Žádné uzavření evropského vzdušného prostoru během vojenského cvičení NATO pod vedením Německa se neplánuje

Německo v červnu stane v čele rozsáhlého mezinárodního cvičení vojenského letectva nazvaného Air Defender 23, jehož se zúčastní 25 zemí a NATO. Stovky uživatelů sociálních sítí kvůli tomu sdílely tvrzení, podle kterého toto cvičení promění velkou část Evropy v „bezletovou zónu“. Toto tvrzení je však velmi zavádějící: české i německé vojenské síly, letecké agentury i aerolinky uvedly, že neočekávají, že by cvičení nějak významně ovlivnilo civilní leteckou dopravu. Nanejvýš prý může dojít k přesměrování některých letů či k drobným zpožděním.

„Nahlášený zákaz letů nad Evropou v červnu způsobuje paniku i otázky!“ tvrdí například tento příspěvek z 27. dubna 2023, který sdílelo 55 uživatelů. „Evropa bude část měsíce prakticky bezletovou zónou – tedy vyjma stíhaček NATO. Od 12. do 23. června nad Evropou budou platit rozsáhlé zákazy letů.“

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 16. května 2023

Další příspěvky tvrdily, že plánované cvičení „způsobuje nepokoje mezi leteckými společnostmi, protože budou platit rozsáhlé zákazy letů“, a že „podle zasvěcených osob panuje mezi leteckými společnostmi skutečně poplašná nálada“.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 17. května 2023

„Nejrozsáhlejší cvičení vzdušných sil v historii NATO“

Německé vojenské letectvo bude ve dnech 12.-23. června řídit cvičení nazvané Air Defender 23, které nazývá „nejrozsáhlejším nasazením vzdušných sil v historii NATO“. Podle německých ozbrojených sil (Bundeswehru) je cílem cvičení „optimalizovat a posílit spolupráci mezi silami NATO a ukázat sílu aliance“.

Do cvičení Air Defender 23 se zapojí až 10 000 vojáků z 25 zemí a 220 letadel, včetně 100 letadel americké Národní letecké gardy. Kromě Německa a České republiky se zúčastní také Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Itálie, Japonsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Turecko, Spojené království, Spojené státy a Řecko.

Podle Bundeswehru bude během cvičení využito pět německých letišť, včetně tří hlavních: Schleswig/Hohn, Wunstorf a Lechfeld. Ty prý „letectvo využívá k rutinnímu výcviku již po desetiletí“. Zapojí se i české letiště Čáslav a nizozemské letiště Volkel.

Následující videoreportáž německého kanálu Sat 1 ukazuje tři hlavní letecké koridory, které budou během cvičení použity, a to v čase od 0:50 min:

Největší cvičení v dějinách NATO bylo sice plánováno dlouho před tím, než Rusko napadlo Ukrajinu, ale proběhne v době, kdy za východní hranicí Aliance zuří válka. „Zúčastněné vzdušné síly budou vystaveny výcvikovým scénářům simulujícím scénář podle článku 5 NATO, tj. kolektivní obranu aliančního území,“ uvádí NATO na svých internetových stránkách.

Evropský vzdušný prostor zůstane pro civilní lety otevřený

„Ne, evropský vzdušný prostor nebude kvůli cvičení uzavřen,“ sdělil agentuře AFP podplukovník Matthias Boehnke, mluvčí Bundeswehru pro cvičení Air Defender, v e-mailu z 16. května 2023. Dodal, že „dočasně uzavřeny“ pro civilní letecký provoz budou letecké koridory v Německu a v části Nizozemska, a to na omezenou dobu až čtyř hodin.

„Německé řízení letového provozu a Eurocontrol nepředpokládají, že bude třeba přikročit k rušení civilních letů,“ uvedl Boehnke. Připustil však, že může příležitostně dojít ke zpoždění letů.

To potvrdila i Armáda České republiky. „Cvičení Air Defender je svým rozsahem opravdu zcela výjimečné a vyžaduje rezervaci velké části vzdušného prostoru. Toto se týká zejména Německa, v České republice se budou využívat z větší části standardní prostory určené pro vojenský výcvik,“ sdělila agentuře AFP podplukovnice Vlastimila Cyprisová v e-mailu ze 17. května. Ačkoli „lze dopad na civilní provoz očekávat“, na komfort cestujících to nebude mít zásadní vliv, dodala.

Stejně se vyjádřil i úřad Eurocontrol, který má v Evropě na starost řízení civilního i vojenského letového provozu. „Evropský vzdušný prostor nebude v důsledku cvičení Air Defender 2023 uzavřen,“ uvedla jeho tisková kancelář v e-mailu z 16. května a dodala, že „pokud jde o zpoždění letového provozu a opatření na změnu trasy, cvičení bude mít co nejmenší dopad“.

„Nepředpokládáme, že by bylo nutné, aby letečtí provozovatelé rušili kvůli potřebám cvičení lety,“ uvedl Eurocontrol v e-mailu.

Letecké společnosti plánují dopředu

Některé zavádějící příspěvky tvrdily, že evropské letecké společnosti „panikaří“. Agentura AFP tedy oslovila dvě velké letecké společnosti v zemích, jejichž vzdušného prostoru se cvičení dotkne: České aerolinie (ČSA) a Lufthansu.

„ČSA neočekává v souvislosti s tímto cvičením komplikace nebo omezení provozu,“ uvedla mluvčí Vladimira Dufková v e-mailu z 16. května.

Mluvčí Lufthansy Boris Ogursky nám sdělil, že se jeho letecká společnost „snaží udržet co nejstabilnější a nejspolehlivější provoz civilních letů“. Aby dopad cvičení na svůj provoz minimalizovala, vyjednává Lufthansa o větší flexibilitě nočních letů a snaží se zajistit i časové sloty v době manévrů, uvedl v e-mailu ze 17. května.

Německý úřad pro řízení bezpečnosti letového provozu Deutsche Flugsicherung (DFS) potvrdil, že německý letový prostor zůstane během cvičení pro civilní lety otevřený. Pouze některé jeho části budou po omezenou dobu vyhrazeny pro vojenské účely. „V žádném případě se nejedná o úplné uzavření vzdušného prostoru,“ uvedla mluvčí Ute Otterbein v e-mailu zaslaném agentuře AFP 17. května.

I když simulace Eurocontrolu ukazují rušení letů jako nepravděpodobné, může během cvičení dojít k jistým zpožděním, dodala.

„Nejsme znepokojeni, ale samozřejmě tomu věnujeme pozornost,“ dodala. „Všichni naši letečtí partneři pracují na tom, aby ty dva červnové týdny proběhly bezpečně a bez omezení pro cestující.“

Ani český Úřad pro civilní letectví neočekává žádné zásadní narušení letecké dopravy. „Předpokládáme, že pro účely cvičení budou využívány prostory pouze v určitých časových oknech dle konkrétního scénáře cvičení,“ sdělil agentuře AFP v e-mailu z 16. května mluvčí Vítězslav Hezký.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás