Elektromobily Autolib jsou zaparkovány v Romorantin-Lanthenay 10. listopadu 2018 ( AFP / GUILLAUME SOUVANT)

Pařížské elektromobily nebyly vyřazeny z provozu kvůli vadným bateriím

Tisíce uživatelů Facebooku sdílelo od víkendu fotografie „hřbitova” elektromobilů s tvrzením, že vozidla byla odložena kvůli vadným bateriím, které nyní vypouštějí toxické látky do půdy. Toto tvrzení je zavádějící. Auta nebyla odložena kvůli vadným bateriím ale kvůli tomu, že společnost na sdílení vozidel Autolib ukončila smlouvu s městem Paříž. A i když na některých místech skládky byly zaznamenány problémy, z aut na fotografiích byly podle francouzské agentury pro životní prostředí DREAL baterie odstraněny. 

„Toto je hřbitov automobilů poblíž Paříže,” stojí v tomto příspěvku z 2. října 2021, který již sdílelo přes 5 500 uživatelů. „Žádná skládka ani sběrna neumožní likvidaci baterií. Takže tato zelená pohádková elektrická auta stojí na prázdných místech, zatímco jejich baterie odvádějí toxiny do země. Stále si myslíš, že musíme jít zeleně???”

Podle příspěvku mají všechna auta stejný problém: „Články akumulátoru se vybily a je třeba je vyměnit,” tvrdí text. 

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 5. října 2021

Jedná se o doslovný překlad z angličtiny, o kterém AFP psala v květnu. AFP o podobných dezinformacích psala také v němčině

Na vině nejsou vadné baterie ale ukončená smouva

Navzdory to, co tvrdí autor příspěvku, nebyla auta vyřazena kvůli vybitým bateriím, nýbrž kvůli ukončení smlouvy města Paříže s francouzskou firmou Bolloré

„Žádný z těchto vozů se zde neocitl proto, že by existoval nějaký obecný problém s použitou technologií,” řekl AFP v květnu Fabricio Protti, zástupce ředitele firmy Bolloré. 

Auta na fotografiích patřila službě zvané Autolib spadající pod společnost Bolloré, která od prosince 2011 nabízela roční předplatné pro sdílení elektromobilů. Firma Bolloré však tuto službu v roce 2018 ukončila poté, co došlo k zádrhelu během vyjednávání se zastupiteli města Paříž. I přes hustotu osídlení města byla tato služba ztrátová a Paříž ji odmítla dále dotovat. 

Smlouva byla zrušena a v létě 2018 vozy Autolib zmizely z pařížských ulic. Podle Prottiho to byl jediný důvod, proč byly elektromobily vyřazeny z provozu.

Tři různá odkladová parkoviště

Většinu vyřazených vozů služby Autolib odkoupily dvě společnosti: Autopuzz a Atis Production. AFP zjistila, že stovky z nich se nyní nacházejí na třech různých místech u obce Romorantin-Lanthenay asi 200 kilometrů od Paříže. Jedno ze dvou míst s vozy, které nyní vlastní Atis Production, bylo francouzskou agenturou pro životní prostředí DREAL vyhodnoceno jako rizikové. 

1. Asfaltové parkoviště (Autopuzz)

Parkoviště společnosti Autopuzz je pod kamerovým dohledem a vozidla, která se na něm nacházejí, jsou v dobrém stavu. Generální ředitel společnosti Guillaume Ramirez již v březnu agentuře AFP řekl, že Autopuzz plánuje jejich prodej.

„Rozhodli jsme se některá z vozidel koupit. Došlo nám, že můžeme prodávat elektrické vozy za bezkonkurenční cenu 4 990 eur,” řekl Ramirez. Společnost podle něj prodá každý měsíc kolem padesáti vozů. V březnu Ramirez odhadoval, že společnost zbývajících 800 vozidel rozprodá do konce léta 2022.

Agentura DREAL 31. května AFP potvrdila, že k 20. květnu 2021 se na parkovišti nacházelo 333 vozidel, z nichž 302 mělo uvnitř baterii.

2. Malá demontážní dílna (Atis Production)

Některá auta byla uskladněna v malé demontážní dílně společnosti Atis Production. Tato lokalita obdržela v červenci 2020 od místních úřadů takzvané „oficiální upozornění”, což vedlo k dočasnému zákazu provozu.

Toto upozornění se mimo jiné týkalo také environmentálních problémů spojených se skladováním baterií. Například čtyři palety dvanáctivoltových baterií byly uloženy venku bez ochrany před deštěm.

Agentura DREAL během neohlášené inspekce v lednu 2021 zjistila, že na místě „byly provedeny práce, díky nimž je nyní zařízení v souladu se zákonem,” což potvrdila i pro AFP. V březnu však provozovatel stále neměl povolení k demontáži vozů. 

3. Parkoviště na louce (Atis Production)

Společnosti Atis Production patří i auta zaparkovaná na poli ležícím několik set metrů od dílny. Právě tato auta jsou na fotografiích v zavádějícím facebookovém příspěvku. Generální ředitel společnosti Paul Aouizerate odmítl své plány s vozidly agentuře AFP v dubnu 2021 komentovat.

AFP místo navštívila v březnu 2021. Reportéři podrobně popsali, jak některá auta měla otevřené kapoty, jiná měla rozbitá okna, rozbité interiéry nebo rozbité dveře.

Agentura DREAL však již v roce 2019 uvedla, že je to „jen parkoviště jako mnoho jiných. Riziko znečištění po vyjmutí baterií je velmi omezené.“ V květnu 2021 to agentura DREAL opět potvrdila: „Jedná se o travnatou oblast, kde je uloženo asi 990 vozidel bez baterií," řekla agentura a potvrdila, že se jedná právě o místo zachycené na fotografiích.

AFP není známo, kdy přesně byly baterie z aut vyjmuty.

Podle mluvčího agentury DREAL proběhla 20. května 2021 na všech třech parkovištích kontrola. „Během této návštěvy jsme zkonstatovali, že aktivity spojené s demontáží a skladováním vyřazených vozidel byly ukončeny," napsal agentuře AFP mluvčí agentury DREAL.

Na dotaz ohledně baterií na obou parkovištích společnosti Atis mluvčí odpověděl: „Trakční baterie byly vráceny společnosti BlueSolutions, dceřiné společnosti Bolloré zabývající se opravami a recyklací.

Protti vyloučil, že by baterie způsobovaly ohrožení životního prostředí: „Z baterií neuniká žádná kapalina. Ani nemůže, protože naše baterie žádné kapaliny neobsahují,” řekl Protti s tím, že v době, kdy auta opustila Paříž, fungovaly všechny baterie perfektně.

„Naše baterie jsou buď v autě a fungují, nebo je vyjmeme a uložíme na jiné místo pro ně určené, kde zůstanou bezpečně uloženy po dobu recyklace. Vzhledem k tomu, že pro ně máme další využití, rozhodujeme případ od případu. Baterie se chystáme znovu využít, ale v této chvíli jsou uskladněny, a pokud pro ně nenajdeme uplatnění, recyklujeme je,” dodal Protti.

Recyklace baterií je náročná

Auta zobrazená v zavádějícím příspěvku na Facebooku sice nebyla vyřazena kvůli vadným bateriím, ale je pravda, že recyklace baterií stále představuje problém. Evropa ročně vyřadí přibližně 1,9 milionu tun použitých baterií.

Navíc se očekává, že dojde celosvětově k podstatnému zvýšení poptávky po bateriích. Podle Evropské komise „EU bude do roku 2030 potřebovat až osmnáctkrát více lithia a pětkrát více kobaltu a do roku 2050 téměř šedesátkrát více lithia a patnáctkrát více kobaltu” ve srovnání s dnešní spotřebou. 

Zároveň se množství baterií připravených k recyklaci zvýší sedmsetkrát. Podle stejného dokumentu „dnes však EU nezískává recyklací téměř žádné lithium, protože ve srovnání s primárními surovinami to není považováno za nákladově efektivní. Recyklace je zaměřena na získávání kobaltu, niklu a mědi, které jsou považovány za ekonomicky hodnotnější”. 

Z tohoto důvodu EU v současné době reviduje směrnici o bateriích z roku 2006. Blok plánuje u nových baterií zavést požadavky na recyklovaný obsah a také zvýšit účinnost recyklace různých materiálů s cílem do roku 2025 recyklovat 65 procent lithia.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás