
Ne, v Číně se nezačal šířit „nový” virus
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 07/04/2020 v 17:03
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: AFP Austrálie, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Zavádějící informace o “novém viru,” který stejně jako koronavirus způsobuje respirační potíže, se objevila např. na stránce onlinového časopisu tiscali.cz a mezi českými uživateli na Facebooku byla od 25. března 2020 sdílena nejméně stokrát, a to například zde a zde.
Následuje snímek článku na stránce tiscali.cz:

Podobné články se objevily také zde a zde, kde byly sdíleny další stovkou uživatelů. Články doprovázely komentáře jako „Nový vražedný virus” , „Svět zaskočila šokující zpráva!” či „Znepokojivý způsob, jakým se šíří nový smrtící virus v Číně.”
Zde je jeden z takových postů:

Dále sdílelo téměř 1700 uživatelů tento článek ze stránky Zivot.org, který se na Facebooku objevil zde. V tomto případě byly sice informace v článku samotném v pořádku, ale nadpis opět nesprávně uváděl, že se jedná o nový typ viru.
Post vypadal takto:

Co se hantaviru týče, byl zatím zaznamenán jediný případ v provincii Šan-tung, o kterém informovaly čínské státní noviny Global Times na Twitteru 24. března 2020.
Informace o tom, že hantavirus je „nový virus” se rychle rozšířila prostřednictvím Facebooku, Twitteru a YouTube po celém světě, od Austrálie (1, 2, 3, 4, 5) přes Indii (1,2) až třeba po sousední Polsko zde či zde.
Tato informace je zavádějící: Vědcům je hantavirus známý už od 50. let minulého století, neboť byl objeven během války v Koreji.
V roce 2010 vydal odborný časopis Clinical Microbiology Reviews o hantaviru tuto studii. V ní se uvádí: „V minulém století byl hantavirus objeven po propuknutí nákazy ve dvou ohniscích. K prvnímu rozšíření nákazy došlo během korejské války (1950-1953), kdy více než 3000 vojáků OSN onemocnělo tzv. korejskou krvácivou horečkou, běžně také označovanou za krvácivou horečku s renálním syndromem (HFRS).”
Více podrobností o hantaviru lze nalézt na tomto videu natočeném Kalifornskou univerzitou v San Franciscu.
Podle CDC se hantavirus na člověka přenáší takřka výhradně z hlodavců, nikoliv z jiných lidí.
„Hantavirový plicní syndrom (HPS) je závažné, někdy až smrtelné, onemocnění dýchacích cest u lidí, způsobené infekcí hantaviry. Každý, kdo přijde do styku s hlodavci, kteří jsou nositely hantavirů, se vystavuje riziku HPS. Hantaviry způsobující onemocnění u lidí ve Spojených státech nejsou přenosné z jedné osoby na druhou. Vzácné případy přenosu hantaviru z člověka na člověka byly zaznamenány v Chile a v Argentině, ke kterým došlo v důsledku úzkého kontaktu s osobou nakaženou virem zvaným Andes,” uvádí CDC.
V současné době neexistuje žádný specifický lék nebo vakcína proti onemocněním HPS a COVID-19.
Následuje informační video AFP o koronavirech:
COVID-19 je respirační onemocnění přenosné z člověka na člověka. V březnu 2020 se smrtnost u tohoto onemocnění pohybovala mezi jedním a dvěma procenty. U HPS je podle CDC smrtnost 38 procent.
Příznaky u pacientů s COVID-19 se zpravidla rozvinou do dvou týdnů, zatímco lidé nakažení hantavirem mohou zůstat bez příznaků až osm týdnů.
Přeloženo a upraveno Laďkou Mortkowitz
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás