Zfalšovaná reportáž tvrdí, že zemřel chirurg spojený s Brigitte Macron

Od počátku roku 2025 se na sociálních sítích šíří údajné odhalení americké konzervativní komentátorky Candace Owens, která tvrdí, že první dáma Francie Brigitte Macron se narodila jako muž. Na začátku července 2025 pak začala kolovat falešná zpráva o smrti chirurga, který se údajně chystal odhalit podrobnosti o operaci změny pohlaví manželky francouzského prezidenta, kterou měl provést jeho kolega. Zpráva však není založena na žádných konkrétních nebo ověřených důkazech a odkazy na chirurga se zdají být vymyšlené. Vyšetřování agentury AFP také zjistilo, že webová stránka, která tuto zprávu zveřejnila, použila ukradené identity několika novinářů, a to i v samotném článku.

„V Paříži byl nalezen mrtvý lékař spojený se zvěstí o změně pohlaví Brigitte Macronové – chirurg znal všechny podrobnosti o plastických operacích francouzské první dámy,“ tvrdí tento příspěvek z 3. července 2025, který na Facebooku sdílelo přes 250 uživatelů. Muž jménem „François Febvre slíbil novinářům, že osvětlí kontroverzní operaci změny pohlaví spojenou s Brigitte,“ pokračuje text a dodává: „Françoisova sestra tvrdí, že muž neměl sebevražedné sklony a že jeho smrt s největší pravděpodobností souvisela s rozhovorem, který měl poskytnout.“ 

Jako zdroj pro tato tvrzení příspěvek uvádí „Enquôte du jour“. Jedná se o chybně napsaný název francouzského webu Enquête du jour, který 1. července 2025 zveřejnil tento článek o údajné chirugově smrti. Další nepravdivé příspěvky v češtině, například tento, již název webu uvádějí bez chyby.

Web Enquête du jour sám sebe popisuje jako „nezávislé médium věnované aktuálnímu dění ve Francii“, které  údajně nabízí „spolehlivé, přístupné a srozumitelné informace, které pomáhají lépe porozumět světu kolem nás“. Článek je však zcela nepodložený; o existenci lékaře jménem „François Faivre“ neexistují žádné záznamy a článek byl připsán novináři, jemuž byla ukradena identita.

Image
Snímky nepravdivých příspěvků na Facebooku pořízené 11. července 2025. Červené přeškrtnutí přidala AFP

Podobné příspěvky sdílely tisíce uživatelů i v mnoha dalších jazycích včetně francouzštinyangličtiny, katalánštiny, španělštinyitalštiny, nizozemštinypolštiny, portugalštiny, slovenštiny či ruštiny. Španělské příspěvky měly přes milion zhlédnutí.

Mnoho z nich obsahuje video ve francouzštině, které začíná záběry požárníků a policistů před budovou v Paříži, kde údajně zemřel chirurg, který měl znát detaily operace změny pohlaví Brigitte Macron. „29. června byl pod oknem svého bytu v 12. pařížském obvodu nalezen mrtvý muž,“ tvrdí hlas ve videu a dodává, že francouzské úřady prý „potvrdily sebevraždu“. 

Podle videa se chirurg chystal poskytnout rozhovor časopisu Closer, ve kterém měl hovořit o operaci změny pohlaví, jež Brigitte Macron podstoupila.

Mužský hlas ve videu dále pokračuje: „Sestra Françoise Faivrea, Anne Dupont, tvrdí, že její bratr neměl sebevražedné sklony a že jeho smrt pravděpodobně souvisí s rozhovorem, který měl poskytnout. Podle paní Dupont byl její bratr kolegou slavného lékaře Patricka Bui. François Faivre slíbil novinářům, že objasní kontroverzní chirurgické zákroky Brigitte Macron.“

Stejně jako článek Enquête du jour, ani zmíněné video není podloženo žádnými ověřitelnými fakty. 

Začátkem roku 2025 zveřejnila americká konzervativní blogerka Candace Owens na YouTube kontroverzní seriál „Becoming Brigitte“. Ten spolu s „odhaleními“ Xaviera Poussarda, bývalého redaktora krajně pravicového zpravodajského serveru „Faits et Documents“, vyvolal na sociálních sítích vlnu dezinformací o údajné transgenderové identitě první dámy Francie.

Poprvé se tato nepravdivá tvrzení ve Francii objevila v roce 2022 jen několik týdnů před prezidentskými volbami. Virální video také obsahuje četné odkazy na seriál „Becoming Brigitte“, včetně titulní stránky časopisu Closer (22:07) a černobílé fotografie Patricka Bui (24:56), chirurga, který Brigitte Macron údajně operoval.

Reportáž plná nesrovnalostí

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se AFP podařilo identifikovat skutečný původ některých záběrů použitých v údajné reportáži o chirurgově smrti.

Například snímky hasičů a policistů byly převzaty z původního videa natočeného agenturou AFP dne 14. října 2022 v Porte de Vincennes ve 12. pařížském obvodu. Tyto snímky, natočené více než dva roky před údajnými událostmi, neobsahují žádnou zmínku o sebevraždě nebo smrti jakéhokoli chirurga (archiv). Popisek uvádí, že zachycují scénu poté, co policista zastřelil muže, jenž neuposlechl příkazů policie.

Image
Snímky obrazovky pořízené dne 10. 7. 2025 z platformy X (vlevo) a AFP Forum (vpravo). Červené překřížení a zelené rámečky přidala agentura AFP

Údajný reportér i respondenti ve videu mluví s těžko identifikovatelným přízvukem. Analýza zvuku videa provedená agenturou AFP pomocí detektoru deepfake hlasu Hiya v ověřovacím nástroji InVID-WeVerify přinesla skóre 98%, což naznačuje, že video bylo „s největší pravděpodobností vytvořeno umělou inteligencí“.

Image
Snímek obrazovky s analýzou zvuku provedenou službou Hiya. Výsledek: Hiya.com považuje tento zvukový fragment za velmi pravděpodobně generovaný umělou inteligencí. Pořízeno 10. července 2025

‚François Faivre‘: vymyšlená identita pro zvýšení důvěryhodnosti

Pokud jde o údajného chirurga jménem „François Faivre“, falešné zprávy tvrdí, že „pracoval šest let v Americké nemocnici v Paříži“ po boku doktora Patricka Bui, který mu údajně „vyprávěl o fyzických proměnách, kterými prošla paní Brigitte Macron během operace změny pohlaví provedené v této nemocnici“. Ačkoli Dr. Bui skutečně existuje a figuruje na seznamu lékařů Americké nemocnice v Paříži, ta nám 8. července 2025 potvrdila, že „nemá žádné záznamy o tom, že by tam jako plastický chirurg působil nějaký François Faivre“ (archiv).

Agentura AFP provedla vyhledávání pomocí klíčových slov ve francouzském adresáři zdravotního pojištění, databázi všech certifikovaných lékařů ve Francii. Nepodařilo se nám však najít žádného lékaře ani chirurga jménem „François Faivre“.

Image
Snímek obrazovky webové stránky L'Assurance Maladie pořízený 3. července 2025

Na to, že se jedná o podvrh, poukazují i další prvky.

Za prvé, v 43sekundovém klipu prezentovaném jako předběžný rozhovor s „Dr. Faivrem“ pro časopis Closer chirurg ani jednou nemrkne. Na to upozornili také francouzští kolegové ze zpravodajského webu 20 minutes (archiv).

Kromě toho zmiňuje hlas francouzského vypravěče ve videu rozhovor s „la journaliste de Closer“ (tj. „novinářka časopisu Closer“), zatímco titulek na obrazovce uvádí „le journalist“ (tj. „novinář“).

Časopis Closer 11. července agentuře AFP potvrdil, že „žádný novinář z Closer“ s údajným lékař nehovořil. „Je to naprostý výmysl. Jedná se o falešnou informaci,“ dodalo vedení časopisu.

Na obrazovce je celá řada chyb, například nepravidelnosti na stěně či nesrovnalosti na údajných diplomech visících za lékařem: na diplomu v pravém horním rohu lze přečíst „World Association of...“, zatímco zbývající slova jsou nečitelná.

Image
Snímek obrazovky z reportáže „Enquête du jour“ pořízený 7. července 2025. Červené rámečky přidala AFP

K identifikaci muže prezentovaného na videozáznamu a portrétu jako „François Faivre“ použila agentura AFP nástroj pro rozpoznávání obličejů PimEyes. Osobu s podobnými rysy jsme nalezli na webových stránkách Getty Images iStock (archiv). Podle informací u této fotografie byla zveřejněna 28. května 2017.

Image
Snímky obrazovky z portrétu ve videu „Enquête du jour“ (vlevo) a portrétu fotografa „Juanmonino“ (vpravo). Pořízeno 7. července 2025

Stejná tvář se objevuje také na různých dalších nesouvisejících komerčních stránkách (12345).

To může naznačovat, že se jedná o herce nebo modela, jehož obraz byl použit umělou inteligencí v zavádějícím kontextu – o této metodě již AFP informovala i v jiných podobných případech. Může se také jednat o portrét vygenerovaný umělou inteligencí, jenž nemá žádný reálný základ.

Krádež identity šesti novinářů falešným zpravodajským webem

Webová stránka „Enquête du jour“, jež článek zveřejnila, neobsahuje žádné informace o svých zakladatelích a nemá žádné právní upozornění ani kontaktní údaje.

Vyhledávání na Whois, nástroji poskytujícím informace o doménách webových stránek, ukazuje, že tato stránka byla vytvořena 25. června 2025, tedy pouhý týden před zveřejněním článku s názvem „Chirurg spojovaný s drby o transidentitě Brigitte Macron nalezen mrtvý v Paříži“. Registrace domény byla naposledy aktualizována dne 30. června 2025 (archiv).

Image
Snímek obrazovky webu whois.com s výsledky vyhledávání pro webovou stránku enquetedujour.fr. pořízený 7. července 2025

Webová stránka registrovaná pod jménem „Ano Nymous“ byla vytvořena ve Wilmingtonu ve státě Delaware. To je shodou okolností rodné město Johna Marka Dougana, bývalého amerického policisty žijícího v Rusku, který byl označen za propagandistu Kremlu. Dougan je podezřelý ze založení několika webových stránek ovlivněných Ruskem (archiv).

Stránka s články vytváří dojem, že její obsah napsalo šest francouzských novinářů, z nichž většina pracuje pro médium Streetpress: Audrey Parmentier, Aurélien Defer, Clara Monnoyeur, Lina Rhrissi, Pauline Gauer a Sophie Boutboul

Nezávislá novinářka Audrey Parmentier, jejíž identita byla ukradena k podepsání článku o chirurgovi, potvrdila programu Vrai ou Faux média Franceinfo, že tento článek ani žádný z článků, které jí byly na webu připsány, nenapsala (archiv). 

Ostatní novináři, kterým web ukradl identitu, to potvrdili ve stejném článku.

Image
Snímek obrazovky pořízený 3. července 2025 z článku zveřejněného dne 1. července 2025 v „Enquête du jour“. Červený kříž přidala AFP

Nezávislý novinář Aurélien Defer, jehož AFP kontaktovala 3. července 2025, uvedl, že byl „zcela zaskočen“, když se dozvěděl, že mu byla zcizena identita: „Není vůbec příjemné vidět svou fotografii a jméno pod články použitými v rozsáhlé dezinformační kampani. Naštěstí redakce StreetPress rychle reagovala a podporuje nás v právních krocích.“

„Z toho, co jsem pochopil, slouží téměř všechny publikované články k tomu, aby tento web vypadal jako spolehlivý zdroj informací, který může šířit nepravdivé informace o Brigitte Macron. Je to metoda podobná těm, které byly použity v předchozích pro-ruských dezinformačních kampaních, i když nemohu s jistotou říci, že existuje nějaká souvislost,“ řekl novinář agentuře AFP.

Tento způsob fungování je podobný proruské kampani Storm-1516, která vytvářela a šířila falešné informace v masovém měřítku (archiv).

„Storm-1516, která je aktivní nejméně od srpna 2023, mohla svým rozsahem zasáhnout evropskou veřejnou debatu a dokonce ovlivnila několik voleb. Cílem těchto dezinformačních kampaní je zpochybnit integritu voleb, očernit nebo podpořit kandidáta v souladu s ruskými zájmy,“ vysvětluje francouzské ministerstvo obrany na svých webových stránkách.

„Umělá inteligence se používá k vytváření deepfaků, tj. videí, která napodobují veřejné osobnosti nebo dokonce anonymní uživatele internetu, aby byly šířené zprávy věrohodnější“, uvádí se na stránkách.

V článku zveřejněném dne 4. července 2025 StreetPress oznámil svůj záměr podniknout právní kroky „za krádež identity s cílem bránit pověst novinářů, ale také u civilního soudu, aby bylo dosaženo úplného uzavření webu“ (archiv).

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás