První německý pacient s nákazou mpox byl na mnichovské klinice léčen již v roce 2022
- Zveřejněno 27/08/2024 v 11:53
- Článek přečtete za 8 min
- Autor: Gundula HAAGE, AFP Německo
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Náhody neexistují: První pacient s opičími neštovicemi v Německu je v Mnichově na klinice Schwabing. Jako tenkrát s prvním pacientem Corona. Ošetřujícím lékařem je Clemens Wendtner. Jako tenkrát s prvním pacientem Corona,“ stojí ve virálním příspěvku na Facebooku ze 17. srpna 2024. „Pacientovi se daří dobře. Jako tenkrát prvnímu pacientu s Coronou. A shodou okolností, pokud se jeho stav zhorší, byl nedávno v EU schválen lék na léčbu opičí infekce. Jaká moudrá prozíravost!“
Stejné příspěvky byly hojně sdíleny v dalších jazycích včetně němčiny a řečtiny. Někdy obsahovaly i německojazyčné video s klipy reportáží zpravodajských pořadů „Tagesschau“, „Tagesthemen“ a „Heute-Journal“ o virových onemocněních.
Soudě podle komentářů pod příspěvkem mnoho uživatelů věří konspiračním teoriím o tom, že nemoc je nástrojem, pomocí něhož chtějí elity kontrolovat světovou populaci. Touto konspirační teorií se AFP zabývala již v minulosti (například zde, zde nebo zde). Elity chtějí zredukovat „nerentabilní lidské stádo (...) na udržitelnou pulmiliardu vybraných kusů“, uvádí se v jednom z komentářů. „Potřebují snížit populaci a experimentovat na ní,“ tvrdí další.
Jak se však agentuře AFP podařilo prokázat, tato tvrzení jsou zavádějící.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo virové onemocnění mpox (dříve známé jako opičí neštovice) u lidí poprvé zjištěno v roce 1970 a vyskytovalo se především v oblastech deštných pralesů střední a západní Afriky. Může se přenášet z člověka na člověka při těsném kontaktu a příležitostně i ze zvířat na člověka. Nemoc se celosvětově rozšířila mezi roky 2022 a 2023. Příznaky, jako je horečka nebo kožní vyrážka, podle WHO obvykle po několika týdnech samy odezní a úmrtí jsou vzácná.
V listopadu 2022 WHO doporučila onemocnění nazývat „mpox“ (zkráceně „monkey pox“ neboli „opičí neštovice“), aby se předešlo rasistickým a stigmatizujícím nálepkám. Jedná se však o stejné onemocnění.
Agentura AFP se již v minulosti zabývala dezinformacemi o této nemoci, například údajnou souvislostí mezi epidemií mpox v roce 2022 a covidovou vakcínou společnosti AstraZeneca, stejně jako mRNA vakcínami obecně.
Video kompilace skutečných zpravodajských pořadů
Některé zavádějící příspěvky, zejména ty německé, obsahují kompilaci různých nedatovaných televizních zpravodajských pořadů, která má v divákovi vyvolat dojem, že mezi prvními německými pacienty s covidem a s onemocněním mpox existuje souvislost. Video začíná reportáží „Tagesschau“ o prvním případu koronaviru v Německu. „Muž z Bavorska byl nakažen koronavirem“, zazní v něm. Po střihu následuje další zpráva „Tagesschau“, kde moderátor říká: „V Německu byl poprvé potvrzen případ opičích neštovic. Šestadvacetiletý pacient je v současné době léčen v izolaci na klinice v Mnichově.“
Následují fotografie mnichovské kliniky Schwabing a dva úryvky rozhovoru s profesorem Clemensem Wendtnerem, jejím vedoucím konzultantem. V prvním úryvku rozhovoru z „Heute-Journal“ hovoří Wendtner o covidu, ve druhém úryvku rozhovoru z „Tagesthemen“ o onemocnění mpox. Video je doprovázeno písní, jejíž ironický text zní: „One of these things is not like the others. One of these things doesn't belong. Can you tell which thing is not like the others by the time I finish this song?” („Jedna z těch věcí není jako ostatní. Jedna z těch věcí sem nepatří. Dokážete říct, která věc není jako ty ostatní, než tuhle písničku dohraju?“). Srovnání zpravodajských záběrů s ironickým textem písně má v divákovi vyvolat podezření.
Pomocí zpětného vyhledávání videí se agentuře AFP podařilo zjistit, že se video skládá z autentických úryvků ze zpravodajských relací. Reportáž Tagesschau o prvním německém pacientovi s koronavirem je z 28. ledna 2020, zatímco další reportáž Tagesschau o prvním německém pacientovi s mpox je z 20. května 2022:
Tvrzení ze sociálních sítí, že první německý „pacient s opičími neštovicemi“ je v současné době (tj. v srpnu 2024) na mnichovské klinice, je tedy nesprávné: nemoc byla v Německu poprvé zjištěna před více než dvěma lety.
Správné informace o klinice i lékaři, ale zavádějící časová linie
Podle Ann Sophie Schlosser, tiskové mluvčí mnichovské kliniky Schwabing, jsou tvrzení sdílená na internetu o klinice a péči hlavního lékaře správná. „První potvrzené případy nemoci Covid-19 a opičích neštovic v Německu byly léčeny na infekčním oddělení mnichovské kliniky Schwabing pod vedením tehdejšího vedoucího lékaře profesora Clemense Wendtnera,“ uvedla v odpovědi na dotaz agentury AFP z 20. srpna 2024.
Podle mluvčí byly první německé případy covidu, přijaté 27. ledna 2020, z řad zaměstnanců společnosti Webasto. Dodavatel automobilových dílů Webasto sídlí v okrese Stockdorf v hornobavorské obci Gauting, pouhých 17 kilometrů od Mnichova, a tedy ve spádové oblasti mnichovské kliniky Schwabing. Podle zpráv německých médií se zaměstnanci nakazili od čínského kolegy, který byl od 19. ledna 2020 na několikadenní návštěvě Stockdorfu a později byl shledán pozitivním.
První německý případ mpox potvrdilo bavorské ministerstvo zdravotnictví 20. května 2022. Podle zprávy přicestoval 26letý muž do Německa z Portugalska přes Španělsko a v době, kdy se u něj poprvé objevily příznaky, byl v Mnichově již týden. Poté se obrátil na lékaře, který zajistil provedení příslušných testů ve Spolkovém Mikrobiologickém ústavu v Mnichově.
Ústav potvrdil nákazu 19. května 2022 a uvedl, že je to „poprvé v Německu, kdy byl virus opičích neštovic nade vší pochybnost prokázán u pacienta s charakteristickými kožními změnami“. Dne 21. května 2022 byl genom viru kompletně rozkódován: „Bylo prokázáno, že patogen patří do západoafrické linie virů opičích neštovic“.
Po stanovení diagnózy Mikrobiologickým ústavem byl pacient odeslán na mnichovskou kliniku. „Léčba probíhá v hermeticky uzavřené místnosti s podtlakem, oddělené a izolované od ostatního provozu kliniky na infekčním oddělení München Klinik Schwabing,“ uvedla nemocnice v tiskové zprávě z 20. května 2022.
Lékař Clemens Wendtner, jehož jméno koluje v zavádějících příspěvcích, je vedoucím konzultantem na Klinice infekčního a tropického lékařství mnichovské kliniky Schwabing. Podle webových stránek nemocnice je toto oddělení kromě infekčních onemocnění, jako je meningitida, tuberkulóza, AIDS a hepatitida, zodpovědné také za nemoci přivezené ze zahraničí.
„Vedle domácích infekčních onemocnění se do popředí stále více dostávají importované nemoci,“ uvádí se na internetových stránkách. Covid-19 a mpox jsou virová onemocnění, která se poprvé objevila v Číně, respektive v Demokratické republice Kongo. Pacienti trpící těmito nemocemi v Bavorsku proto spadali pod oddělení infekčních nemocí a tropické medicíny, které v té době vedl Clemens Wendtner.
O těchto případech informovala v letech 2020 a 2022 četná média.
Jediná klinika pro patogenní virová onemocnění v Bavorsku
Skutečnost, že první němečtí pacienti s covidem i první pacient s mpox byli léčeni na mnichovské klinice Schwabing, je vzhledem k její specializaci logická, řekla AFP mluvčí kliniky Schlosser.
„Mnichovská klinika Schwabing je jediným centrem pro léčbu Stakob v Bavorsku. Tato centra jsou zvláště důležitá v rámci celostátní péče o pacienty s vysoce infekčními patogeny, protože na poli infektologie disponují zvláštní expertízou - ať už jde o personál, technické vybavení či laboratorní diagnostiku,“ uvedla.
Stálá pracovní skupina kompetenčních a léčebných center pro nemoci způsobené vysoce infekčními patogeny (Stakob) je zodpovědná za celostátní síť odborníků v Německu. Pokud se pacienti dostanou do kontaktu s vysoce patogenním onemocněním, jsou odesláni do nejbližšího kompetenčního a léčebného centra. Tato pracoviště proto disponují náležitě vyškoleným personálem s odbornými znalostmi v oblasti infektologie a speciálním technickým vybavením, včetně speciálních izolovaných oddělení.
Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) jsou covid a mpox klasifikovány jako vysoce patogenní virová onemocnění (archiv) podléhající hlášení. „Vysoce patogenní“ znamená, že onemocnění je velmi nakažlivé a zároveň s sebou nese vysoký potenciál poškození, protože se vyskytuje zřídka a představuje značnou nejistotu pro obyvatelstvo i odborný personál.
Mapa Německa na webových stránkách RKI zobrazuje všechna Stakob centra s oblastmi, za které nesou odpovědnost. Mnichovská klinika Schwabing je jediným takovým léčebným centrem v Bavorsku. Vzhledem k tomu, že jak zaměstnanci společnosti Webasto ze Stockdorfu, tak pacient s diagnózou mpox v Mnichově, onemocněli v Bavorsku, bylo logické, aby byli léčeni právě na této klinice.
Nouzová situace kvůli nákaze mpox vyhlášena v srpnu 2024
Zavádějící příspěvky se na sociálních sítích začaly objevovat v polovině srpna 2024 - tedy krátce poté, co WHO 14. srpna 2024 vyhlásila nejvyšší stupeň varování kvůli nové variantě mpox v Africe.
Podle WHO existují dva různé typy mpox, které mohou mít podobné příznaky: clade I a clade II (archiv). Celosvětový výskyt mpox v letech 2022 až 2023 byl způsoben typem IIb, který u nakažených nevyvolal závažné onemocnění.
WHO vyhlásila mpox za hrozbu pro veřejné zdraví v roce 2024 po vypuknutí epidemie typu Ib v Demokratické republice Kongo a sousedních zemích. Tato varianta viru byla poprvé identifikována v Demokratické republice Kongo v září 2023.
Způsobuje kožní vyrážky po celém těle, zatímco předchozí varianty postihovaly pouze jednotlivé části těla. Zdravotnický úřad Africké unie napočítal do začátku srpna 2024 již 2 863 potvrzených případů a 517 úmrtí.
(AFP / Nalini LEPETIT-CHELLA, Sabrina BLANCHARD)
K 31. červenci 2024 bylo WHO nahlášeno celkem 102 997 případů na celém světě, včetně 223 úmrtí. Aktuální počty případů najdete na stránce WHO, která je aktualizována každý měsíc.
„V Německu byly případy mpox (clade IIb) poprvé identifikovány v květnu 2022,“ píše RKI na svých webových stránkách. K 15. srpnu 2024 bylo identifikováno přibližně 3 800 případů, z nichž většina (3 700 případů) se vyskytla od začátku léta do podzimu 2022. V Německu nebylo doposud identifikováno žádné úmrtí spojené s mpox, ani nebyl zaznamenán žádný výskyt typu clade I.
Podle českého Ministerstva zdravotnictví bylo v ČR v letošním roce hlášeno celkem 12 případů onemocnění mpox. Ani u nás nebylo zatím zaznamenáno žádné úmrtí spojené s tímto virem.
Naše předchozí články o mpox naleznete zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás