Na internetu kolují zmanipulované fotografie vysoce postavených zdravotníků
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 24/09/2021 v 12:25
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: AFP Kanada, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Fotografie se šířily například prostřednictvím tohoto příspěvku z 15. září 2021, který na Facebooku sdílelo přes 100 uživatelů. „Poznejte ministry zdravotnictví některých zemí,” stojí v textu, pod nímž je pět fotografií.
Fotografie byly hojně sdíleny v angličtině také na Instagramu či na Twitteru. AFP Factcheck Canada o nich psala zde.
Dvě z nich však byly digitálně upraveny. Ve většině případů se navíc nejedná o ministry zdravotnictví nýbrž o jiné zdravotnické odborníky, kteří se stali veřejnými tvářemi boje s pandemií covid-19. Jedinou ministryní mezi tvářemi zachycenými na fotografiích je belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block na snímku č. 4. Vzhledem k tomu, že se AFP nepodařilo dohledat originál, nelze s jistotou říci, zdali byla fototografie nějak zmanipulována.
Zmanipulovaná fotografie č. 1: dr. Theresa Lam
Nejmarkantněji zmanipulovaná fotografie zachycuje dr. Theresu Lam, šéfku kanadského Úřadu pro veřejné zdraví, na kterou se během pandemie snesla vlna kritiky z různých důvodů včetně toho, že čekala příliš dlouho s doporučením nosit roušky.
AFP se pomocí Googlu podařilo dohledat tento článek kanadského listu Toronto Star z 20. dubna 2020, kde byla fotografie publikována. Jako autor je uvedena zpravodajská agentura Canadian Press.
Při porovnání obou snímků je patrné, že fotografie ve facebookových příspěvcích byla zmanipulována: nejenže se liší barvou, ale na první pohled je zřejmé, že rysy obličeje dr. Lam byly výrazně pozměněny.
Dr. Lam navíc není ministryní zdravotnictví Kanady. Z jejího mandátu vyplývá, že slouží jako poradkyně ministryně, kterou je členka Liberální strany Patty Hajdu.
Zmanipulovaná fotografie č. 2: dr. Barbara Ferrer
Také fotografie č. 2, na níž je šéfka úřadu veřejného zdraví v Los Angeles dr. Barbara Ferrer, nese známky manipulace. Pomocí zpětného vyhledávání Google reverse image search se nám podařilo zjistit, že tato fotografie kolovala na Twitteru již v květnu 2020, kdy ji platforma označila jako zmanipulovanou.
Původní snímek byl pořízen ze záznamu koronavirového briefingu 13. května 2020, který je v plném znění k dispozici zde. Dr. Ferrer dle vlastních slov přicházely kvůli proticovidovým opatřením výhrůžky smrtí.
Při porovnání obou snímků je zřejmé, že na fotografii dr. Ferrer v zavádějícím facebookovém příspěvku byla výrazně zesvětlená kůže a ztmavlé oči tak, aby její obličej působil zesinale.
Tito odborníci nejsou ministři zdravotnictví
Ani osoby na první a poslední fotografii ze série snímků zveřejněných na Facebooku nejdou ministři zdravotnictví. V případě fotografie č. 1 se jedná o profesora Chrise Whittyho, hlavního poradce britské vlády pro zdravotnictví. Snímek pochází z tohoto rozhovoru odvysílaného stanicí BBC. Britským ministrem zdravotnictví je člen Konzervativní strany Sajid Javid.
Ani osoba na poslední fotografii v zavádějícím facebookovém příspěvku není americká ministryně zdravotnictví. Tento úřad zastává Xavier Becerra. Žena na snímku je Rachel Levine, jedna z Becerrových tajemnic a historicky první transgender osoba potvrzená Senátem USA ve federálním úřadu.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás