Americký prezident Joe Biden při projevu v Severní Karolíně 14. dubna 2022 ( AFP / Mandel NGAN)

Příspěvky tvrdící, že si Biden potřásl rukou s imaginární osobou, neukazují publikum sedící kolem pódia

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely video, na kterém si americký prezident Joe Biden na konci svého projevu údajně potřásá rukou s imaginárními osobami. Ze záběrů projevu z více úhlů však vyplývá, že po jeho pravici a za pódiem sedělo publikum. Gesto, které Biden použil na konci projevu, bylo tedy zřejmě určeno lidem v publiku.

„Biden vidí dál než všichni ostatní a do dimenzí, které jsou prostým, nezasvěceným  smrtelníkům utajeny. (...) Svět je v nejlepších rukou. Díky Joe,” stojí v příspěvku na Facebooku z 16. dubna 2022, který má téměř 50 sdílení. Text doprovází krátké video, na kterém americký prezident Biden po skončení svého projevu zdánlivě natahuje ruku do prázdného prostoru kolem sebe a působí tak zmateným dojmem. 

Stejné video s podobným tvrzením sdílely i další účty, například zde či zde. Pod příspěvky se objevily komentáře tvrdící, že Biden je „senilní dědek”, popřípadě že si „potřásl rukou se svými korespondenčními voliči”. Druhý komentář je zřejmě narážkou na nepodložené tvrzení, že ve volbách v roce 2020, které Biden vyhrál, došlo k rozsáhlým podvodům při korespondenčním hlasování. Agentura AFP podobná tvrzení vyvrátila v tomto článku.

Video sdílela také poslankyně za SPD Karla Maříková. 

Snímek obrazovky zavádějícího příspěvku pořízený 11. května 2022

Video sdíleli také uživatelé v jiných zemích, například na Slovensku či v Rumunsku

V USA jej na Twitteru sdílelo hned několik představitelů Republikánské strany, například senátor Ted Cruz (zde) nebo kongresmanka Marjorie Taylor Greene (zde). Biden je Demokrat (pozn. red.)

Na Instagramu jej sdílel také rapper Snoop Dogg, který si z Bidena dělal legraci i v minulosti.

Tvrzení o tom, že si Biden potřásá rukou s neexistující osobou, je však zavádějící. Záběry z akce pořízené z různých úhlů totiž ukazují, že na obou stranách pódia seděli diváci. Je proto pravděpodobné, že Bidenova gesta byla určena právě jim. 

Odkud video pochází?

Video bylo pořízeno 14. dubna 2022 během Bidenovy přednášky studentům robotiky a kybernetické bezpečnosti na Zemědělské a technické státní univerzitě v Severní Karolíně. Agentura AFP o události informovala zde

Během návštěvy univerzity prezident zavítal do Strojírenského výzkumného a inovačního komplexu Harolda L. Martina Sr., kde se setkal se studenty. Po schůzce přednesl na univerzitě projev, z něhož pochází zmíněný videozáznam.

Během návštěvy Biden mluvil také o návrhu zákona nazvaném Bipartisan Innovation Act, který se zaměřuje na zlepšení americké výroby. Město Greensboro, kde se nachází univerzita, na níž projev přednesl, má být příkladem „regionálního výrobního ekosystému”, který chce Biden vybudovat po celé zemi, aby vytvořil průmyslové kapacity schopné konkurovat rostoucímu vlivu Číny.

Americký prezident Joe Biden pozoruje robotického psa jménem Spot během prohlídky Strojařského výzkumného a inovačního komplexu Harolda L. Martina Sr. na Severokarolínské zemědělské a technické státní univerzitě v Greensboro v Severní Karolíně 14. dubna 2022 ( AFP / Mandel NGAN)

Gesto směrem k publiku

Záznamy projevů z této události včetně Bidenova vystoupení zveřejnila místní televizní stanice WFMY News 2 na YouTube a zpravodajský portál Yahoo News zde

Ve videu zpravodajské stanice WFMY News 2 kamera na konci Bidenova projevu zabírá také publikum sedící za pódiem a po jeho stranách. Bidenovo gesto tak vyznívá spíše jako pozdrav nebo pokynutí publiku než jako podání ruky imaginární osobě. Totéž je vidět na konci následujícího videa (od času 1:16:40): 

Snímek z videa zveřejněného zpravodajskou stanicí WFMY News 2, na kterém Biden na konci svého projevu gestikuluje směrem k publiku, pořízený 3. května 2022
Snímek z videa zveřejněného zpravodajskou stanicí WFMY News 2, na kterém Biden na konci svého projevu gestikuluje směrem k publiku, pořízený 3. května 2022

 

 

Hned poté následuje celkový záběr na sál, který ukazuje diváky stojící po stranách jeviště.

Snímek z videozáznamu WFMY News 2 ze závěru Bidenova projevu, na kterém je vidět publikum, pořízený 3. května 2022

Publikum sedící po stranách pódia  je vidět i na několika fotografiích agentury AFP.

Americký prezident Joe Biden řeční na Univerzitě Severní Karolíny v Greensboro 14. dubna 2022 ( AFP / Mandel NGAN)
Americký prezident Joe Biden řeční na Univerzitě Severní Karolíny v Greensboro 14. dubna 2022 ( AFP / Mandel NGAN)

 

 

Při vyhledávání videí s Joem Bidenem ze 14. dubna 2022 na Twitteru jsme našli příspěvek zveřejněný na oficiálním účtu studentských novin Severokarolínské zemědělské a technické státní univerzity.

Součástí příspěvku je i videozáznam projevu guvernéra Severní Karolíny Roye Coopera z téže akce. Také zde jsou vidět členové publika za pódiem a napravo od řečníka. 

Tento záznam byl také přezkoumán dalšími organizacemi zabývajícími se ověřováním faktů, jako jsou Politifact a LeadStories.

Článek serveru Politifact uvádí, že na videozáznamu celého Bidenova projevu, který zveřejnila americká televizní společnost C-SPAN, je vidět i část projevu natočená z prezidentovy pravé strany. Po skončení projevu - na záběrech od 53. minuty - se Biden otočil k lidem shromážděným za ním a pokynul jim rukou poté, co vstali a začali tleskat. 

Pak se otočil k publiku na levé straně a učinil stejné gesto jejich směrem. Biden se také usmál na obě strany a sestoupil k publiku před pódiem. 

Záběr z videa zveřejněného americkou televizí C-SPAN, na kterém je vidět Bidenovo gesto směrem k publiku 3. května 2022

Na jednom z delších záznamů projevu zveřejněných na YouTube je vidět, jak Biden krátce promlouvá k posluchačům a poté v doprovodu příslušníků tajné služby opouští místnost.

Americký prezident Biden byl terčem dezinformací už mnohokrát. Uživatelé sociálních sítí sdíleli řadu videí, která byla pozměněna nebo vytržena z kontextu, aby vznikl dojem, že je senilní. Na sociálních sítích kolovalo video vytržené z kontextu, podle něhož Biden během setkání s izraelským ministrem zahraničí usnul, sestříhané video, na němž podle uživatelů vypadal, jako by nevěděl, kde je, nebo zavádějící video, v němž Biden údajně přiznává, že jeho předchůdce Donald Trump je „stále prezidentem”.

Článek preložil/-a