Krabička obsahující lék ivermektin ve zdravotnickém zařízení v kolumbijském městě Cali v červenci 2020 (AFP / Luis ROBAYO)

V souvislosti s šířením nepravdivých informací odborníci znovu varují před lékem ivermektin

Zdravotničtí odborníci znovu potvrzují, že antiparazitární lék ivermektin nedokáže vyléčit rakovinu ani jiné nemoci. Reagují tak na šíření nepravdivých příspěvků na internetu, které propagují jeho údajné pozitivní účinky. Experti agentuře AFP řekli, že použití tohoto léku k jiným než schváleným účelům znamená „hrubou nedbalost“ a je „nebezpečné“, protože výzkum jeho možných dalších použití stále probíhá. Nepravdivé a nepodložené tvrzení o ivermektinu se šíří na internetu od začátku pandemie covid-19.

Desítky tisíc českých uživatelů sdílely od začátku roku na Facebooku příspěvky (zde či zde) obsahující seznam dvanácti údajných pozitivních účinků léku ivermektin. Někteří dokonce sdíleli tento příspěvek z března 2024.

Tento lék – jenž je v České republice vydáván pouze na lékařský předpis pro onemocnění, která nezahrnují covid-19 – má podle příspěvků léčit celou řadu různých zdravotních problémů včetně rakoviny, chránit srdce, posilovat svaly či regulovat hladinu inzulínu a cholesterolu v těle.

Image
Snímky nepravdivých facebookových příspěvků pořízené 20. května 2025

Příspěvky se objevily v různých evropských jazycích a vykazují znaky automatického překladu. Například ve španělštině měly přes 70 000 sdílení. Šířily se také ve slovenštině, němčině, maďarštině či holandštině.

Objavily se přibližně ve stejné době, kdy americký herec Mel Gibson šířil nepodložená tvrzení o údajných účincích ivermektinu na léčbu rakoviny.

Nepravdivá tvrzení o ivermektinu se šířila zejména během covidové pandemie. Tento lék se stal obzvláště populárním mezi lidmi, kteří byli skeptičtí vůči vakcínám, přičemž byl falešně propagován jako „zázračný lék“.

Zdravotní odborníci však i nejnovější tvrzení o ivermektinu odmítli a zdůraznili, že jeho údajné přínosy – mimo rámec klinicky ověřených použití – jsou „nepodložené spekulace“ nebo „zcela vymyšlené“.

Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) „jsou v EU tablety obsahující ivermektin schváleny k léčbě některých parazitárních infekcí způsobených červy, zatímco kožní přípravky obsahující ivermektin jsou schváleny k léčbě kožních onemocnění, jako je růžovka“.

Dle aktuální české databáze registrovaných léků pro lidi obsahují léčivo ivermektin přípravky Soolantra a Loutol dostupné pouze na lékařský předpis (archiv). Soolantra je krém určený k léčbě zánětlivých lézí rosacey neboli růžovky u dospělých, zatímco Loutol je tableta na léčbu svrabu a dalších parazitů napadajících trávicí soustavu a lymfatické uzliny. 

„Nepodložené spekulace“

Článek zavádějícím způsobem tvrdí, že ivermektin léčí různé autoimunitní onemocnění a záněty, posiluje svaly, může léčit Crohnovu chorobu, alergie, chrání srdce, regeneruje nervový systém a reguluje hladinu inzulínu a cholesterolu.

Odborníci však zdůrazňují, že tento lék by neměl být používán na nemoci, na které nebyl testován.

„Použití ivermektinu není u uvedených onemocnění indikováno“, řekl AFP Dr. Markus Zeitlinger, vedoucí Klinického farmaceutického ústavu Vídeňské univerzity, 29. dubna 2025.

Dr. Akos Heinemann, vedoucí výzkumu na Katedře farmakologie Lékařské univerzity v Grazu, pro agenturu AFP 29. dubna 2025 uvedl, že „pokud by byl ivermektin skutečně vhodný k léčbě onemocnění, která jste zmínili, byly by provedeny příslušné klinické studie a příslušné přípravky by byly schváleny. Farmaceutický průmysl by si takovou příležitost určitě nenechal ujít“.

„[...] Ivermektin prokázal svou klinickou účinnost pouze proti určitým parazitárním infekcím a svrabu. Všechno ostatní jsou nepodložené spekulace založené na vědecky neobhajitelných údajích, nebo jsou to prosté výmysly. Předepisování nebo užívání ivermektinu mimo schválené indikace je hrubou nedbalostí,“ dodal Heinemann.

Dr. Monika Redlberger-Fritz, výzkumná pracovnice Virologického centra Lekářské univerzity ve Vídni, potvrdila 29. dubna 2025 agentuře AFP, že „ivermektin má být používán pouze v souladu s povoleními; žádná další použití nejsou indikována“.

Potřeba dalších klinických studií

Nejznepokojivější tvrzení v příspěvku se týká údajné schopnosti ivermektinu zabíjet rakovinné buňky a bránit tak šíření rakoviny. Příspěvěk ovšem neuvádí žádné důkazy.

Účinnost ivermektinu při léčbě rakoviny je v současné době předmětem vědeckého výzkumu, avšak podle odborníků oslovených AFP jsme stále daleko od toho, aby byl považován za alternativu k existujícím léčebným metodám.

Studie in vitro a na zvířatech od poloviny 90. let 20. století prokázaly, že molekula ivermektinu může mít protinádorové vlastnosti.

Jérôme Hinfray, vedoucí vědeckých informací Francouzské ligy proti rakovině, řekl agentuře AFP v březnu 2025: „Vědci prokázali, že molekula může mít antiproliferační vlastnosti, které zpomalují vývoj rakovinných buněk, a antimetastatické vlastnosti bránící šíření rakoviny v organismech zvířat, která byla předmětem experimentu.“

Takovéto studie však nelze zobecnit na lidi, u nichž jsou nutné další vědecké výzkumy a klinické studie. „Údaje získané z experimentálního modelu na myších nelze v žádném případě přenést na léčbu lidí,“ uvedl Claude Linassier, onkolog a ředitel oddělení prevence, organizace a péče ve Francouzském národním onkologickém institutu. „Než může být lék použit k léčbě rakoviny, musí projít třemi typy klinických výzkumných studií.“

„Tvrzení, že ivermektin je účinný při léčbě rakoviny, je rozhodně nepravdivé nebo přitažené za vlasy a není podloženo žádnými vědeckými údaji. Je to obzvláště nebezpečné, protože tato nepravdivá informace, kterou lidé šíří, aniž by si to uvědomovali, doporučuje neobvyklé a proto potenciálně toxické dávky,“ upozornil.

Možné vedlejší účinky

Text, který se v současné době šíří na sociálních médiích, tvrdí, že ivermektin „má pouze příznivé účinky“, ale ve skutečnosti má i možné vedlejší účinky.

EMA varuje, že ačkoli je ivermektin „obecně dobře snášen v dávkách schválených pro jiné indikace“, v případě vyšších dávek „nelze vyloučit toxicitu“.

Důkazem toho, že užívání ivermektinu určeného pro zvířata může být obzvláště nebezpečné, je fakt, že v České republice se jím během covidové pandemie předávkovalo hned několik lidí.  Také na Slovensku se v roce 2021 předávkovali dva Slováci, kteří museli být v kritickém stavu hospitalizováni v Košicích.

Poškození vakcínou?

Virální příspěvek také nepravdivě tvrdí, že ivermektin „zabraňuje škodám způsobeným léky vytvořenými pomocí technologie mRNA, blokuje vstup spike proteinu do buněk, a pokud byl člověk očkován, může si sám léčit očkováním již napáchané poškození způsobené mRNA vakcínami prostřednictvím spike proteinů“.

Jedná se o variaci na neustále se opakující nepravdivé tvrzení, že spike proteiny produkované v těle po očkování mRNA vakcínou se v něm volně pohybují a způsobují škody, či dokonce mohou infikovat jiné osoby. Agentura AFP tato tvrzení vyvrátila v několika článcích, například zde nebo zde.

Jak jsme vysvětlili v tomto článku z dubna 2025, Evropská agentura pro léčivé přípravky považuje mRNA vakcíny na základě údajů shromážděných po podání miliard dávek po celém světě za účinné a bezpečné.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás