
Vakcíny pomáhají předcházet smrtelným a závažným onemocněním a jejich přínosy výrazně převyšují rizika
- Zveřejněno 08/07/2025 v 17:22
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Ivan FISCHER, AFP Chorvatsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Riziko úmrtí na chorobu proti které se očkuje VERSUS riziko úmrtí na vakcínu, kterou se očkuje,“ stojí v tomto příspěvku na Facebooku z 20. května 2025. Ten obsahuje také tabulku s čísly, která údajně porovnávají riziko úmrtí na onemocnění s rizikem úmrtí po očkování proti těmto onemocněním. „Co je nanejvýše pozoruhodné je fakt, že riziko úmrtí je při očkování VŽDY A TO BEZ VÝJIMKY podstatně VYŠŠÍ, než riziko úmrtí na nemoc, proti které se očkuje.“
Stejná tabulka byla českými uživateli sdílena již v únoru zde. Šířila se i v dalších jazycích včetně chorvatštiny a slovenštiny.
Tato tvrzení jsou však nesprávná. Čísla v tabulce neodpovídají žádným oficiálním údajům o úmrtnosti a rizicích vakcín. Tabulka navíc uvádí riziko úmrtí i u očkovacích látek, u nichž žádná úmrtí nebyla nikdy zaznamenána. Zároveň vytváří dojem, že nikdo nikdy nezemřel na nemoci jako je zarděnka nebo obrna. Mnozí odborníci agentuře AFP řekli, že tyto údaje nemají žádný reálný základ a že pokud by se přestalo s očkováním, mnoho smrtelných chorob by se opět vrátilo.

Sdílená tabulka nese logo „Vaccine Choice Canada“, což je kanadská skupina bojující proti očkování (archiv). Podrobné vyhledávání na webové stránce skupiny však ukázalo, že žádný takový graf se na ní nenachází. Graf navíc neuvádí žádné zdroje údajů uvedených v tabulce a vyvolává dojem, že jsou v rozporu s oficiálními údaji o chorobách a rizicích očkování.
Některé příspěvky, například tento, navíc obsahují graf, jenž má obsahovat razantní nárůst úmrtnosti novorozenců v Malajsii poté, co byli očkováni proti covidu. Graf však pochází z diskreditované studie nesprávně tvrdící, že vakcíny proti covidu zabily 17 milionů lidí, kterou agentura AFP vyvrátila již v roce 2023.
Údaje v tabulce jsou nesprávné
„Nemáme tušení, odkud čerpali odhady rizika úmrtí na nemoci uvedené v této tabulce,“ uvedl Bernard Kaić, vedoucí oddělení epidemiologie Chorvatského úřadu veřejného zdraví (HZJZ), v e-mailu zaslaném agentuře AFP 18. června 2025 poté, co tabulku uveřejněnou na Facebooku přezkoumalo několik odborníků z jeho oddělení.
Podle HZJZ je možné, že autoři tabulky vzali počet úmrtí na konkrétní nemoc na celém světě a toto číslo vydělili celkovou populací. „Nicméně i při takovém výpočtu je riziko úmrtí na některé nemoci podhodnocené,“ uvedl Kaić.
„Například v případě obrny uvádějí, že riziko úmrtí je méně než jeden případ na miliardu, což je naprosto nesprávné. Pokud by to byla pravda, mohli bychom očekávat jeden případ úmrtí na obrnu každých 128 let. To však nemůže být pravda, protože úmrtnost na akutní poliomyelitidu v dětství je 2-5% a každý rok se vyskytne až několik desítek případů divokého viru obrny typu 1. Při takové incidenci WHO odhaduje, že každý rok stále dochází k jednomu až dvěma úmrtím na obrnu, a ne k jednomu za 128 let,“ vysvětlil Kaić.
„Tabulka také uvádí, že riziko úmrtí na spalničky je menší než 1 ze 106,5 milionu,“ poznamenal Kaić. „Pokud by tomu tak bylo, na spalničky by každý rok zemřelo nejvýše 75 lidí, přitom víme, že odhady za rok 2023 hovoří o 107 500 úmrtích, přičemž se jedná převážně o děti.“
Vyhodnotíme-li stejným způsobem riziko úmrtí na tetanus uvedené v nepravdivé tabulce (údajně méně než jedno na 1,5 milionu), v celosvětové populaci bychom neměli zaznamenat více než 5 500 úmrtí na tetanus ročně. Podle odhadů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) však na tuto nemoc každoročně umírá kolem 213 000 až 293 000 lidí, což představuje 5-7% všech úmrtí novorozenců a 5% všech úmrtí matek na světě (archiv).
Epidemioložka Nataša Antoljak ze Školy veřejného zdraví „Andrija Štampar“ rovněž v e-mailu ze dne 24. června 2025 agentuře AFP potvrdila, že čísla v tabulce nejsou správná. „Pokud by jejich údaje byly správné, po očkování bychom neustále zaznamenávali úmrtí kojenců a dětí všude kolem nás,“ uvedla Antoljak.
Například v případě záškrtu je úmrtnost zejména u dětí do jednoho roku 5-10%. U očkovaných dětí však nebyla zaznamenána žádná úmrtí a dokonce i běžné vedlejší účinky vakcín jsou vzácné,“ uvedla Antoljak.
V České republice došlo v letošním roce k dvěma událostem, které mezi veřejností vyvolaly otázky ohledně bezpečnosti vakcín. Nejprve Ministerstvo zdravotnictví 27. února 2025 rozhodlo vyplatit poprvé v historii odškodné za smrt dítěte po očkování (archiv). Dva týdny poté rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o pozastavení očkování vakcínou Prevenar 20 kvůli prověření šarže v souvislosti s úmrtím dítěte krátce po aplikaci (archiv).
Podle SÚKL jde však o naprosto ojedinělé případy, a výsledek šetření zveřejněný 8. dubna ukázal, že šarže vakcíny Prevenar byla nezávadná (archiv).
V České republice se děti pravidelně očkují proti 9 závažným infekčním chorobám, a u rizikových dětí také proti tuberkulóze (archiv). Pravidelná očkování jsou plně hrazena zdravotní pojišťovnou.
Podle Kaiće jsou na celém světě „každý rok podány stovky milionů dávek těchto vakcín a případy úmrtí jsou ojedinělé.“ „Ze všech těchto očkování zemře na celém světě ročně možná deset lidí v důsledku anafylaktické reakce nebo nesprávného použití živých vakcín u osob s velmi oslabeným imunitním systémem,“ dodal.
Vakcíny snižují rizika
„Díky očkování je skutečné riziko zmíněných nemocí dnes mimořádně nízké, takže jejich výskyt v populaci je mnohem nižší,“ řekl Kaić. „Kdybychom přestali očkovat proti těmto nemocem, jejich výskyt by se počítal v milionech a riziko úmrtí by bylo vysoké.“
Antoljak také pro AFP uvedla, že nejpřesvědčivějším důkazem bezpečnosti očkování je počet vakcín podaných každý rok po celém světě. „Nejlepším příkladem vědeckého potvrzení je několik desetiletí očkování obrovského počtu obyvatel Země, což zejména v rozvojových zemích s nedostatečnou zdravotní péčí výrazně snížilo úmrtnost,“ řekla.
SÚKL v květnu znovu upozornil na význam vakcinace pro ochranu veřejného zdraví. „Rádi bychom přispěli ke zlepšení povědomí a informovanosti občanů všech věkových skupin o významu a důležitosti očkování pro prevenci infekčních onemocnění v každé fázi života,“ řekl ředitel ústavu Tomáš Boráň v tiskovém prohlášení na webové stránce ústavu (archiv).
Vakcíny jsou před schválením podrobně a přísně testovány a jejich schopnost chránit před onemocněním musí být potvrzena v klinických studiích (archiv).
Není pravda, že neexistují žádné studie prokazující, že vakcíny chrání před nemocemi. Pro každou jednotlivou vakcínu se provádějí tzv. kontrolované klinické zkoušky (archiv).
Všechny naše předchozí články týkající se vakcín najdete zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás