Šéfka úřadu veřejného zdraví v Los Angeles Barbara Ferrer během tiskové konference 6. března 2020 ( AFP / Robyn Beck)

Na internetu kolují zmanipulované fotografie vysoce postavených zdravotníků

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sociálních sítí v uplynulém týdnu sdílely kompilaci fotografií s tvrzením, že se jedná o ministry zdravotnictví několika různých zemí. Cílem bylo diskreditovat veřejné činitele, kteří se stali veřejnými tvářemi vlád v boji s pandemií covid-19. Několik těchto fotografií však bylo zmanipulováno a ve většině případů se navíc nejedná o ministry zdravotnictví nýbrž jiné veřejné činitele.

Fotografie se šířily například prostřednictvím tohoto příspěvku z 15. září 2021, který na Facebooku sdílelo přes 100 uživatelů. „Poznejte ministry zdravotnictví některých zemí,” stojí v textu, pod nímž je pět fotografií.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 23. září 2021

Fotografie byly hojně sdíleny v angličtině také na Instagramu či na Twitteru. AFP Factcheck Canada o nich psala zde.

Dvě z nich však byly digitálně upraveny. Ve většině případů se navíc nejedná o ministry zdravotnictví nýbrž o jiné zdravotnické odborníky, kteří se stali veřejnými tvářemi boje s pandemií covid-19. Jedinou ministryní mezi tvářemi zachycenými na fotografiích je belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block na snímku č. 4. Vzhledem k tomu, že se AFP nepodařilo dohledat originál, nelze s jistotou říci, zdali byla fototografie nějak zmanipulována.

Snímek belgické ministryně zdravotnictví Maggie De Block z facebookového příspěvku pořízený 23. září 2021

Zmanipulovaná fotografie č. 1: dr. Theresa Lam

Nejmarkantněji zmanipulovaná fotografie zachycuje dr. Theresu Lam, šéfku kanadského Úřadu pro veřejné zdraví, na kterou se během pandemie snesla vlna kritiky z různých důvodů včetně toho, že čekala příliš dlouho s doporučením nosit roušky.

Zmanipulovaný snímek Theresy Lam z facebookového příspěvku pořízený 23. září 2021

AFP se pomocí Googlu podařilo dohledat tento článek kanadského listu Toronto Star z 20. dubna 2020, kde byla fotografie publikována. Jako autor je uvedena zpravodajská agentura Canadian Press.

Snímek článku v Toronto Star pořízený 21. září 2021

Při porovnání obou snímků je patrné, že fotografie ve facebookových příspěvcích byla zmanipulována: nejenže se liší barvou, ale na první pohled je zřejmé, že rysy obličeje dr. Lam byly výrazně pozměněny.

Dr. Lam navíc není ministryní zdravotnictví Kanady. Z jejího mandátu vyplývá, že slouží jako poradkyně ministryně, kterou je členka Liberální strany Patty Hajdu.

Zmanipulovaná fotografie č. 2: dr. Barbara Ferrer

Také fotografie č. 2, na níž je šéfka úřadu veřejného zdraví v Los Angeles dr. Barbara Ferrer, nese známky manipulace. Pomocí zpětného vyhledávání Google reverse image search se nám podařilo zjistit, že tato fotografie kolovala na Twitteru již v květnu 2020, kdy ji platforma označila jako zmanipulovanou.

Zmanipulovaný snímek Barbary Ferrer z facebookového příspěvku pořízený 23. září 2021

Původní snímek byl pořízen ze záznamu koronavirového briefingu 13. května 2020, který je v plném znění k dispozici zde. Dr. Ferrer dle vlastních slov přicházely kvůli proticovidovým opatřením výhrůžky smrtí.

Snímek videa z koronavirového briefingu pořízený 21. září 2021

Při porovnání obou snímků je zřejmé, že na fotografii dr. Ferrer v zavádějícím facebookovém příspěvku byla výrazně zesvětlená kůže a ztmavlé oči tak, aby její obličej působil zesinale.

Tito odborníci nejsou ministři zdravotnictví

Ani osoby na první a poslední fotografii ze série snímků zveřejněných na Facebooku nejdou ministři zdravotnictví. V případě fotografie č. 1 se jedná o profesora Chrise Whittyho, hlavního poradce britské vlády pro zdravotnictví. Snímek pochází z tohoto rozhovoru odvysílaného stanicí BBC. Britským ministrem zdravotnictví je člen Konzervativní strany Sajid Javid.

Ani osoba na poslední fotografii v zavádějícím facebookovém příspěvku není americká ministryně zdravotnictví. Tento úřad zastává Xavier Becerra. Žena na snímku je Rachel Levine, jedna z Becerrových tajemnic a historicky první transgender osoba potvrzená Senátem USA ve federálním úřadu.

COVID-19