V Kanadě nedochází ke spojení pečovatelských domů s dětskými domovy
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 18/10/2021 v 15:12
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: AFP Kanada
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„V Kanadě došlo ke spojení pečovatelských domů s dětskými domovy a výsledek předčil všechna očekávání! Senioři si našli vnoučata, sirotci zažili lásku a péči jako u svých rodičů. Starší lidé se výrazně zlepšili ve svém zdraví a získali vůli žít,” stojí v tomto příspěvku z 10. října 2021, který již sdílelo přes 6 400 uživatelů. Další tisíce lidí stejný text s fotografíí sdílely také zde či zde.
Tento příspěvek se začal v angličtině šířit kolem 7. října na Facebooku i na Twitteru.
Zpráva je však smyšlená. Mluvčí ministerstva zdravotnictví (Health Canada) a kanadského Úřadu pro veřejné zdraví (Public Health Agency of Candada) ji nazval „dezinformací”.
„Žádné pečovatelské domy zkombinované s dětskými domovy v Kanadě neexistují,” sdělil mluvčí agentuře AFP prostřednictvím e-mailu.
Také John Hirdes, profesor na Fakultě věd veřejného zdraví při univerzitě ve Waterloo, potvrdil, že „se naprosto jasně jedná o smyšlený příběh”.
„Samozřejmě existují iniciativy podporující mezigenerační interakci starších lidí a dětí či mládeže, ale ne tohoto typu,” řekl. Jako příklad existujících iniciativ uvedl seniorský dům v Torontu sídlící pod jednou střechou s dětskou školkou či mezigenerační ubytování pro univerzitní studenty žijící se staršími lidmi.
Podle Hirdese studie prokázaly výhody tohoto typu interakcí, ale to neznamená, že příběh o slučování pečovatelských domů pro seniory s dětskými domovy je pravdivý.
Hirdes také řekl, že v Kanadě v současnosti žádné dětské domovy nejsou.
„Veškeré služby spojené s péčí o dítě se přesunuly k pěstounské péči a skupinovým domovům s cílem zajistit potřebným dětem co nejrychleji integraci do rodin,” řekl.
Fotografie vytržená z kontextu
AFP se zpětným vyhledávání pomocí Google podařilo dohledat původní fotografii, která byla v lednu 2017 sdílena na síti Reddit s popiskem „Dnes se má dvoutýdenní neteř setkala se svou praprababičkou”.
Osobu, která fotografii na Redditu zveřejnila, jsme kontaktovali, a ta nám potvrdila: „Toto je má prababička s mou neteří, nikoliv sirotek v Kanadě. Vidět mojí fotografii takto vytrženou z kontextu rozhodně nebylo nic příjemného.”
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás