Požárníci na videu se účastnili charitativní akce v Polsku, ne protestů na podporu holandských zemědělců
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 15/07/2022 v 10:56
- Aktualizováno 15/07/2022 v 17:38
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Ede ZABORSZKY, Maja CZARNECKA, AFP Maďarsko, AFP Polsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Hasiči v Nizozemsku projevili solidaritu s farmáři ,“ stojí v tomto příspěvku z 12. července 2022, který na Facebooku sdílelo přes 140 uživatelů. Na videu je vidět několik hasičských aut se zapnutými sirénami, na jejichž střechách stojí lidé v požárnických uniformách.
Text zavádějícího příspěvku nepravdivě naznačuje, že záběry zachycují solidární demonstraci v Nizozemsku, kde aktuálně probíhají protesty zemědělců proti novému vládnímu plánu na snížení emisí dusíku.
Další mnohokrát sdílené příspěvky, například tento, tvrdí, že na videu jsou nizozemští požárníci demonstrující proti vládě.
Video s falešným tvrzením o tom, že se jedná o holandské hasiče, se šířilo i v mnoha dalších jazycích, například v chorvatštině, maďarštině, angličtině, francouzštině či němčině.
Video však nemá s protesty nizozemských zemědělců nic společného: bylo natočeno v Polsku během charitativní akce.
Na videu je charitativní akce v Polsku
Požárníci na videu mají na zádech nápis „Straż“, což je v polštině označení pro hasiče.
Sdílené video původně pochází ze sociální sítě TikTok, kam jej 22. května 2022 umístil uživatel daniel998dxdx s polským popisem „Noční záchranná jízda pro Maju“ a s různými tagy v polštině, například „hasič“ a „Krosno“.
Zatímco ostatní videa tohoto uživatele mají zpravidla jen pár tisíc zhlédnutí, toto má přes 1,5 milionu. Navíc jsou u něj stovky komentářů v angličtině, němčině a francouzštině hovořící o zkorumpovaných politicích a protestech zemědělců. Některé komentáře upozorňují, že video bylo pořízeno v Polsku; ty jsou ovšem v menšině.
Na základě informací z tiktokového příspěvku nás vyhledávání pomocí klíčových slov na Googlu dovedlo k polským zpravodajským článkům (například zde či zde), z nichž vyplývá, že 21. května 2022 uspořádali členové záchranné služby z oblasti města Krosno na jihu Polska charitativní akci. Jejím cílem bylo získat finanční prostředky na léčbu nemocné pětileté dívky Maji, která žije v nedaleké vesnici Potok. Podle místních médií dívka trpí dětskou mozkovou obrnou a potřebuje rehabilitaci.
„Noční jízda záchranářů je mimořádná charitativní akce pořádaná OSP Dobieszyn a Krosno112.pl, které se účastní asi stovka vozidel záchranných služeb,“ uvedly jedny z místních novin.
OSP je zkratka v polštině pro „dobrovolný hasičský sbor“, Dobieszyn je obec sousedící s Potokem a Krosno112 je místní zpravodajský web „poskytující informace o potížích na silnicích a o záchranných akcích“.
V tiráži webu je uvedeno, že „portál Krosno112.pl je známý také pořádáním charitativních akcí ‚Noční jízda záchranářů‘ pro lidi v nouzi a zveřejňováním dalších charitativních akcí“. Tato akce je zmíněna také v popisu videa na TikToku.
Web Krosno112 zveřejnil fotogalerii z této charitativní akce pro Maju. Porovnáním těchto fotografií s videem na TikToku lze vyvodit, že fotografie a video na TikToku byly pořízeny na stejném místě a ve stejnou dobu. Například jak na videu, tak na snímcích z Krosno112 jsou vidět stejně vypadající hasičská auta se stejným identifikačním číslem, která jsou stejně seřazená:
Na snímcích i videu se mezi hasiči nacházejí ty samé osoby v civilním oblečení: například žena označená zelenou barvou, která na obou snímcích stojí na nákladním autě 347R24 a dívá se směrem k autorovi tiktokového videa. Podle úhlu pohledu (označeného žlutým kuželem) musel tvůrce videa stát na nákladním autě označeném „347R64“.
Hasičské auto s číslem „347R64“ se objevuje i v dalších videích uživatele TikTok daniel998dxdx a je na něm napsáno „Jedlicze“, což je město v okrese Krosno.
Agentura AFP poté zavolala místní hasičský oddíl z obce Jedlicze, který 12. července 2022 identifikoval autora videa jako místního hasiče Daniela Zające.
AFP se podařilo spojit se Zającem, který uvedl: „Ano, video jsem natočil, když jsem stál na našem vozidle hasičského oddílu Jedlicze. Není to samozřejmě v Nizozemsku. Bylo natočeno během finanční sbírky pro Maju.“
Obrátili jsme se také na Městské velitelství státního hasičského sboru v Krosně. „Video, které jste nám poslali, bylo pořízeno během charitativní akce ‚Noční jízda záchranářů‘. Naši hasiči nikdy neorganizovali žádné protestní akce na podporu zemědělců v Nizozemsku,“ odpovědělo velitelství 12. července.
Při pohledu na detaily videa, jako je dům a pole v pozadí, jsme zjistili, že bylo pořízeno na parkovišti Orlen v Jedlicích, tedy na místě, které je na facebookové stránce sbírkové akce uvedeno jako místo konání.
Také portál Krosno112 potvrdil, že TikTok video šířící se na sociálních sítích s nepravdivým tvrzením bylo ve skutečnosti natočeno během jejich charitativní akce v Polsku. „Video bylo určitě natočeno během akce ‚Noční jízda záchranářů‘. Jedná se o každoroční charitativní akci, kterou náš portál pořádá společně s hasiči z Dobieszyna,“ uvedl web 12. července 2022 a potvrdil, že video „nezobrazuje protesty“.
Shrnuto a podtrženo, z četných důkazů vyplývá, že video bylo pořízeno v jižním Polsku během místní charitativní akce s názvem „Noční jízda záchranářů“, kterou pořádají dobrovolní hasiči z této oblasti a místní zpravodajský portál Krosno112.
Protesty zemědělců v Nizozemsku
Opakované protesty zemědělců v Nizozemsku začaly v roce 2019, kdy vláda poprvé začala mluvit o plánech na omezení zemědělství a chovu dobytka s cílem snížit emise dusíku.
Nizozemští zemědělci pomocí traktorů omezují provoz na dálnicích a přinejmenším jednou uspořádali solidární protest za své nizozemské kolegy také němečtí zemědělci. Agentura AFP však nenašla žádný důkaz toho, že by ze solidarity se zemědělci protestovali nizozemští hasiči.
Jeden z posledních masových protestů se konal 22. června 2022 za účasti tisíců zemědělců jedoucích na traktorech, kteří demonstrovali ve středním Nizozemsku poté, co vláda v Haagu představila plán na třicetiprocentní snížení chovů hospodářských zvířat.
Nizozemsko, druhý největší světový vývozce zemědělských produktů, je jedním z největších producentů skleníkových plynů v Evropě (zejména dusíku), přičemž velkou vinu na tom nese hnůj a hnojiva produkovaná dobytkem. Zemědělci však tvrdí, že jsou na rozdíl od velkých podniků a průmyslu nespravedlivě postihováni, a mnozí z nich slibují, že se budou bránit jakýmkoli plánům na omezení nebo uzavření farem.
Obrázky protestů nizozemských zemědělců jsou na sociálních sítích často prezentovány ve falešném kontextu, jako například tento obrázek z roku 2019, který se šířil s tvrzením, že se jedná o protest proti protipandemickým omezením v roce 2021.
Některé z nepravdivých facebookových příspěvků také tvrdí, že nizozemští hasiči se připojili k protestům „italských a nizozemských zemědělců“. Podle italských místních médií (zde, zde, zde) proběhla 6. července 2022 v Lamezia Terme na jihu Itálie skutečně protestní akce zemědělců. Farmáři s traktory se snažili upozornit veřejnost na obtíže, se kterými se jejich odvětví potýká. Jak jsme však uvedli výše, charitativní akce polských hasičů s těmito protesty neměla nic společného.
15. července 2022 Článek byl aktualizován. Přidali jsme informace o probíhajících demontracích farmářů v Nizozemsku.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás