Zdravotníci převážejí pacienta z nemocnice Royal Melbourne Hospital 9. října 2021 ( AFP / William WEST)

Ivermectin není schválen jako lék proti covidu v nemocnicích v Austrálii

Tisíce uživatelů Facebooku sdílelo v uplynulém měsíci video, na němž žena, která se představila jako zdravotní sestra, tvrdí, že očkovaným pacientům s covidem je v australských nemocnicích podáván ivermectin, zatímco neočkovaní jsou připojeni na ventilátory. Podle ní mají očkovaní pacienti lepší šanci na uzdravení právě díky ivermectinu, ne kvůli vakcínám. Podle představitelů australského ministerstva zdravotnictví a sdružení nemocnic však není ivermectin schválen pro léčbu covidu a není známo, že by jej nemocnice pacientům s touto nemocí podávaly. V této chvíli ani neexistuje důkaz o tom, že by ivermectin byl při léčbě této nemoci efektivní.

„Chci vám říct, co se děje v nemocnicích na jihu. Očkovaným, kteří tam přijdou s covidem, je nyní podáván ivermectin," říká žena ve videu opatřeném českými titulky, které na Facebooku shlédlo přes 30 000 uživatelů a nejméně 5000 lidí jej dále sdílelo.

Žena, která se představuje jako „zdravotní sestra se 40 lety odborné praxe" dále tvrdí, že očkované pacienty „nezachránila vakcína, ale ivermectin", kdežto „ti, co nejsou očkovaní a přijdou s covidem... ty připojí na ventilátory." Právě v důsledku ventilátorů prý mnoho neočkovaných pacientů umírá, uzavírá žena, která ve videu hovoří k publiku pod stanem, pravděpodobně v parku.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 22. října 2021

Stejná tvrzení se objevila i v tomto videu, kde ovšem hovoří muž s australským přízvukem.

AFP video ukázala australskému Úřadu pro terapeutické pomůcky (Therapeutic Goods Administration neboli TGA), který spadá pod Ministerstvo zdravotnictví (Department of Health) a má na starosti mimo jiné kontrolu léčiv. Mluvčí TGA Ryan Curran AFP 11. října v e-mailu potvrdil, že jeho úřad nemá „žádné důkazy" o tom, že by byl ivermectin předepisován očkovaným pacientům hospitalizovaným s covidem.

Ivermectin nebyl v Austrálii nikdy schválen jako lék proti covidu. Praktičtí lékaři jej mohou předepisovat pouze pro určité schválené diagnózy jako svrab či jisté parazitární infekce, tvrdí TGA v tomto prohlášení vydaném 10. září. „Někteří specialisté včetně lékařů infekčních onemocnění, dermatologů, gastroenterologů a hepatologů (specialistů na onemocnění jater) budou moci předepisovat ivermektin i pro jiné neschválené indikace, pokud usoudí, že je to vhodné pro konkrétního pacienta," dodal úřad.

Podle TGA bylo předepisování ivermectinu omezeno právě v reakci na prudký nárůst neoprávněného užívání tohoto léku k léčbě covidu. „Tyto změny jsme zavedli kvůli obavám z předepisování perorálního ivermektinu jako prevenci nebo léčbu nemoci covid-19. Ivermektin není schválen pro použití k léčbě covidu v Austrálii ani v jiných rozvinutých zemích a před jeho používáním širokou veřejnost důrazně varuje jak australský Národní tým pro boj s covidem, tak Světová zdravotnická organizace (WHO) a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA),“ stojí v prohlášení.

To potvrdil i mluvčí TGA Curran, který AFP v e-mailu sdělil, že „nová omezení na předepisování perorálního ivermectinu výslovně neumožňují, aby byl předepisován v nemocnicích při léčbě covidu, pokud to není v rámci klinické studie schválené ministrem zdravotnictví."

AFP se také obrátila na ministerstva zdravotnictví dvou nejlidnatějších australských států - Nového Jižního Walesu (NSW) a Victoria. Mluvčí Victoria Department of Health and Human Services nám e-mailem 12. října sdělil, že „ivermectin nehraje při léčbě či prevenci onemocnění covid-19 žádnou roli". Pacientům, u kterých je při příjmu do nemocnice zjištěna nízká hladina kyslíku, je podán dexamethasone and remdesivir, a zároveň jsou podávána i antibiotika „podle potřeby", dodal mluvčí.

Co se týče Nového Jižního Walesu, dostalo se AFP podobné odpovědi. „NSW Health si je vědom nesprávných informací kolujících mezi veřejností a na sociálních sítích," řekl mluvčí ministerstva v e-mailu 15. října a dodal, že se jedná o „fake news".

Nakonec se AFP obrátila i na Svaz australských soukromých nemocnic (APHA ), který zastupuje 75% privátních nemocnic v Austrálii. „Nikdo z našich členů ivermectin nepoužívá a věřím, že se tak neděje ani nikde jinde," řekl AFP mluvčí APHA Frith Rayner v e-mailu 20. října s tím, že všechny členské nemocnice jeho svazu „následují doporučení TGA".

Ve svém posledním prohlášení z března tohoto roku WHO uvedla, že terapeutické účinky ivermectinu na pacienty s covidem jsou „neprůkazné" a té doby, než bude k dispozici více dat, doporučuje lék používat pouze v rámci klinických studií.

Stejně tak Evropská léková agentura v březnu prohlásila, že po prostudování výsledků použití ivermectinu jako léku proti covidu „dospěla k závěru, že dostupné údaje nepodporují jeho použití mimo dobře označené klinické studie".

„Nedostatečné klinické důkazy"

České ministerstvo zdravotnictví v březnu rozhodlo, že umožní zdravotnickým zařízením podávat ivermectin jako „neregistrovaný léčivý přípravek", jehož podání bude „odvislé od klinického uvážení lékaře" a bude vyžadovat informovaný souhlas pacienta.

„Léčba ivermectinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19," uvedlo v březnu ministerstvo, jehož pozice se do dnešního dne nezměnila.

Již v březnu americká FDA uvedla, že se k ní dostávají „četné zprávy o pacientech, kteří museli vyhledat pomoc lékaře či přímo hospitalizaci poté, co na vlastní pěst užívali ivermectin určený pro hospodářská zvířata". Agentura znovu zdůraznila, že „mezi nejúčinnější způsoby, jak omezit šíření covidu, patří očkování proti této nemoci a dodržování aktuálních pokynů CDC". Navzdory tomuto varování se však objevily zprávy o prudkém nárůstu otrav kvůli neautorizovanému užívání ivermektinu v USA.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás