Ne, 20 tankerů LNG nespotřebuje na cestě z USA do Evropy tolik paliva jako všechna auta na světě za rok

Tisíce uživatelů Facebooku koncem března sdílely příspěvky tvrdící, že 20 tankerů přepravujících zkapalněný plyn (LNG) spotřebuje při cestě z USA do Evropy stejné množství ropy jako všechna auta na světě za rok. Není to pravda. LNG tankery jako palivo využívají plyn, který převážejí, ale i kdyby používaly ropu, spotřebovali by pouhý zlomek roční spotřeby aut.
 

Od konce března sdílely tento příspěvek desítky uživatelů, například zde či zde.

V textu příspěvku stojí: “Z USA do Evropy míří celkem 20 tankerů na zkapalnený plyn, každý o objemu 140 000 m³. Gratulujeme Zeleným! Tyto tankery potřebují na přepravu k nám přesně tolik těžké ropy, kolik spotřebují všechna vozidla na světě za jeden rok.” 

Pod textem je obrázek tankeru na moři a fotografie německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který je významným členem současné vládní koalice za stranu Zelených. Podařilo se nám jej identifikovat pomocí nástroje na zpětné vyhledávání obrázků TinEye.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvků pořízený 9. května 2022

 

Začátkem dubna ministr Habeck oznámil, že Německo podpoří zákaz dovozu ruského uhlí v EU a postupně se chce zbavit také závislosti na ruském plynu a ropě. 

Různé verze tohoto příspěvku byly sdíleny také v Německu, v Maďarsku a na Slovensku. Německá redakce AFP pro ověřování faktů toto tvrzení vyvrátila zde.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu již řada evropských států deklarovala záměr stát se do budoucna nezávislými na dovozu plynu z Ruska. Podle plánů Evropské unie by jako alternativa k ruskému plynu mohl sloužit právě zkapalněný zemní plyn z USA.

Z jakého zdroje pochází informace o konkrétním počtu 20 tankerů, které mají být na cestě do Evropy, není v příspěvku uvedeno. Německá verze tohoto tvrzení obsahuje odkaz na článek rakouské stránky Exxpress, který zmiňuje celkový počet 30 amerických tankerů převážejících zkapalněný plyn do Evropy. Koncem prosince 2021 psal o flotile tankerů směřujících do Evropy také německý portál Focus.

Oba články však vyšly koncem prosince 2021, tj. ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. 

Tankery s LNG používají jako palivo část svého nákladu 

LNG je zemní plyn, který byl technickými procesy ochlazen do té míry, že zkapalněl. LNG má méně než 0,2% objemu zemního plynu v plynném skupenství, lze jej tudíž přepravovat ve velkém množství na lodích či vozy. 

Bez ohledu na skutečné množství tankerů, které se koncem března plavily Atlantikem, je tvrzení v příspěvku na Facebooku nepravdivé. Moderní tankery na zkapalněný plyn využívají k pohonu  část svého nákladu, nepoužívají však téměř žádnou ropu.  Ovšem i v případě, že by zmíněných 20 tankerů použilo na svůj pohon jen těžký topný olej, by jejich spotřeba ani zdaleka nedosáhla množství surové ropy potřebné ke globální výrobě paliva pro automobily na celý rok. 

Image
Tanker na zkapalněný plyn v přístavu v Rotterdamu 6. července 2011 ( AFP / LEX VAN LIESHOUT)

Gregor Schellenberger, profesor námořního inženýrství na Univerzitě aplikovaných věd v Brémách, agentuře AFP v telefonickém rozhovoru ze dne 25. dubna 2022 řekl: „Tanker na zkapalněný plyn není poháněn ropou, ale na výrobu pohonné energie obvykle používá odpařený plyn” z LNG nádrží.

Odpařený plyn je původně zkapalněný plyn, který se během skladování v lodních nádržích vypařuje a tankery jej používají k výrobě pohonné energie. Zemní plyn dosahuje kapalné formy při teplotě mínus 163 stupňů Celsia. Zkapalněný plyn se napouští do speciálně izolovaných tankerů na terminálech LNG. Během plavby se plyn v nádržích otepluje - kupříkladu díky slunečnímu záření - a malá část nákladu se vypařuje. Aby se udržel v nádržích stálý tlak, odpařený plyn se vypouští a přepravuje se do strojovny, kde slouží jako palivo pro lodní motor.     

Moderní tankery na zkapalněný plyn mají takzvané dvoupalivové motory, které jsou schopny běžet jak na plyn, tak na těžký olej,” uvedl Schellenberger. Tankery zpravidla používají pohon na těžký olej pouze při manévrování v přístavech a průplavech. 

Příklad výpočtu spotřeby paliva tankerů na přepravu plynu

I kdyby bylo všech 20 tankerů převážejících zkapalněný zemní plyn poháněno těžkým topným olejem během celé trasy z USA do Evropy, jejich celková spotřeba ropy by stále představovala méně než jednu tisícinu paliva spotřebovaného za rok vozidly na celém světě, vysvětlil Schellenberger. 

Při výpočtech vycházel z údajů LNG tankeru British Pioneer, který byl vyřazen z provozu v roce 2018 a měl přepravní kapacitu přibližně 150 000 metrů krychlových. „V našem příkladu se tento tanker pohybuje rychlostí přibližně 20 uzlů. To je 20 námořních mil za hodinu, což odpovídá překonané vzdálenosti o délce 480 námořních mil nebo přibližně 890 kilometrů za den.”

Typická trasa LNG tankeru vede z amerického státu Louisiana do nizozemského Rotterdamu a zpět do Louisiany, což představuje celkovou vzdálenost přibližně 10 000 námořních mil (cca 18 500 kilometrů). Tanker jako British Pioneer má podle Schellenbergera průměrnou spotřebu přibližně 75 tun těžkého topného oleje denně. Pro zjednodušení výpočtu vědec počítal s vysokou spotřebou 100 tun těžkého topného oleje za den. 

Image
Snímek ukázkové trasy tankeru LNG z Louisiany do Rotterdamu pořízen v GoogleMaps 26. dubna 2022

„Při průměrné rychlosti 20 uzlů spotřebuje loď na zpáteční cestu dlouhou 10 000 námořních mil asi 500 hodin, čili zhruba 20 dnů plavby,” uvedl Schellenberger. „Za předpokladu, že by tanker měl spotřebu 100 tun těžkého topného paliva denně, to představuje 2 000 tun těžkého topného paliva na jednu plavbu. Z toho plyne, že 20 takových tankerů by na celou cestu spotřebovalo celkem 40 000 tun  těžkého topného paliva.”

Celosvětová spotřeba pohonných hmot v silniční dopravě je mnohonásobně vyšší 

Při dalších výpočtech vycházel Schellenberger z toho, že průměrné vozidlo spotřebuje pět litrů paliva na 100 kilometrů. Předpokládaný roční výkon 10 000 kilometrů odpovídá roční spotřebě 500 litrů benzínu nebo nafty.

„Pakliže 20 tankerů podle našich původních výpočtů spotřebuje 40 000 tun neboli přibližně 40 milionů litrů paliva, odpovídá to zhruba 80 000 vozidel, která spotřebují 500 litrů paliva ročně,” uvedl Schellenberger. „V tom nejsou zahrnuty autobusy a nákladní vozidla, z nichž některá spotřebují podstatně více paliva.” 

2,3 miliardy tun ropy ročně pro silniční dopravu

K 1. lednu 2022 bylo podle Spolkového úřadu pro motorovou dopravu jen v Německu registrováno celkem 67,7 milionů vozidel, tedy nepoměrně více než zmíněných 80 000 vozidel, která vycházejí ze Schellenbergerovy kalkulace. Spotřeba pohonných hmot všech motorových vozidel v Německu v roce 2020 činila podle Spolkového úřadu pro životní prostředí 42 miliard litrů.

„V České republice bylo na konci roku 2020 v Centrálním registru vozidel evidováno více než 8 milionů motorových vozidel, z toho 75% byla osobní auta (kategorie M1),” píše se na webu ministerstva dopravy. 

Yves van der Straaten, generální tajemník Mezinárodního sdružení výrobců automobilů (OICA), 6. dubna v e-mailu agentuře AFP napsal, že podle údajů OICA bylo v roce 2015 na světě 1,3 miliardy osobních automobilů včetně autobusů a nákladních vozidel - bez započtení dvoukolových a tříkolových vozidel.

Vincent Demoury, generální delegát Mezinárodního sdružení dovozců zkapalněného zemního plynu (GIIGNL), agentuře AFP 15. dubna 2022 e-mailem rovněž potvrdil, že 20 tankerů LNG spotřebuje na své cestě z USA do Evropy mnohem méně paliva než všechna auta na světě za rok dohromady. Podle údajů energetického portálu BloombergNEF bylo v roce 2019 k výrobě paliva pro automobily zapotřebí přibližně 42,5 milionu barelů ropy denně. To odpovídá 15 miliardám barelů neboli 2,3 miliardy tun ropy ročně. 

„V nejhorším případě  by 20 tankerů LNG spotřebovalo maximálně 1,1 milionu tun těžké topné ropy za celý rok,” uvedl Demoury. „To není ani 0,5% světové roční poptávky po ropě pro silniční dopravu.”

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás