Ne, toto video nezachycuje pláž zaneřáděnou po „ekologickém festivalu“

Při festivalech a dalších akcích pořádaných pod širým nebem vzniká velké množství odpadu, s nímž mohou mít organizátoři potíže. Koncem června se na sociálních sítích v různých jazycích rozšířilo video španělské pláže zaneřáděné odpadky, přičemž někteří uživatelé internetu tvrdili, že nepořádek způsobili návštěvníci festivalu věnovaného ekologickým otázkám a ochraně přírody. Ve skutečnosti video ukazuje následky oslav svatojánské noci (ve španělštině noci San Juan), tradiční oslavy příchodu léta, která nemá s ochranou životního prostředí nic společného.

„Hromady odpadků po skončení ekologického festivalu,“ tvrdí například tento příspěvek z 24. června 2024. Šířil se i na síti Telegram.

Součástí příspěvku je video zachycující písečnou pláž pokrytou různými odpadky včetně prázdných plastových sáčků a plastových lahví. Podle textu se jedná o scénu „den po festivalu věnovaném otázkám životního prostředí a ochraně přírody na pláži La Malagueta ve španělské Malaze“. 

Image
Snímky zavádějícícho příspěvků na Facebooku a Telegramu pořízené 27. června 2024

Video s podobným popisem bylo sdíleno i v dalších jazycích včetně francouzštiny, portugalštiny, ruštiny, maďarštiny či slovenštiny.

23 tun odpadu

Video ukazuje rubovou část písmen tvořících slovo Malagueta. Vyhledání na Google Maps potvrdilo, že záběry byly natočeny na pláži Malagueta v přístavním městě Malaga na jihu Španělska (archiv).

V rozporu s tvrzeními na sociálních sítích však záběry nebyly natočeny po ekologickém festivalu.

Zpětným vyhledáváním videí jsme záběry dohledali v příspěvku na Instagramu (archiv), který 24. června 2024 sdílel účet „AndaLimpia“, jenž scénu označil za „ostudu“: 

Image
Screenshot of AndaLimpia's Instgram post, taken on 27 June 2024

Na svých webových stránkách se AndaLimpia označuje za „neziskové sdružení založené skupinou dobrovolníků, kteří se věnují životnímu prostředí a jeho ochraně“ a jejichž činnost se zaměřuje na Malagu a její okolí (odkaz archivován zde).

Velká část jeho činnosti spočívá v organizování sběru odpadků na veřejných místech, jako jsou pláže (archivovaný odkaz zde).

Od 24. června sdílí sdružení na svých sociálních sítích četné snímky pláže La Malagueta, na nichž vyjadřuje politování nad množstvím odpadků pohozených na zemi.

Image
Snímek obrazovky pořízený na Instagramu AndaLimpia dne 27/06/2024

Sdružení AndaLimpia pro AFP potvrdilo, že virální video skutečně natočilo v pondělí 24. června, den po noci San Juan.

Jak vysvětluje webová stránka městské rady Visit Malaga, během svatojánské noci 23. června „město vítá léto“. „Během tohoto svátku je tradicí zapalovat ohně na pláži a užívat si různé tradice,“ dodává text (archiv).

Na dalších webových stránkách místní samosprávy o cestovním ruchu se píše: „Noche de San Juan je v Malaze jedním z nejkouzelnějších období v roce. Tisíce lidí se shromažďují na městských plážích s ručníky a chladicími boxy, aby oslavili příchod léta“ (archiv).

Vyhledávání pomocí různých kombinací klíčových slov k ekologii, životnímu prostředí a názvu festivalu ve španělštině na Googlu nepřineslo nic, co by naznačovalo, že by se mělo jednat o „ekologický festival“.

V Malaze se slavnosti konaly na městských plážích a vyvrcholily tradičním půlnočním koupáním, informovalo španělské internetové médium El Confidencial.

Jako každý rok přilákaly slavnosti San Juan tisíce zvědavých diváků a s nimi i spoustu odpadků. Podle městské rady Malagy odvezly úklidové služby 23 tun odpadků, což je o 38 procent méně než v roce 2023 (archiv). Městský úřad uvedl, že se do akce zapojilo 227 pracovníků. Škody na plážovém vybavení byly vyčísleny na 14 000 eur.

Agentura AFP již podobná tvrzení o festivalu v britském Readingu vyvrátila zde. Všechny naše články týkající se změny klimatu jsou k dispozici v češtině zde, v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás