AstraZeneca nevyrobila svou vakcínu proti covidu ještě před vypuknutím pandemie
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 20/10/2021 v 16:45
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: AFP Finsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Jak mohla Astra-Zeneca vyrobit vakcínu proti covid-19 v červenci 2018, než byla nemoc vůbec objevena či pojmenována? Několik lidí má hodně co vysvětlovat," stojí v tomto facebookovém příspěvku ze 14. října 2021 opatřeném fotografií, na které je zřejmě balení vakcíny proti covidu vyrobené farmaceutickou společností AstraZeneca. Na krabičce je viditelné razítko s datem „2018.07.15".
Příspěvek na Facebooku v uplynulých šesti dnech sdílelo přes 4 500 uživatelů. Další stovky lidí sdílely stejnou fotografii s textem také zde či zde. Podobné příspěvky byly hojně sdíleny i v dalších jazycích, například v angličtině na Twitteru či v maďarštině, finštině a v němčině na Facebooku.
Datum přidáno později
AFP se pomocí zpětného vyhledávání fotografií podařilo zjistit, že stejný snímek balení vakcíny AstraZeneca na sociálních sítích koloval již v listopadu 2020 a byl později také zmanipulován.
Příspěvek, který byl na Facebooku zveřejněn 12. listopadu 2020, obsahuje tři různé fotografie se stejným obalem vakcíny, který se objevuje i v českém příspěvku, ovšem bez data vytištěného na krabici. Tento příspěvek ovšem obsahuje jiná nepravdivá tvrzení o výrobě vakcíny AstraZeneca, které vyvrátila agentura Reuters zde.
Ze srovnání snímků z listopadového příspěvku 2020 (bez data) a z českého příspěvku je zřejmé, že se jedná o tu samou fotografii. Dokazuje to poloha krabice, kruhový světelný odraz na povrchu a malá prasklina na stole (zakroužkovaná červeně). Z těchto detailů jasně vyplývá, že tyto dvě fotografie jsou totožné:
Informační leták vakcíny AstraZeneca obsahuje požadavky na vnější obal vakcíny. V části Datum spotřeby je uvedeno, že na obalu by měla být uvedena zkratka EXP. Na fotografii v zavádějícím facebookovém příspěvku tomu tak není. Naproti tomu níže uvedený obrázek ukazuje správné označení data spotřeby, přičemž před datem je dobře viditelná zkratka EXP.
Podobné hoaxy o dřívějším datu výroby
AFP v minulosti vyvrátila i jiná nepravdivá tvrzení o tom, že AstraZeneca začala vyrábět vakcínu proti covidu již před propuknutím pandemie. V této verzi měla numerická označení ampulek s vakcínou ukazovat, že byla vyrobena dokonce již v roce 2008. Použitá byla fotografie z německého veřejnoprávního zpravodajského programu, na níž měla jedna z ampulek číslo 3041572008. Příspěvek z toho nesprávně vyvodil, že poslední čtyři číslice ukazují rok výroby.
Vertikální číslo na ampulkách však nemá s datem výroby nic společného. „Toto svislé číslo je tzv. komponentní kód používaný pro interní výrobní účely. Neobsahuje ani datum výroby, ani datum spotřeby. Číslo 2008 na konci je naprosto nahodilé,” sdělil tehdy AFP Kim Blomley, globální ředitel oddělení pro styk s veřejností firmy AstraZeneca sídlící v Londýně. Tento komponentní kód není pro všechny ampule stejný, neboť pro společnost AstraZeneca pracují různí dodavatelé.
AFP se již dlouho zabývá konspiračními teoriemi o tom, že koronavirová pandemie byla uměle vyvolána. AFP o nich psala například zde a zde.
AstraZeneca tvrzení odmítá
AFP kontaktovala společnost AstraZeneca, aby si tvrzení ověřila. Společnost odmítla, že by balení s vakcínou proti covidu byla k dispozici již v roce 2018.
„Mohu potvrdit, že AstraZeneca balení pro vakcínu proti covidu v roce 2018 neměla," řekl Blomley AFP 26. července 2021. Společnost dále upozornila na to, že její vakcína proti covidu byla britským regulátorem UK Medicines and Healthcare products Regulatory Agency schválena až v prosinci 2020.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás