Trump bezdůvodně obvinil Kamalu Harris z toho, že pomocí umělé inteligence zveličila dav, který ji přišel přivítat

Zájem Donalda Trumpa o počty příznivců se opět projevil v prezidentské volební kampani v srpnu 2024 poté, co obvinil Kamalu Harris z využívání umělé inteligence k přidávání fanoušků na fotografii z předvolebního mítinku v Michiganu. To však vyvracejí četné další fotografie a videa ze zmíněné akce v Detroitu, včetně těch, které pořídili novináři AFP. Podle odborníků na digitální forenzní analýzu nenese zmíněný snímek známky manipulace s umělou inteligencí. 

„Trump obvinil demokratickou kandidátku z toho, že vydala umělou inteligencí vytvořený obraz davu lidí za vítající ji příznivce na letišti,“ tvrdí tento příspěvek na Facebooku z 13. srpna 2024. V češtině se příspěvek šířil i na síti Telegram

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 15. srpna 2024

České příspěvky obsahují snímek textu Donalda Trumpa z jeho platformy Truth Social, kam bývalý prezident USA 11. srpna 2024 napsal: „Všiml si někdo, že Kamala na letišti PODVÁDĚLA? V letadle nikdo nebyl, ale ona s pomocí umělé inteligence vytvořila obrovský ‚dav‘ takzvaných stoupenců, kteří ve skutečnosti NEEXISTOVALI!“ Trump k textu připojil dvě fotografie: na jedné je velký dav lidí před letadlem a na druhé detail povrchu samotného letadla, v němž se žádné davy lidí neodráží. Podle Trumpa to má dokazovat, že Harris je „podvodnice“.

dalším příspěvku na Truth Social Trump dodal: „Nikdo tam nebyl!“ 

Obvinění se objevilo krátce poté, co se prezident Joe Biden rozhodl odstoupit z voleb a podpořit svou viceprezidentku Kamalu Harris, čímž se situace kolem prezidentských voleb v USA zásadně změnila.

Tvrzení o shromáždění ze 7. srpna 2024 na podporu Kamaly Harris (archiv) se nejprve objevilo v pravicových a konspiračních kruzích na sociálních sítích. Poté se dostalo k Trumpovi, který sdílel příspěvek ze sítě X konzervativního komentátora Chucka Callesta tvrdící, že na odraz na boku letadla dokazuje, že jde o podvrh. Podobné příspěvky v angličtině se šířily i na dalších platformách včetně Facebooku. Objevily se i v dalších jazycích, například v maďarštině

Satirické video

Někteří čeští uživatelé sdíleli také video, na němž Kamala Harris vystupuje z letadla na prázdném letišti, kde to najednou zabliká a objeví se dav lidí. 

V pravém dolním rohu videa je však nápis „satira“ a vedlě něj se nachází logo satirické německé stránky, jež pravidelně zveřejňuje deepfake videa. Tato stránka zveřejnila upravenou verzi videa a sdílela ji na síti X s textem: ,„Vyrobil jsem to na svém laptopu za 10 minut. Přestavte si, co dokážou oni s dvěma miliony!“

Čeští uživatelé však video sdíleli v domnění, že jde o skutečný důkaz, že Harris zfalšovala davy na svém mítinku.

Image
Snímek z profilu německé stránky Snickers für Linkshänder na síti X (vlevo) a snímek obrazovky z webu Fox News (vpravo). Pořízeno 14. srpna 2024

Srovnání zmanipulovaného videa se záběry sdílené republikánským zpravodajským kanálem Fox News jasně ukazuje, že jde o stejnou událost (archiv). Na delším videu sdíleném Fox News je vidět dav s popisem: „široký záběr na dav stojící za startovací dráhou“.

Video sdílené německou satirickou stránkou navíc vykazuje jasné známky manipulace: jinak nehybné schody z letadla jako by se proměnily v eskalátor jedoucí nahoru.

Existuje spousta důkazů, že dav byl skutečný

Rapidní pokrok v oblasti umělé inteligence urychlil šíření falešných obrázků a dalších dezinformací na internetu právě v roce, kdy se po celém světě konaly důležité volby. Tvrzení, že Harris zfalšovala dav v Detroitu, je však nepravdivé. Publikum tvořily tisíce lidí (archiv). Videozáznam pořízený novinářem agentury AFP obsahuje záběry příznivců, kteří zaplnili letištní hangár a část letištní plochy, aby viděli Harris a jejího víceprezidentského kandidáta Tima Walze.

Image
Kamala Harris přichází na pódium při příjezdu na předvolební mítink na letišti Detroit Metropolitan Airport v Romulusu v Michiganu, 7. srpna 2024 (AFP / JEFF KOWALSKY)
Image
Kamala Harris hovoří na předvolebním shromáždění na letišti Detroit Metropolitan Airport v Romulusu ve státě Michigan, 7. srpna 2024 (AFP / JEFF KOWALSKY)

Živé záběry a fotografiemnoha dalších médií a od účastníků pořízené z různých úhlů také ukázaly rozsah publika, o kterém Trump tvrdil, že neexistuje (archivováno zde, zde, zde, zde a zde).

Image
Video of the event showing the crowd shared on X. Screenshot taken on 14 August 2024

Někteří demokraté na shromáždění sdíleli vlastní fotografie z místa konání a utahovali si z Trumpových příspěvků (archiv).

„Jsem poctěna tím, že ten, kdo pomocí AI vytvořil obrázek 15 000 nadšených demokratů vítajících @kamalaharris a @tim_walz v Detroitu, byl tak laskav a zahrnul mě u řečnického pultu,“ napsala v jednom takovém příspěvku na X Lavora Barnes, předsedkyně Michiganské demokratické strany (archiv).

Agentura AFP se obrátila na Trumpovu kampaň s žádostí o komentář, ale žádná odpověď nepřišla.

Žádné důkazy o použití umělé inteligence

Konkrétní fotografii, o níž je řeč, zřejmě poprvé zveřejnil pracovník kampaně Kamaly Harris, který na X napsal, že ji obdržel od jiného zaměstnance (archiv).

Kampaň na žádost agentury AFP o komentář bezprostředně nereagovala.

S BBC však kampaň sdílela originální kopii fotografie pořízené pracovníkem štábu, jež se zdá být tmavší než světlejší verze kolující po internetu a šířená Trumpem. Kampaň Kamaly Harris britské televizi sdělila, že fotografie „nebyla nijak upravena pomocí AI“ (archiv). BBC uvedla, že metadata na fotografii kampaně potvrzují, že byla pořízena přibližně v době příletu Harris na akci 7. srpna 2024.

„Toto je skutečná fotografie 15tisícového davu pro Harris a Walze v Michiganu,“ napsala oficiální stránka kampaně v rychlé reakci na síti X (archiv).

Agentura AFP nemohla ověřit, zda snímek nebyl zesvětlen tak, aby se vyrovnal stín, který na diváky vrhal letištní hangár. Právě zesvětlení podle odborníků mohlo vytvořit neobvyklé světlo, které někteří uživatelé mohli mylně považovat za známky použití umělé inteligence.

Odborník na digitální forenzní analýzu Hany Farid z Kalifornské univerzity v Berkeley pro AFP 12. srpna 2024 uvedl, že podle něj „byl pozměněn jen jas/kontrast a možná doostření“.

Farid však uvedl, že dva modely vyvinuté k identifikaci umělé inteligence neodhalily žádné důkazy o použití této technologie (archiv).

Matthew Stamm z Drexelovy univerzity také analyzoval snímek pro AFP a v e-mailu z 12. srpna 2024 uvedl, že jeho specializovaný software „nenašel žádné důkazy, že by snímek byl vytvořen umělou inteligencí“.

Někteří z diváků na snímku jsou vidět i na dalších snímcích ze setkání (archiv).

Image
Snímek účtu X pořízený 12. srpna 2024, s prvky zvýrazněnými agenturou AFP
Image
Snímek z webu MLive.com pořízený 12. srpna 2024, s prvky zvýrazněnými agenturou AFP

Odraz v letadle

Podle odborníků se dav pravděpodobně neodráží přímo na boku letadla kvůli jeho vzdálenosti od diváků a úhlu trupu - nikoli proto, že by tam nikdo nebyl, jak tvrdil Trump.

„U vypouklého povrchu, jako je tělo letadla, jsou objekty nad a pod povrchem nejvíce viditelné a v odrazu dominují,“ řekl Farid. „Objekty, které jsou dále a více uprostřed, jsou stlačené a méně viditelné.“

Videozáznamy a fotografie z místa (archiv) ukazují, že diváci stáli za zátarasy.

„Zdá se, že dav je od letadla celkem daleko,“ řekl Stamm. „Vzhledem ke kombinaci úhlu kamery a skutečnosti, že trup letadla je zakřivený, odraz na trupu letadla a motoru ukáže zem bezprostředně před letadlem.“

Farid také poznamenal, že letadlo se jeví vůči divákovi natočené.

„Protože je kamera tak daleko, i malé pootočení odrazné plochy způsobí, že se to, co se odráží, výrazně posune,“ řekl. Například jedna stavba, která se v letadle odráží, se nachází až vedle letištního hangáru, pod nímž se shromáždil dav lidí.

Image
Snímek obrazovky ze sítě Truth Social pořízený 12. srpna 2024
Image
Příznivci vítající Kamalu Harris a jejího víceprezidentského kandidáta Tima Walze při příjezdu na předvolební mítink na letišti Detroit Metropolitan Airport v Romulusu v Michiganu, 7. srpna 2024 (AFP / JEFF KOWALSKY)

AFP již psala o používání umělé inteligence k manipulaci voličů při letošních volbách v USA zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás