Virální snímek Juliana Assange byl vytvořen pomocí umělé inteligence
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 05/05/2023 v 16:58
- Aktualizováno 29/04/2024 v 17:11
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Claire-Line NASS, AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Unikla poslední Assangeova fotka,“ stojí v tomto příspěvku sdíleném na Facebooku 4. dubna 2023. Na snímku je Assange ležící na posteli v místnosti s vykachličkovanými stěnami. Vypadá strhaně a má zavřené oči.
Stejný obrázek sdílely tisíce uživatelů v mnoha jazycích, například ve slovenštině, francouzštině, španělštině , angličtině , němčině, polštině, řečtině či nizozemštině. Mnohé z nich Assangeovo zadržování odsuzují.
Detaily naznačují, že virální obrázek byl vytvořen umělou inteligencí
Při bližším ohledání vykazuje obrázek několik nesrovnalostí, které zpochybňují jeho autentičnost. AFP již v tomto článku v angličtině podrobně popsala, jak lze pomocí určitých indicií odhalit, kdy jsou snímky dílem umělé inteligence.
V případě fotografie Juliana Assange poukazují na možnost, že se jedná o dílo AI, některé detaily obličeje, například zvýrazněný záhyb jednoho očního víčka či bílé stopy na nose, ale také nesourodý materiál jeho oblečení či zrnitý vzhled dlaždic v pozadí.
Kromě toho je podél úhlopříčky snímku viditelný vodoznak „Photo property of E“, čehož si všimli i někteří uživatelé sociálních sítí. Poukázali také na detaily Assangeových vlasů a ucha, které rovněž vykazují známky toho, že byly vytvořeny digitálně. Některé detaily snímku naznačující, že se nejedná o skutečnou fotografii, zvýraznila agentura AFP zelenými rámečky:
Pomocí zpětného vyhledávání obrázků jsme zjistili, že mezi prvními zveřejněnými snímky byl i tento, který se objevil 30. března na Twitterovém účtu uživatele „The Errant Friend“ spolu s výzvou k Assangeovu propuštění.
Na tomto účtu byly zveřejněny i další snímky vytvořené umělou inteligencí, například obrázek klečícího Donalda Trumpa. Tentýž uživatel 7. března zveřejnil jiný obrázek Juliana Assange sedícího v cele, který je taktéž opatřen vodoznakem „Photo property of E“.
Telegramový kanál s názvem „E“ 31. března uvedl, že je „potěšující“, že se obrázek stal „hyper virálním“, což prý bylo jeho „záměrem“. Následující den zveřejnil „E“ na Telegramu další příspěvek, v němž uvedl, že obrázek vytvořil, aby „zhmotnil utrpení“, kterým si Assange prochází.
Agentura AFP prostřednictvím Twitteru kontaktovala uživatele „The Errant Friend“, který nám řekl, že je autorem obrázku.
Představil se jako „bývalý hlavní vývojář“ projektu na podporu propuštění zakladatele Wikileaks s názvem AssangeDAO a uvedl, že obrázek vygeneroval pomocí „verze 5 programu MidJourney, který se používá k vytváření obrázků za použití umělé inteligence“. Řekl také, že jej opatřil vodoznakem, „aby lidé věděli, odkud pochází“.
„Mým záměrem bylo vytvořit obrázek ze zdokumentovaných událostí Julianovy situace,“ dodal. To, že je autorem snímku, řekl i několika dalším médiím včetně americké tiskové agentury AP (archivovaný link), německého deníku Bild (archivovaný link) a zpravodajského týmu televize TF1 (archivovaný link).
Assangeova manželka a jeho příznivci taktéž potvrdili, že obrázek byl vytvořen umělou inteligencí
Spolek na podporu zakladatele Wikileaks Don't Extradite Assange (Nevydávejte Assange) agentuře AFP 4. dubna potvrdila, že „obrázek kolující po internetu byl vytvořen umělou inteligencí“, tudíž se nejedná o skutečnou fotografii.
Také Juliánova manželka Stella Assange potvrdila, že se nejedná o autentickou fotografii. Sama snímek na svých sociálních sítích nezveřejnila. „Vím, že na sociálních sítích kolují snímky Juliana vytvořené umělou inteligencí. Pokud tyto snímky nepropaguji, je jasné, že nejsou pravé,“ řekla agentuře AFP a novinářům přítomným 4. dubna před věznicí se zvýšenou ostrahou Belmarsh v jihovýchodním Londýně, kde je její manžel vězněn.
Jak uvedla agentura AFP (archivovaný link), 4. dubna nebyli představitelé nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire a Rebecca Vincent vpuštěni do věznice Belmarsh, a to i přes to, že jim dříve byla návštěva Assange povolena. RSF k tomu vydala tiskové prohlášení (archivovaný link).
Obrázek Assange se rozšířil krátce po zprávě o zatčení amerického novináře v Rusku
Obrázek Assange se stal virálním krátce po oznámení, že 29. března byl v Moskvě zatčen korespondent listu Wall Street Journal Evan Gershkovich.
Některé příspěvky na sociálních sítích obvinily západní vlády z pokrytectví, neboť zatímco vyzývají k propuštění Gershkoviche, Assange zůstává ve vězení. Podobně argumentovalo i Rusko.
Když šéf diplomacie EU Josep Borrell 30. března v reakci na Gershkovichovo zatčení na Twitteru napsal, že „ruské úřady opět projevují systematickou neúctu ke svobodě tisku“, vyzvala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová Borrella na Telegramu (archivovaný link), aby projevil úctu ke svobodě tisku tím, že odsoudí zatčení Juliana Assange a lotyšského redaktora Sputniku Marata Kasema.
Assangeovi hrozí v případě vydání do USA desítky let vězení
Jednapadesátiletý australský občan Assange je od svého zatčení britskou policií v roce 2019 zadržován ve věznici Belmarsh. Předchozích sedm let strávil na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.
Assange se odvolává proti souhlasu Spojeného království s jeho vydáním do Spojených států, kde má být souzen za údajné porušení amerického zákona o špionáži. Té se měl dopustit zveřejněním vojenských a diplomatických spisů týkajících se válek v Afghánistánu a Iráku v roce 2010.
Pokud bude shledán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody na desítky let.
V lednu 2021 britský soud zamítl žádost Juliana Assange o propuštění na kauci kvůli obavám, že by mohl uprchnout.
Pět světových médií (The New York Times, The Guardian, El Pais, Le Monde a Der Spiegel), která s Assangem spolupracovala na zveřejňování výňatků z diplomatických depeší získaných organizací WikiLeaks, vyzvalo koncem listopadu 2022 americkou vládu, aby obvinění proti němu stáhla. Agentura AFP o tom informovala zde (archivovaný link).
Přidali jsme tag Umělá inteligence29. dubna 2024 Přidali jsme tag Umělá inteligence
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás