Příspěvek dánského poslance volající po ruské ochraně Grónska proti USA je zfalšovaný
- Zveřejněno 23/01/2025 v 13:36
- Aktualizováno 23/01/2025 v 17:59
- Článek přečtete za 7 min
- Autor: Eduard STARKBAUER, AFP Slovensko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Poslanec dánského parlamentu Carsten Hönge na svých sociálních sítích volal po Trumpových prohlášeních o Grónsku o pomoc Rusko,“ tvrdí tento příspěvek z 11. ledna 2025. Následuje překlad údajného politikova příspěvku z dánštiny, podle kterého „v situaci extrémní eskalace a napětí musíme přijmout extrémní opatření a vyhledat pomoc v Rusku, abychom tento problém vyřešili“. Kromě textu obsahuje příspěvek i fotografie a textové pole v dánštině vypadající jako screenshot příspěvku Karstena Høngeho na Facebooku.
Podobné příspěvky kolovaly i v jiných jazycích včetně slovenštiny, angličtiny, španělštiny, řečtiny, rumunštiny nebo francouzštiny.
Skutečnost, že sdílené příspěvky jsou falešné, potvrdil sám politik, který je jedním ze zastánců nezávislosti Grónska a ví se o něm, že kritizoval zahraniční politiku Ruska v souvislosti s probíhající invazí na Ukrajinu.
Použití dvou starších obrázků
Falešné příspěvky se objevily poté, co Donald Trump krátce po svém zvolení v prosinci 2024 projevil zájem o to, aby se USA staly vlastníkem Grónska. „Pro účely národní bezpečnosti a svobody na celém světě jsou Spojené státy americké přesvědčeny, že vlastnictví a kontrola Grónska jsou naprostou nutností,“ napsal Trump v prohlášení na sociální síti Truth Social, kde také oznámil výběr Kena Howeryho jako svého velvyslance v Dánsku (archiv). „Ken odvede skvělou práci při zastupování zájmů Spojených států,“ dodal Trump.
Donald Trump 8. ledna v rozhovoru s novináři odmítl vyloučit použití americké armády k znovudobytí Grónska a Panamského průplavu (archiv).
Obrázky použité ve virálních příspěvcích Hønge skutečně zveřejnil na svém oficiálním účtu na Facebooku, ovšem s jinými texty. Fotografie se zasněženým pozadím se původně objevila na politikově profilu v příspěvku z 2. ledna 2025. V tomto autentickém příspěvku Hønge napsal, že o budoucnosti vztahů mezi Dánskem a Grónskem rozhodnou oba aktéři, nikoliv Trump „a jeho absurdní chování“.
„V každém případě je čas na demokratizaci a modernizaci spolupráce. Skutečné společenství je založeno na rovnosti a respektu,“ uvedl politik ve svém příspěvku, v němž se nezmínil o Rusku ani ho nepožádal o pomoc. Rusko není zmíněno ani v Høngeho sloupku v deníku Avisen Danmark, na který odkazuje v sekci komentářů (archiv).
Příspěvek obsahující fotografii s megafonem byl zveřejněn 19. listopadu 2024 a týká se problematiky starobních důchodů. Neměl žádnou souvislost s Grónskem, Ruskem ani Donaldem Trumpem.
Z historie úprav na Facebooku vyplývá, že text původních Høngeho příspěvků s dotyčnými fotografiemi politik neupravoval. Protože však nástroje pro archivaci webového obsahu, jako je Wayback Machine, obsahují záznamy politikových příspěvků na Facebooku pouze z doby před Trumpovým projevem o Grónsku, nemůže AFP se stoprocentní jistotou vyloučit, že údajné příspěvky teoreticky nezveřejnil a později neodstranil (archiv).
Nicméně AFP získala i jiné důkazy, že údajné screenshoty sdílené ve virálních příspěvcích jsou ve skutečnosti falešné. Díky nástroji Google pro ověřování faktů se nám podařilo zjistit, že obě verze údajného příspěvku začaly kolovat současně 10. ledna 2025 prostřednictvím stejných proruských kanálů, zejména na Telegramu a na X (zde nebo zde). Zprávy odkazující na údajný příspěvek se objevily také v ruských státem podporovaných médiích ze sítí Pravda nebo EA Daily.
Většina doprovodných textů od uživatelů sdílejících příspěvky na sociálních sítích obsahuje totožnou chybu ve jménu politika: místo Karsten uvádějí Carsten. Ve všech případech byl navíc údajný Høngeho příspěvek zřejmě zveřejněn 7 hodin předtím.
Žádný z příspěvků odkazujících na Høngeho údajná tvrzení o Rusku neobsahuje hypertextový odkaz ani přímo vložený politikův příspěvek. Jako důkaz většinou obsahují pouze mírně rozostřený snímek obrazovky údajného příspěvku.
Příspěvky obsahující oba obrázky, jeden nad a druhý pod textovým polem, neodpovídají obvyklému formátu facebookových příspěvků.
Høngeho popření a reakce v Dánsku
Karsten Hønge přímo na svém profilu na X popřel, že by zprávu o údajných příspěvcích zveřejnil (archiv). „Falešné zprávy na X a Facebooku o mém přání uzavřít spojenectví s Ruskem proti USA ohledně Grónska. Neexistuje ani nejmenší možnost, že bych Rusko požádal o jakoukoli podporu. Stojím na straně Grónska,“ napsal 14. ledna. Dokonce ani vyhledávání slov „Rusko“ nebo „Rusland“ („Rusko“ v dánštině) na jeho účtech na Facebooku a X neukázalo žádné výsledky vyjadřující názor podobný tomu z falešných příspěvků.
Pravost příspěvků vyzývajících k ruské intervenci na ochranu Grónska vyvrátila na platformě X i jeho vlastní strana, Socialistická lidová strana neboli SF (archiv).
V Dánsku se těmto falešným příspěvkům dostalo širšího ohlasu a místní média varovala (zde nebo zde) před nebezpečím šíření proruských dezinformací a vytvářením dojmu rozdělené dánské společnosti (archiv zde a zde). Média rovněž poukázala na absurditu zneužití profilu Karstena Høngeho, jenž na sociálních sítích veřejně kritizoval geopolitické ambice Ruska a v tomto sloupku nebo v tomto příspěvku na Facebooku podpořil nezávislost Grónska, což je v přímém rozporu s obsahem falešných příspěvků (archiv zde a zde).
Karsten Hønge například v minulosti vyjádřil podporu Ukrajině v souvislosti s probíhající válkou s Ruskem. Dne 12. září 2024 se připojil k předsednictvu dánského parlamentu při historické návštěvě Ukrajiny, jehož delegace přislíbila materiální podporu (archiv). Vyjádřil rovněž solidaritu s politickými vězni v Bělorusku, které je blízkým spojencem Ruska. V březnu 2023 se stal symbolickým kmotrem Kacjaryny Makarevičové, která byla uvězněna za kritiku režimu (archiv).
Grónsko v centru pozornosti
Grónsko, největší ostrov na světě s přibližně 57 tisíci obyvateli, je od 1. května 1979 autonomním územím Dánského království se samosprávou svých vnitřních záležitostí. Ostrov je bohatý na přírodní zdroje, jako je ropa a minerály vzácných zemin, například neodym a dysprosium. Spojené státy mají na Pituffiku od roku 1951 vlastní vojenskou základnu.
V den své inaugurace 20. ledna 2025 Donald Trump prohlásil, že věří, že Dánsko bude „souhlasit“ s jeho plány na koupi Grónska. Řekl to poté, co nedávno odmítl vyloučit vojenskou intervenci s cílem dostat toto území pod kontrolu USA. „Grónsko je nádherné místo, potřebujeme ho pro mezinárodní bezpečnost. Jsem si jist, že Dánsko s tím bude souhlasit,“ řekl Trump novinářům po návratu do Oválné pracovny (archiv).
Grónští představitelé v čele s premiérem Mútem Bourupem Egedem usilují o nezávislost na Dánsku (archiv). Egede uvedl, že Grónsko je otevřeno užším vztahům se Spojenými státy, a to i v oblasti obrany a nerostných zdrojů. Dodal, že ostrovní vláda hledá způsoby spolupráce s Trumpem, ale za vlastních podmínek.
Dánská premiérka Mette Frederiksen vedla 15. ledna 2025 telefonický rozhovor s Donaldem Trumpem, v němž zdůraznila, že ostrov není na prodej a že o nezávislosti rozhoduje samo Grónsko. Následně dánské veřejnosti sdělila, že rozhodnutí o budoucnosti Grónska je v jeho vlastních rukou (archiv). Donald Trump podle jejích slov během rozhovoru odmítl vyloučit, že by USA k převzetí kontroly nad Grónskem mohly použít ekonomický nátlak.
Odstranili jsme vysvětlení grafických nesrovnalostí a ve druhém odstavci jsme přidali archivní odkaz na nepravdivý příspěvek.23. ledna 2025 Odstranili jsme vysvětlení grafických nesrovnalostí a ve druhém odstavci jsme přidali archivní odkaz na nepravdivý příspěvek.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás