
Ne, tato mapa neukazuje satelitní snímky oxidu siřičitého ve Wu-chanu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 06/03/2020 v 16:30
- Aktualizováno 06/03/2020 v 17:04
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: AFP Austrálie, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Český server AC24.cz vydal článek, který tvrdí, že vysoké hladiny oxidu siřičitého byly kromě Wu-chanu naměřeny také v dalším čínském městě Čchung-čching, a cituje vědce, podle nichž prý plyn vznikl spalováním těl a zdravotnického odpadu. Článek cituje blíže neidentifikovaného uživatele Twitteru, podle něhož na předměstích obou měst dochází k hromadnému spalování mrtvých těl, které pravděpodobně způsobuje vysokou koncentraci oxidu siřičitého. Dále se v článku uvádí – opět bez udání zdroje – že k masovým kremacím zřejmě dochází proto, že čínští úředníci tají skutečný počet obětí.
Článek sdílela například tato, tato a tato facebooková stránka a následně jej sdílelo nejméně 180 uživatelů na vlastních profilech.
Původně se mapa objevila na twitterovém účtu uživatele INTELWAVE 9. února 2020 a následně byla více než 12000-krát sdílena. Snímek původního zavádějícího tweetu naleznete zde:

V popisku se uvádí: „Data ze stránky http://windy.com ukazují masivní uvolňování oxidu siřičitého na předměstí Wu-chanu, k němuž běžně dochází při spalování organických látek. Hladina plynu je zvýšená, dokonce i v porovnání se zbytkem Číny.“
Mapa naznačuje, že v okolí Wu-chanu bylo mezi 10. a 17. únorem 2020 naměřeno 1351,65 µg/m3 oxidu siřičitého (SO2). Jedná se o škodlivý plyn, který zpravidla uniká při spalování fosilních paliv.
Mapa byla sdílena s podobným tvrzením na Twitteru zde, zde, zde a zde; na Facebooku zde, zde, zde a zde; and také zde na YouTube.
Objevila se i v cizojazyčných postech, například zde a zde v čínštině, či zde v korejštině.
Mapu také publikovala média jako zpravodajský portál Mail Online, malajské noviny China Press, americké noviny The Epoch Times či americká televizní stanice New Tang Dynasty Television.
Koronavirus a data
Oxid siřičitý je toxický plyn štiplavého zápachu, který silně dráždí dýchací cesty. Vytváří se především jako vedlejší produkt spalování fosilních paliv v elektrárnách a průmyslových závodech. Přispívá ke znečištění ovzduší. Nad čínskými městy je často patrná hustá vrstva smogu.
Současná epidemie způsobená novým koronavirem si po celém světě doposud vyžádala nejméně 3385 obětí a více než 98,123 nakažených v 87 zemích. V samotné Číně bylo již zaznamenáno více než 80400 případů nákazy.
Zatímco drtivá většina mrtvých skutečně pochází z čínského Wu-chanu, tvrzení, že mapa Windy.com ukazuje zvýšenou hladinu oxidu siřičitého v tomto městě, je nepravdivé, a mapa byla navíc použita v zavádějícím kontextu.
Windy.com je původem česká stránka poskytující animované modely předpovědi počasí po celém světě. Podle jejího vyjádření daná mapa zobrazuje jen předpověď založenou na historických hodnotách z NASA, nikoliv skutečně naměřenou hladinu emisí oxidu siřičitého.
V emailu z 20. února zaslaném agentuře AFP se představitelé společnosti vyjádřili takto: „Upozorňujeme, že společnost Windy.com pouze vizualizuje předpověď emisí SO2, přičemž údaje pro tuto předpověď získává od NASA a jejího modelu NASA GEOS-5. To znamená, že my žádné hodnoty sami nevypočítáváme a jakékoliv další dotazy týkající se podrobností užívaného modelu výpočtu by měly směřovat pouze a jedině do NASA. Historické údaje o počasí taktéž nearchívujeme.“
Výzkumný meteorolog NASA Arlindo da Silva také uvedl, že jeho agentura neměří denní výkyvy hodnot hodnot SO2.
„Naše předpovědi se zakládají na dlouhodobých hodnotách emisí SO2, které se upravují podle aktuální větrné předpovědi,“ uvedl da Silva v emailu zaslaném agentuře AFP 20. února. „I když jsme pro vytvoření emisního modelu použili satelitní data, tento model nezohledňuje denní výkyvy v emisích SO2, a tudíž nemůže zachytit náhlé změny způsobené lidskou aktivitou.“ Z toho vyplývá, že mapy šířené po sociálních sítích nejsou podložené daty v reálném čase a nemohou proto odrážet náhlé změny situace jako například hromadné spalování lidských těl.
Čínský národní úřad pro sledování životního prostředí (The China National Environmental Monitoring Center) vydal 13. února tiskovou zprávu s názvem „Zprávy o hustotě plynu vyvráceny,“ ve které popírá tvrzení o zvýšené hladině SO2 ve Wu-chanu.
Uvádí se v ní: „Čínský národní úřad pro sledování životního prostředí vyvrací informaci, zveřejněnou na zahraničních webových stránkách, že hlavní město provincie Chu-pej Wu-chan, epicentrum nového ohniska koronaviru, zaznamenalo výrazný nárůst hustoty oxidu siřičitého.“ Podle úřadu jde o „závažné zkreslení reality.“
"Analýza provedená satelitními experty také ukázala, že hustota oxidu siřičitého ve Wu-chanu a v okolních oblastech se od 3. února až do neděle držela na nízké úrovni... Nejvyšší zaznamenaná hustota v tomto období dosáhla 11,5 µg/m3 a byla naměřena 4. února. To je hluboko pod koncentrací 1300 µg/m3, kterou uváděly zahraniční weby,“ píše se ve zprávě.
Přeloženo a upraveno Laďkou Mortkowitz
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás