Zdravotníci tvrdí, že srovnávání počtu úmrtí v důsledku koronaviru s jinými onemocněními zlehčuje rizika nemoci COVID-19

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely na Facebooku různé verze grafu srovnávajícího počet zesnulých na nemoc COVID-19 s úmrtími způsobenými něčím jiným, od chřipky přes alkoholismus až po autonehody. Účelem těchto grafů bylo ukázat, že se počet úmrtí na COVID-19 zveličuje. Podle odborníků je ovšem takové srovnání zavádějící a může vést k podceňování nebezpečí této dnes již globální pandemie. 

Česká verze grafu byla na Facebooku uveřejněna 7. dubna 2020 například zde, kde ji sdílelo přes 5 200 uživatelů. Další verze byly sdíleny například  zde, zde nebo zde, a také na této webové stránce. 

Infografika poskytuje čísla údajného počtu mrtvých za první tři měsících tohoto roku. Srovnává tak rozdílné ukazatele jako jsou úmrtí matek při porodu, sebevraždy či rakovina. COVID-19 zde figuruje jako položka s nejmenším počtem mrtvých. Zdrojem těchto informací je portál Worldometer provozovaný mezinárodním týmem vývojářů, výzkumných pracovníků a dalších dobrovolníků za účelem poskytovat široké veřejnosti statistické údaje v reálném čase. Patří malé nezávislé mediální společnosti bez podpory politických stran či korporací.

Následuje snímek zavádějícího příspěvku:

Snímek postu na Facebooku ze 7. dubna 2020

Podobná infografika začala v angličtině na sociálních sítích kolovat 9. března 2020 např. zde díky webové stránce „Information is Beautiful,” kterou spravuje britský grafický designér David McCandless. Infografika vypadala takto:

Snímek facebookového postu z 11. března 2020

Podle odborníků je infografika zavádějící. Nelze totiž srovnávat novou, rychle se šířící chorobu jako COVID-19, s již dlouhou dobu známými nemocemi, a už vůbec ne s úmrtími z jiných důvodů. 

Čísla v infografice, která udává počet úmrtí jen do 1.4. 2020, v zásadě korespondují se současným stavem na Worldometeru, který údaje kompiluje z oficiálních zdrojů jako Světová zdravotnická organizace (WHO) a americká agentura Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Problém je podle odborníků v tom, že srovnávají nesrovnatelné.

Brian Zikmund-Fisher, odborník na rizikovou komunikaci z Michiganské univerzity, AFP v e-mailu sdělil, že tento typ infografiky by mohl v lidech vzbudit zdání, že COVID-19 není ve srovnání s jinými onemocněními až tak nebezpečný. 

„Srovnávání rychle se šířící choroby s již dlouho existujícími jevy není fér a vede veřejnost k tomu, že začne vnímat riziko nákazy SARS-CoV-2 jako nízké, a to i přesto, že má neuvěřitelný potenciál je v krátkém čase přeskočit,” řekl.

Zikmund-Fisher také zpochybnil výběr dat uvedených v infografice. Ta je prý „problematická” z toho důvodu, že „zatímco počty ostatních jevů se v průběhu času mění jen pozvolna, míra infekce COVID-19 v této chvíli prochází exponenciální explozí. I kdyby data v tabulce byla přesná, stejně by vedla k mylné interpretaci toho, jak moc by se lidé měli mít na pozoru či jak rychle by měli jednat.” 

Hrušky s jablky

Podle profesora biologie na Washingtonské univerzitě Carla T. Bergstroma infografika „srovnává hrušky s jablky.” 

„Srovnávají denní globální smrtnost nemoci COVID-19, která je v plném rozpuku a teprve nedávno byla prohlášena za pandemii, se smrtností endemických lidských chorob, které už dávno dosáhly svého potenciálu,” řekl Bergstrom AFP v e-mailu z 12. března 2020. 

WHO uvádí, že onemocnění COVID-19 bylo poprvé zaznamenáno ve Wu-chanu 31. prosince 2019. Podle Evropského centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (ECDC) zatím epidemie nevykazuje známky toho, že by dosáhla vrcholu. Podle oficiálních dat AFP již překročil celosvětový počet úmrtí 120 000 a počet nakažených dosáhl téměř dvou milionů ve 193 zemích. Uzdravilo se nejméně 411,500 lidí.

Upravila Laďka Mortkowitz