Hřbitov poškozený tornádem jižně od Brna 25. června 2021 ( AFP / Michal Cizek)

Finanční dary pro oběti tornáda nebudou daněny

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely v uplynulém týdnu zprávu o tom, že na finanční dary pro oběti nedávného tornáda na Moravě bude uvalena třicetiprocentní daň. Není to pravda. Vláda sice původně chtěla odečíst peníze z veřejných sbírek od dotací, ale nakonec od tohoto kroku upustila. Danit finanční dary a peníze z veřejných sbírek český zákon neumožňuje. 

„Aktuální info z postižených oblastí pro všechny, co mají velké srdce a poslali peníze na pomoc lidem, co příšli o své zázemí a bezpečí...Finanční sbírka se bude danit 30% a pojišťovna bude krátit pojistky na základě pomoci, která každému domu byla poskytnuta,” stojí v tomto příspěvku z 1. července 2021. Stejný text sdíleli další stovky uživatelů Facebooku také například zde.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 8. července 2021

Tornádo v Česku

Ničivé tornádo, které se prohnalo jižní Moravou 24. června, zničilo sedm obcí, vyžádalo si pět mrtvých a stovky zraněných. Mezi obyvateli ČR se následně zdvihla vlna solidarity a prostřednictvím různých veřejných sbírek se dosud vybralo přes miliardu korun

Vláda nejdříve přislíbila lidem zasaženým touto přírodní katastrofou velkorysou pomoc v podobě státní podpory. Po pár dnech ovšem přišla s návrhem, aby tato vládní podpora byla každému snížena o příjem z veřejné sbírky. Zároveň vláda navrhla, aby lidem, kteří byli proti živelné katastrofě pojištěni, byly státní dotace také kráceny o úhrady od pojišťoven. 

To vyvolalo tak silnou negativní reakci veřejnosti i opozice, že vláda v čele s Andrejem Babišem zařadila zpátečku a rozhodla, že státní dotace o dary z veřejných sbírek snížené nebudou. Postižené domácnosti budou moci čerpat z obou zdrojů v plné výši.

Co se týče pojištění, tam vláda nejprve skutečně chtěla snížit státní dotace o plnou výši vyplaceného pojistného. Byla však odborníky zkritizována za to, že tím penalizuje zodpovědné občany a demotivuje je k uzavírání pojistek. Proto nakonec po dohodě s pojišťovnami dospěla ke kompromisu, dle kterého se od dotace odečte pojistné je ve výši 70 procent.

Žádná daň

Tvrzení, že se veřejné sbírky na pomoc obětem tornáda budou danit ve výši 30 procent, je nepravdivé. 

„Dary nebo peníze ve veřejných sbírkách nejsou daněny,” sdělil AFP mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec v e-mailu 7. července 2021. „Podle zákona jsou od daní osvobozeny příjmy na humanitární nebo charitativní účely, což je i případ darů občanům postiženým tornádem. Platí to pro dary nejen těmto občanům, ale i obcím nebo neziskovkám.” Podrobné informace o danění příjmů jsou na stránce ministerstva k dispozici zde

Vzhledem ke zmatečné komunikaci a měnícím se rozhodnutím vlády ohledně státních příspěvků, veřejných sbírek a pojištění mohli autoři příspěvku smíchat dohromady několik různých informací. Například mohli špatně pochopit rozhodnutí snížit o 30 procent částku pojištění, která se bude odečítat od státního příspěvku (tj. rozhodnutí pozitivní pro oběti katastrofy), a udělat z něho „třicetiprocentní daň”. 

Pravdivé není ani tvrzení, že „pojišťovna bude krátit pojistky”. Naopak, pojišťovny proti původnímu rozhodnutí vlády odečítat pojištění v plné výši od státního příspěvku důrazně kritizovaly s tím, že by to v budoucnosti odrazovalo majitele nemovitostí od uzavírání pojistek. 

Právě i díky tlaku ze strany pojišťoven bylo nakonec dosaženo zmíněného kompromisu, kdy se od státního příspěvku nakonec odečte jen 70 procent pojistného, sdělila AFP mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová

„Snížení odpočtu vyplaceného pojistného od státní pomoci o 30% je pro pojištěné motivující a ukazuje, že být pojištěný se vyplatí,” řekl AFP prezident České asociace pojišťoven a CEO Kooperativy Martin Diviš v e-mailu 7. července.