Ne, v Benátkách se neobjevili delfíni. Video pochází ze Sardinie
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 24/03/2020 v 14:48
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polsko, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Video s delfíny, údajně brázdícími benátské kanály, publikovala i mnohá česká média, od ČT24 zde přes Český rozhlas zde po rozhlasovou stanici Evropa 2 zde.
Články a videa o delfínech v Benátkách pak na Facebooku sdílely tisícovky uživatelů, například zde, zde či zde.
Následuje video, které údajně ukazuje delfíny na břehu jednoho z benátských kanálů:
Většina uživatelů internetu se rozplývala nad tím, jak “příroda tohle potřebuje,” “všechno zlé je pro něco dobré,” “jak rychle tu obnovu příroda zvládá,” atd:
Snímek komentářů na Facebooku z 19. března
Našli se ovšem i tací, kteří již minulý týden upozorňovali na to, že se jedná o dezinformaci, například uživatel Lukáš Krčál, který 20. března 2020 píše: “Už víme týden, že tyhle příběhy z Benátek jsou fake. Ale příroda si odpočine a to je hlavní.”
Snímek komentářů na Facebooku z 19. března
Zpravodajský web iDNES.cz sice uvádí, že delfíni byli nafilmováni v přístavu Cagliari, ale informace se ztrácí v celkovém vyznění článku, který kompilací fotografií a videí z různých částí Itálie oslavuje znovuožití místní přírody. Navíc zpravodajský portál nepravdivou informaci o delfínech v Benátkách zopakoval v titulku:
Snímek zavádějícího postu z 19. března
Ne Benátky, ale Sardinie
Zpětné vyhledávání obrázků pomocí nástroje InVid nám umožnilo vyhledat nahrávku publikovanou již 17. března 2020 na webových stránkách italských novin Unione Sarda. Dle článku bylo video převzato z facebookového účtu jisté Michely Meloni. “Video bylo natočeno v přístavu Cagliari posádkou plavidla Luna Rossa. Trajekty již neplují a místo toho nám tu delfíni připravili toto představení. To vše dokazuje, že si člověk svět podmanil místo toho, aby se o něj dělil s ostatními živoucími tvory a neničil jej,” píše Meloni ve svém postu.
Z tohoto videa, které je o něco delší než záznamy zveřejněné v médiích, je možné nahrávku lokalizovat. Bylo natočena v přístavu Cagliari u mola Ichnusa. AFP se místo podařilo identifikovat pomocí Google Street View.
Snímek záběru Google Street View z 19. března
Při bližším zkoumání zde lze najít stejné budovy jako na videu. Žlutou barvou je označena budova nacházející se na adrese Cristoforo Colombo 25. Z fotografie je jasně patrné, že film nebyl natočen v Benátkách, ale v přístavu Cagliari:
Snímky porovnávající video s Google Street View
Autorem záznamu je člen italské plachetní posádky Luna Rossa spojené s městem Cagliari, o níž se můžete dočíst například zde. Posádka sponzorovaná společnostmi Pirelli a Prada má charakteristické uniformy s logem. Ve filmu se krátce mihnou kalhoty s logem týmu. Více se o týmu Luna Rossa můžete dozvědět na Facebooku.
Snímek z 19. března
Poté, co časopis National Geographic poukázal na rozšiřování nepravdivých zpráv o chování zvířat v návaznosti na epidemii koronaviru, některá česká média se omluvila a uveřejnila opravy, například Český rozhlas zde, Novinky.cz zde nebo Blesk.cz zde.
Přeloženo a upraveno Laďkou Mortkowitz
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás