Aerolinky neradí očkovaným proti Covidu, aby se zdrželi létání

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 22/06/2021 v 10:06
  • Aktualizováno 22/06/2021 v 11:18
  • Článek přečtete za 3 min
  • Autor: AFP Finsko, AFP Francie
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Mezi uživateli sociálních sítí se v uplynulém týdnu začalo šířit video, podle nějž některé aerolinky varují cestující, kteří byli očkováni proti Covidu, že by neměli létat kvůli nebezpečí krevních sraženin. Není to pravda. Podle Mezinárodního svazu leteckých dopravců aerolinky o žádných omezeních pro očkované pasažéry neuvažují. Navíc krevní sraženiny zaznamenané v důsledku vakcín vznikají z úplně jiných důvodů než krevní sraženiny způsobené létáním, takže spolu nijak nesouvisí.

„Aerolinky ve Španělsku a Rusku radí očkovaným proti koronaviru, aby nelétali kvůli riziku krevních sraženin," tvrdí muž na videu v tomto článku z 13. června 2021, který na Facebooku sdílelo více než 1 500 uživatelů (např. zde či zde). Jedná se o hlasatele zpravodajského kanálu Sky News Australia. „Je to jen další známka toho, že už opravdu neexistuje nikdo z veřejných činitelů, komu můžete skutečně věřit," dodává.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 21. června 2021

Stejné video se objevilo také zde. Podobná tvrzení se šířila i v mnoha dalších jazycích, například v němčině, ve francouzštině, v holandštině či ve finštině.

„Zde je další nepříjemná pravda. Aerolinky v některých částech světa nyní radí očkovaným lidem, aby nelétali," tvrdí ve videu hlasatel Cory Bernardi, přičemž zmiňuje Španělsko a Rusko jako příklady zemí, jejichž aerolinky varují očkované pasažéry před leteckou dopravou.

Jako zdroj uvádí Sky News Australia článek publikovaný 4. června 2021 webem Uncut News. Tento článek uvádí, že „známé světové aerolinky řeší, zdali je moudré povolit očkovaným klientům nástup na palubu letadla vzhledem ke zvýšenému riziku tvorby krevních sraženin v důsledku experimentálního mRNA séra."

Podle hlasatele Sky News jsou sice krevní sraženiny „známé riziko dálkových letů", ale potenciální vedlejší účinky vakcíny proti Covidu je prý ještě zhoršují.

„Je to jen další známka toho, že už opravdu neexistuje žádný veřejný činitel, kterému můžete skutečně věřit," tvrdí hlasatel.

Aerolinky neuvažují o omezení dopravy očkovaných osob

AFP se v květnu spojila s Mezinárodním svazem leteckých dopravců (IATA), který tato tvrzení popírá.

„IATA si není vědom, že by se zástupci aerolinek sešli a projednávali omezení dopravy očkovaných pasažérů. Dle našeho názoru by očkovaní cestující měli mít možnost volně cestovat bez jakýchkoliv omezení," sdělil svaz AFP.

To nám 3. června 2021 potvrdilo i sdružení Airlines for Europe, jehož 16 členů zajišťuje přibližně 70 procent veškerého leteckého provozu v Evropě.

„Můžete si být jisti tím, že mezi aerolinkami žádné diskuze o bránění očkovaným či dokonce neočkovaným cestujícím v létání neprobíhají. Naopak, evropské aerolinky požadují, aby mezi očkovanými a neočkovanými pasažéry nedocházelo k žádné diskriminaci a byla zachována volnost pohybu," řekl AFP mluvčí Airlines for Europe.

Sdružení však považuje očkování za „klíčové opatření boje s pandemií, přičemž vyšší úroveň proočkování umožní postupný návrat k volnému pohybu, včetně létání."

„Očkovací certifikáty, stejně jako evropské digitální Covid certifikáty, již hrají důležitou roli v bezpečné přepravě a budou stále častěji používány s tím, jak další země uvolní opatření k cestování," vysvětlil svaz Airlines for Europe.

Ruská letecká společnost Aeroflot navíc 13. června 2021 oznámila, že zahájila kampaň Miles for Vaccination, v jejímž rámci obdrží 10 000 očkovaných cestujících 10 000 letových bodů, které budou moci využít k získání slev a dalších výhod.

Dva různé typy krevních sraženin

Krevní sraženiny zaznamenané v souvislosti s vakcínami proti Covidu se výrazně liší od trombózy způsobené létáním.

Lékařský poradce IATA David Powell sdělil AFP, že imunitní trombotická trombocytopenie vyvolaná vakcínou je „vzácným vedlejším účinkem pro jeden nebo možná dva typy vakcín proti Covidu.“

Podle něj se jedná o „jinou poruchu než krevní sraženiny v noze (hloubkovou žilní trombózu) či plicní trombózu, ke které může dojít v důsledku nehybnosti (zvláště po operaci), zranění nohy, dlouhodobého upoutání na lůžko či dlouhého sezení během cestování."

Marie-Antoinette Sevestre-Pietri, profesorka vaskulární medicíny ve fakultní nemocnici v Amiens AFP potvrdila, že tyto dva typy trombózy „nemají vzájemně nic společného."

„Trombóza spojovaná s létáním je riziko, o kterém víme již přes deset let," řekla. V roce 2007 publikovala Světová zdravotnická organizace (WHO) zprávu potvrzující zvýšené riziko žilní trombózy během letu.

„V zásadě je riziko největší během dlouhých letů, zvláště těch, které trvají déle než osm hodin, a to u pacientů, kteří jsou již rizikoví," řekla profesorka.

Naproti tomu existuje ještě takzvaná „atypická" trombóza vyvolaná vakcínou, které se říká „imunologická trombóza". Je to alergická reakce na složky ve vakcíně, které způsobují koagulaci vedoucí až k tvorbě krevních sraženin v celém krevním oběhu nebo na neobvyklých místech, jako jsou mozkové cévy nebo cévy v trávicím traktu," dodává profesorka Sevestre-Pietri.

Podle ní není absolutně žádný důvod k tomu, aby k trombóze spojené s vakcínou docházelo častěji v důsledku cesty letadlem, a „žádný takový případ nebyl dosud popsán".

„Nedává absolutně žádný smysl zříci se cesty letadlem z důvodu očkování," dodala.

Pro české občany cestující letadlem je ve většině případů očkování výhodou. Pokud předloží platný doklad o očkování proti Covidu, nemusí v mnoha zemích podstupovat test.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás