Tato fotografie zachycuje rakve utonulých uprchlíků z roku 2013

Tisíce lidí sdílely fotografie s rakvemi, v kterých údajně měly být italské oběti koronavirové pandemie. Není to pravda. Fotografie byla pořízena v říjnu 2013, kdy ve Středozemním moři utonuly stovky migrantů poté, co se jejich loď převrátila. 

Tento příspěvek z 19. července 2020, který již sdílelo přes 1 300 uživatelů, obsahuje koláž dvou identických snímků vyrovnaných rakví, z nichž jeden je označen nápisem „Lampedusa 2013” a druhý nápisem „Bergamo 2020”. Koláž doplňuje italský nápis „Qualcosa non quadra”, což česky znamená „Něco tu nehraje.”

Image
Snímek facebookové stránky pořízený 13. srpna 2020

Koláž zpochybňuje původ fotografie. Zatímco Lampedusa je italský ostrov ve Středozemním moři na půl cesty mezi Sicílií a severní Afrikou, který se potýká s přílivem uprchlíků snažících se dostat do Evropy, Bergamo je město na severu Itálie, které se letos na jaře stalo epicentrem choroby COVID-19, na niž tam zemřely tisíce lidí.

Příspěvek naznačuje, že fotografie byla použita v tisku při obou příležitostech za účelem manipulace veřejného mínění během koronavirové krize.

Z některých komentářů pod příspěvkem vyplývá, že uživatelé buď věří tomu, že fotografie byla pořízena letos během pandemie, nebo alespoň znejistěli a tvrdí, že se „nedá věřit nikomu”:

Image
Snímek komentářů na Facebooku pořízený 13. srpna 2020

Podobné příspěvky se na sociálních sítích šířily i v mnoha dalších jazycích, například ve slovenštině, v angličtině, či v sinhálštině

Tragédie na moři

Fotografie byla pořízena v roce 2013 po ztroskotání lodi plné uprchlíků ve Středozemním moři poblíž italského ostrova Lampedusa, během nějž přišlo o život více než 360 z celkového počtu 500 lidí na palubě. Snímek jsme nalezli pomocí zpětného vyhledávání fotografií. Pořídil jej fotograf AFP Alberto Pizzoli, který si ten den dobře pamatuje.

„Tento snímek jsem pořídil 5. října 2013 na Lampeduse,” řekl AFP Fact Check. „Byl jsem tam a dobře si to místo pamatuji, byl to letecký hangár.” Pizzoli dodal, že byl šokován, když zjistil, že je jeho fotografie sdílena ve falešném kontextu. 

Image
Původní fotografie z archívu AFP

Existují i další fotografie pořízené ve stejném hangáru na Lampeduse. Tuto pořídil 9. října 2013 italský fotograf Roberto Salomone. Podle archívu AFP je na ní zachycen i tehdejší premiér Itálie Enrico Letta a starostka Lampedusy Giusy Nicolini stojící u rakví obětí neštěstí. 

Image
Původní fotografie z archívu AFP

Podle Mezinárodní organizace pro migraci při OSN od roku 2014 zemřelo při pokusu přeplout Středozemní moře již více než 20 000 lidí. 

Bergamo, které se stalo epicentrem pandemie COVID-19 v severní Itálii, bylo nuceno posílat těla zemřelých ke kremaci do okolních měst, o čemž AFP psala zde. Italský deník La Reppublica vydal fotografii armádních vozů odvážejících rakve z města.

„Tak vysoký počet obětí by krematorium v Bergamu samo nezvládlo,” řekl v té době starosta Giorgio Gori v tiskovém prohlášení. 

O zneužití fotografií z Lampedusy během koronavirové krize jsme již psali anglicky zde a slovensky zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás