Anglický tým nedržel obří romskou vlajku jako projev solidarity s „českým Georgem Floydem"

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých dnech fotografii sportovního týmu držícího obří romskou vlajku s tvrzením, že se jedná o anglický fotbalový tým uctívající památku českého Roma usmrceného při policejním zásahu. Jedná se o hoax. Původní fotografie byla pořízena během finále amerického fotbalu, tzv. Superbowlu, přičemž romská vlajka byla do snímku přidána pomocí fotomontáže.

„Anglie vyznává soustrast mladému romskému pánovi, kterého zavraždila policie ČR. Stop rasismu," píše se v tomto příspěvku z 27. června 2021, který na Facebooku sdílelo přes 2 500 uživatelů.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 2. července 2021

Příspěvek naráží na smrt Stanislava Tomáše, ke které došlo 19. června v Teplicích. Mladý Rom byl zatčen třemi příslušníky policie, přičemž jeden z nich mu zaklekl krk, což je patrné z tohoto videa natočeného jedním z místních obyvatel. Muž upadl ještě během zákroku do bezvědomí a později zemřel v sanitce během převozu do nemocnice, což vedlo k častému přirovnání jeho případu s loňským zabitím černošského Američana George Floyda.

Policie ČR vehementně odmítla, že by ze strany jejích příslušníků došlo k jakémukoliv pochybení. Podle jejího prohlášení Tomáš nezemřel v důsledku zakleknutí, nýbrž na předávkování drogami, což prý potvrdila i soudní pitva. Na svém twitterovém účtu později zveřejnila video pořízené krátce před zákrokem, na němž muž honí lidi po ulici a napadá auta.

Tomášova smrt však přesto v romské komunitě vyvolala vlnu protestů, která vyvrcholila 26. června demonstrací, během níž několik stovek Romů pochodovalo ulicemi Teplic a skandovalo several hundred Roma people marched through the town, chanting „stop rasismu", „my jsme lidi” a policii vyzývali slovy „pojďte nás zabít!”

Indident rozpoutal veřejnou debatu v médiích o tom, zdali policie mluví pravdu a zdali by případ neměl být nezávisle prošetřen.

Přesto ovšem žádný anglický tým českým Romům obří vlajkou podporu nevyjádřil. Web Romea.cz si hoaxu všiml jako první a napsal o něm zde.

Na fotografii vůbec žádný anglický sportovní tým není. Podle aplikace PhotoFunia, s jejíž pomocí byla fotomontáž vytvořena, se jedná o snímek z ceremonie finálového zápasu NFL neboli ligy Amerického fotbalu, tzv. Superbowlu.

„Představte si, že na té obří vlajce je obrázek někoho vám blízkého. S pomocí PhotoFunia můžete za vlajku na obrázku dosadit své vlastní foto během několika sekund. Zkuste to a pochlubte se přátelům!" stojí v textu aplikace.

Image
Snímek stránky PhotoFunia pořízený 2. července 2021

AFP již psala o dezinformacích týkajících se romské komunity zde a zde.

2. července 2021 Do článku jsme přidali odkaz na nepravdivý příspěvek

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás