Muž s rouškou posiluje 17. června 2020 v hlavním městě Jemenu Sanaa (AFP / Mohammed Huwais)

Video šíří dezinformace o tom, že nošení roušky způsobuje hypoxii

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Podle videa, které na Facebooku sdílely tisíce uživatelů, může nošení roušek způsobit hypoxii neboli nedostatek kyslíku v těle. Není to pravda: podle expertů správně nasazená rouška neblokuje takové množství kyslíku, aby to lidem způsobilo zdravotní problémy. 

Video, ve kterém vystupuje dr. Rashid Buttar, sdílely tisíce uživatelů a desítky tisíc lidí jej zhlédly například zde či zde. Dr. Buttar v něm tvrdí, že nošení roušky je nebezpečné, neboť zabraňuje proudění vzduchu a tím pádem může způsobit hypoxii. 

„Když nosíte roušku, vyvoláváte hypoxické zranění... omezujete proudění vzduchu. Také vdechujete více oxidu uhličitého, takže tvoříte pseudohypoxický stav,” tvrdí lékař ve videu. „Nošením roušky snižujete svoji schopnost okysličovat se. A protože své tělo vystavujete chronickému stresu, neboť musíte kyslík dýchat skrze roušku, zvyšujete si hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Vysoká hladina kortizolu potlačuje imunitu. Vystavujete své tělo velké dávce stresu, který vede k tzv. domino efektu.”

Následuje snímek příspěvku, kde je video opatřeno českými titulky: 

Snímek facebookového postu z 30. května 2020

Podle expertů, které AFP kontaktovala, se tato tvrzení nezakládají na pravdě. Oslovení lékaři se shodují na tom, že správně nasazená rouška nezabraňuje v proudění dostatečného množství vzduchu a nemůže svému nositeli způsobit žádnou újmu. V České republice je nošení roušek povinné již od poloviny března a opatření bude plně zrušeno až 1. července, a to ještě pouze v oblastech s příznivou epidemiologickou situací. AFP již o fámách kolem údajné škodlivosti roušek psala začátkem dubna zde

Pošramocená pověst

Dr. Rashid Buttar má pošramocenou pověst. V minulosti jej několikrát napomenula lékařská komora Severní Karolíny (NCMB) a obdržel i varovný dopis od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA za prodej neschválených, špatně označených či dokonce falešných léků. Mezi Buttarovy kontroverzní způsoby léčby patřilo například nitrožilní podávání peroxidu vodíku pacientům s rakovinou, kteří později zemřeli. 

„Dr. Buttar si za svou neefektivní léčbu účtoval horentní sumy,” píše se ve zprávě NCMB.  

Není to ostatně poprvé, co Buttar šíří dezinformace. YouTube již v minulosti odstranil mnoho jeho videí, ve kterých tvrdil, že očkování proti chřipce může způsobit falešně pozitivní výsledek testu na COVID-19. Jeho tvrzení, že usnesení americké Sněmovny reprezentantů č. 6666 by umožnilo nucenou karanténu v USA a vedlo k rozdělení rodin již vyvrátil server Lead Stories zde

Co na to experti?

Teorii, že nošení roušek může vyvolat hypoxii, odmítlo hned několik expertů, které AFP kontaktovala. 

Patří mezi ně například dr. Shelley Payne, ředitelka Centra pro infekční choroby LaMontagne na Texaské univerzitě v Austinu, která potvrdila, že správně nasazená rouška nemůže způsobit toxické hromadění oxidu uhličitého. 

„Správně nasazená rouška v žádném případě nevyvolá hypoxii,” sdělila AFP v e-mailu. 

S tím souhlasil i Claudio Mendez, profesor na Austral univerzitě v Chile, který potvrdil, že pokud rouška umožňuje proudění vzduchu, nemůže způsobit hypoxii.  

K používání speciálních roušek pro zdravotnický personál řekl toto: „Respirační roušky N95 by se neměly nosit déle než sedm hodin. Chirurgické roušky ještě kratší dobu. Ani jedna však nevyvolává hypoxii.”

Skutečný stav hypoxie podle Mendeze „může způsobit ztrátu vědomí, dezorientaci, problémy s koordinací a změny srdečního rytmu. Může to vážně ovlivnit normální fyziologii člověka.”

Světová zdravotnická organizace na svých stránkách neuvádí hypoxii jako jeden z možných vedlejších účinků nošení roušky. Ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) žádné takové riziko nezmiňuje, byť na svých webových stránkách nedoporučuje nošení roušek dětem mladším než dva roky, lidem s těžkými dýchacími potížemi a lidem v bezvědomí. 

Celý seznam našich článků na téma koronaviru v angličtině najdete zde.

Z angličtiny přeložila a upravila Laďka Mortkowitz