Požárníci na videu se účastnili charitativní akce v Polsku, ne protestů na podporu holandských zemědělců

Video z TikToku zachycující polské hasiče během charitativní akce pro nemocnou pětiletou holčičku se začalo šířit na sociálních sítích v několika jazycích včetně češtiny s tvrzením, že požárníci protestují v Nizozemsku na podporu místních zemědělců. Agentura AFP prozkoumala řadu dalších fotografií ze zmíněné charitativní akce, spojila se s jejími organizátory a provedla rozhovor s autorem videa, díky čemuž se jí podařilo potvrdit, že záznam ve skutečnosti zachycuje dobročinnou akci v jižním Polsku a nemá nic společného s probíhajícími protesty zemědělců v Nizozemsku.

„Hasiči v Nizozemsku projevili solidaritu s farmáři ,“ stojí v tomto příspěvku z 12. července 2022, který na Facebooku sdílelo přes 140 uživatelů. Na videu je vidět několik hasičských aut se zapnutými sirénami, na jejichž střechách stojí lidé v požárnických uniformách.

Text zavádějícího příspěvku nepravdivě naznačuje, že záběry zachycují solidární demonstraci v Nizozemsku, kde aktuálně probíhají protesty zemědělců proti novému vládnímu plánu na snížení emisí dusíku.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 14. července 2022

Další mnohokrát sdílené příspěvky, například tento, tvrdí, že na videu jsou nizozemští požárníci demonstrující proti vládě. 

Video s falešným tvrzením o tom, že se jedná o holandské hasiče, se šířilo i v mnoha dalších jazycích, například v chorvatštině, maďarštině, angličtině, francouzštině či němčině

Video však nemá s protesty nizozemských zemědělců nic společného: bylo natočeno v Polsku během charitativní akce.

Na videu je charitativní akce v Polsku

Požárníci na videu mají na zádech nápis „Straż“, což je v polštině označení pro hasiče. 

Sdílené video původně pochází ze sociální sítě TikTok, kam jej 22. května 2022 umístil uživatel daniel998dxdx s polským popisem „Noční záchranná jízda pro Maju“ a s různými tagy v polštině, například „hasič“ a „Krosno“.

Zatímco ostatní videa tohoto uživatele mají zpravidla jen pár tisíc zhlédnutí, toto má přes 1,5 milionu. Navíc jsou u něj stovky komentářů v angličtině, němčině a francouzštině hovořící o zkorumpovaných politicích a protestech zemědělců. Některé komentáře upozorňují, že video bylo pořízeno v Polsku; ty jsou ovšem v menšině. 

Na základě informací z tiktokového příspěvku nás vyhledávání pomocí klíčových slov na Googlu dovedlo k polským zpravodajským článkům (například zde či zde), z nichž vyplývá, že 21. května 2022 uspořádali členové záchranné služby z oblasti města Krosno na jihu Polska charitativní akci. Jejím cílem bylo získat finanční prostředky na léčbu nemocné pětileté dívky Maji, která žije v nedaleké vesnici Potok. Podle místních médií dívka trpí dětskou mozkovou obrnou a potřebuje rehabilitaci. 

„Noční jízda záchranářů je mimořádná charitativní akce pořádaná OSP Dobieszyn a Krosno112.pl, které se účastní asi stovka vozidel záchranných služeb,“ uvedly jedny z místních novin.

OSP je zkratka v polštině pro „dobrovolný hasičský sbor“, Dobieszyn je obec sousedící s Potokem a Krosno112 je místní zpravodajský web „poskytující informace o potížích na silnicích a o záchranných akcích“.

V tiráži webu je uvedeno, že „portál Krosno112.pl je známý také pořádáním charitativních akcí ‚Noční jízda záchranářů‘ pro lidi v nouzi a zveřejňováním dalších charitativních akcí“. Tato akce je zmíněna také v popisu videa na TikToku.

Web Krosno112 zveřejnil fotogalerii z této charitativní akce pro Maju. Porovnáním těchto fotografií s videem na TikToku lze vyvodit, že fotografie a video na TikToku byly pořízeny na stejném místě a ve stejnou dobu. Například jak na videu, tak na snímcích z Krosno112 jsou vidět stejně vypadající hasičská auta se stejným identifikačním číslem, která jsou stejně seřazená:

Image
Srovnání snímků z webu Krosno112 (nahoře) a záběr z TikTok videa (dole). Barevné označení přidala AFP. Snímky byly pořízeny 12. července.2022 ( Krosno112/TikTok / )

Na snímcích i videu se mezi hasiči nacházejí ty samé osoby v civilním oblečení: například žena označená zelenou barvou, která na obou snímcích stojí na nákladním autě 347R24 a dívá se směrem k autorovi tiktokového videa. Podle úhlu pohledu (označeného žlutým kuželem) musel tvůrce videa stát na nákladním autě označeném „347R64“.

Image
Srovnání fotografie z Krosno112 (vlevo) and TikTok videa (vpravo). Žlutě je označen úhel pohledu TikTok videa. Označení přidala AFP. Snímky byly pořízeny 12. července 2022. ( Krosno112/TikTok / )

Hasičské auto s číslem „347R64“ se objevuje i v dalších videích uživatele TikTok daniel998dxdx a je na něm napsáno „Jedlicze“, což je město v okrese Krosno.

Agentura AFP poté zavolala místní hasičský oddíl z obce Jedlicze, který 12. července 2022 identifikoval autora videa jako místního hasiče Daniela Zające.

AFP se podařilo spojit se Zającem, který uvedl: „Ano, video jsem natočil, když jsem stál na našem vozidle hasičského oddílu Jedlicze. Není to samozřejmě v Nizozemsku. Bylo natočeno během finanční sbírky pro Maju.“

Obrátili jsme se také na Městské velitelství státního hasičského sboru v Krosně. „Video, které jste nám poslali, bylo pořízeno během charitativní akce ‚Noční jízda záchranářů‘. Naši hasiči nikdy neorganizovali žádné protestní akce na podporu zemědělců v Nizozemsku,“ odpovědělo velitelství 12. července.

Při pohledu na detaily videa, jako je dům a pole v pozadí, jsme zjistili, že bylo pořízeno na parkovišti Orlen v Jedlicích, tedy na místě, které je na facebookové stránce sbírkové akce uvedeno jako místo konání. 

Také portál Krosno112 potvrdil, že TikTok video šířící se na sociálních sítích s nepravdivým tvrzením bylo ve skutečnosti natočeno během jejich charitativní akce v Polsku. „Video bylo určitě natočeno během akce ‚Noční jízda záchranářů‘. Jedná se o každoroční charitativní akci, kterou náš portál pořádá společně s hasiči z Dobieszyna,“ uvedl web 12. července 2022 a potvrdil, že video „nezobrazuje protesty“.

Shrnuto a podtrženo, z četných důkazů vyplývá, že video bylo pořízeno v jižním Polsku během místní charitativní akce s názvem „Noční jízda záchranářů“, kterou pořádají dobrovolní hasiči z této oblasti a místní zpravodajský portál Krosno112.

Protesty zemědělců v Nizozemsku 

Opakované protesty zemědělců v Nizozemsku začaly v roce 2019, kdy vláda poprvé začala mluvit o plánech na omezení zemědělství a chovu dobytka s cílem snížit emise dusíku. 

Nizozemští zemědělci pomocí traktorů omezují provoz na dálnicích a přinejmenším jednou uspořádali solidární protest za své nizozemské kolegy také němečtí zemědělci. Agentura AFP však nenašla žádný důkaz toho, že by ze solidarity se zemědělci protestovali nizozemští hasiči. 

Jeden z posledních masových protestů se konal 22. června 2022 za účasti tisíců zemědělců jedoucích na traktorech, kteří demonstrovali ve středním Nizozemsku poté, co vláda v Haagu představila plán na třicetiprocentní snížení chovů hospodářských zvířat. 

Nizozemsko, druhý největší světový vývozce zemědělských produktů, je jedním z největších producentů skleníkových plynů v Evropě (zejména dusíku), přičemž velkou vinu na tom nese hnůj a hnojiva produkovaná dobytkem. Zemědělci však tvrdí, že jsou na rozdíl od velkých podniků a průmyslu nespravedlivě postihováni, a mnozí z nich slibují, že se budou bránit jakýmkoli plánům na omezení nebo uzavření farem. 

Obrázky protestů nizozemských zemědělců jsou na sociálních sítích často prezentovány ve falešném kontextu, jako například tento obrázek z roku 2019, který se šířil s tvrzením, že se jedná o protest proti protipandemickým omezením v roce 2021. 

Některé z nepravdivých facebookových příspěvků také tvrdí, že nizozemští hasiči se připojili k protestům „italských a nizozemských zemědělců“.  Podle italských místních médií (zdezdezde) proběhla 6. července 2022  v Lamezia Terme na jihu Itálie skutečně protestní akce zemědělců. Farmáři s traktory se snažili upozornit veřejnost na obtíže, se kterými se jejich odvětví potýká. Jak jsme však uvedli výše, charitativní akce polských hasičů s těmito protesty neměla nic společného.

15. července 2022 Článek byl aktualizován. Přidali jsme informace o probíhajících demontracích farmářů v Nizozemsku.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás