullinu, která uvedla, že se k ruskému systému SPFS připojilo „159 zahraničních účastníků z 20 zemí“.

Články chybně uvádějí „159 zemí“

Části článku „Watcher.guru“ se zdají být totožné se zprávou ruského státního média Sputnik z 30. ledna 2024 (archiv), podle které Moskva jedná o integraci SPFS s dalšími zeměmi BRICS.

Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina pro Sputnik uvedla, že „[systém SPFS] je alternativou k systému SWIFT“. Dodala: Podobná infrastruktura existuje i v některých dalších zemích. Vedeme diskuse o součinnosti takových platforem, ale zde je důležitý zájem a technická připravenost našich partnerů.“

V srpnu napsal server Watcher.guru: „Nabiullina uvedla, že systém je alternativou k SWIFT‘. Navíc dodala: „Podobná infrastruktura existuje v některých jiných zemích. Vedeme diskuse o součinnosti takových platforem, ale zde je důležitý zájem a technická připravenost našich partnerů.“

Image
Lednová zpráva Sputniku a článek watcher.guru. Snímky pořízené 11. září 2024

Zpráva Sputniku dále uvádí: „Dodala, že do ruského systému se již zapojilo 159 zahraničních účastníků z 20 zemí“. Server Watcher.guru však citát guvernérky ruské centrální banky zkreslil a uvedl: „Podle guvernérky ruské centrální banky Elvíry Nabiulliny je 159 zemí připraveno přijmout platební systém BRICS, až bude uveden do provozu.“

Dne 10. září 2024 zveřejnil Watcher.guru další článek s názvem „BRICS potvrzuje, že 159 účastníků přijme nový platební systém“, svůj původní článek však nikdy neopravil. Nový článek už hovoří o „159 účastnících“ (nikoli zemích), ale zdá se, že stále zaměňuje platební systém BRICS s ruským SPFS.

SPFS některé země skutečně používají: jedná se například o některé banky z Arménie, Kuby a Kazachstánu, uvedla v březnu tisková agentura TASS (archiv).

Mluvčí systému BRICS Pay agentuře AFP sdělil, že si „nejsou vědomi žádných plánů na zavedení systému ve 159 zemích, jak tvrdí zavádějící příspěvky na sociálních sítích“.

„Práce na BRICS Pay skutečně pokračují, ale půjde o postupný a sekvenční vývoj,“ uvedla BRICS Pay v prohlášení ze 6. září.

RT svou chybu opravila

Jak AFP uvádí zde, stejná tvrzení se šíří v čínštině na platformě X, kde je jako zdroj uvedena ruská státem financovaná mediální společnost RT (dříve Russia Today).

Pomocí zpětného vyhledávání videa sdíleného čínskými příspěvky se agentuře AFP podařilo najít opravu zveřejněnou na oficiálním účtu RT na čínské sociální síti Weibo. V té stojí, že RT omylem zveřejnila, že „159 zemí přijme nový platební systém BRICS“ (archiv).

Image
Oprava vydaná společností RT za použití automatického překladače. Snímek obrazovky pořízený dne 10. září 2024

„Dne 17. srpna 2024 zveřejnila televize Russia Today (RT) na svém oficiálním účtu na Weibo obsah zprávy - „159 zemí přijme nový platební systém BRICS“. Po ověření bylo zjištěno, že se jedná o falešnou zprávu,“ uvedla RT 22. srpna. „Omlouváme se za zveřejnění této nepřesné informace“ dodala.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás