Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen vítá estonského prezidenta Alara Karise v sídle EU v Bruselu 3. prosince 2021 ( AFP / JOHN THYS)

Evropská Unie nepodmínila čerpání peněz z fondu obnovy mírou proočkovanosti na covid-19

Na sociálních sítích se začala šířit fáma o tom, že ty členské země Evropské Unie, kterým se nepodaří naočkovat 75% populace proti onemocnění covid-19, nebudou moci čerpat prostředky z takzvaného fondu obnovy. Není to pravda. Jedná se o chybnou interpretaci blogu publikovaného v květnu 2021 na webu London School of Economics. Evropská komise AFP potvrdila, že očkování není podmínkou pro čerpání z daného fondu. Navíc část prostředků již byla uvolněna jak pro Českou republiku, tak pro Slovensko.

„Když se nepodaří naočkovat 75% populace, členská země EU nedostane miliardy EUR z evropského fondu obnovy a rozvoje pro krytí následků virové krize! V dokumentech Evropské komise byl nalezen skrytý ďábelský plán, který de facto podmiňuje čerpání z balíku 673 miliard EUR objemem proočkování obyvatelstva,” stojí v tomto článku, který 27. listopadu 2021 publikoval dezinformační web Aeronet. Stejný text o den později publikoval další dezinformační server CZ24 News, který varoval před „dábelským plánem bruselských neomarxistů”. 

Text na Facebooku sdílelo přes 3 400 českých a slovenských uživatelů, například zde či zde

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 2. prosince 2021

Špatně interpretovaný text

Nepravdivý text odkazuje na článek dvou ekonomů zveřejněný 18. května v blogové sekci webových stránek London School of Economics. Renato Giacon a Corrado Macchiarelli v něm zmiňují, že by bylo dobré, kdyby prostředky z tzv. Evropského fondu obnovy byly uvolněny až ve chvíli, kdy se ekonomiky jednotlivých členů EU budou moci po pandemické vlně znovu plně otevřít. 

K tomu mělo podle autorů dojít koncem září 2021, kdy dle jejich odhadů „většina členských států EU dosáhne pětasedmdesátiprocentní proočkovanosti populace”, zatímco některé země ve střední a východní Evropě včetně České republiky a Slovenska „v této chvíli riskují, že budou zaostávat”. 

Je třeba uvést, že Giacon ani Macchiarelli nepracují pro Evropskou komisi a jejich závěry nevyjadřují oficiální stanovisko EK. Nikde netvrdí, že by výplata z fondu byla přímo navázána na míru vakcinace. Jejich blog byl navíc publikován již v květnu, takže data, která uvádějí a která reprodukuje článek Aeronetu, jsou již zastaralá: například Irsko, které podle grafu v článku mělo v květnu naočkováno jen nějakých 50%, má nyní plně naočkováno 76% obyvatel.

Autoři zavádějících článků z formulací v blogu nicméně vyvodili, že dosažení 75% naočkované populace je podmínkou pro rozdělení prostředků z fondu. To ovšem není pravda. 

Očkování nikdy nefigurovalo mezi podmínkami pro rozdělení peněz

Evropský fond obnovy neboli Recovery and Resilience Facility (RRF) byl založen jako nástroj k povzbuzení evropských ekonomik po útlumu způsobeném pandemií covid-19. Pro rozdělení prostředků je třeba splnit 11 kritérií určených Evropskou komisí (zde v Anexu V), mezi něž patří například určení klimatických cílů, investice do digitalizace, tvorba pracovních míst či ochrana životního prostředí. Očkování populace proti covidu v seznamu kritérií zmíněno není. 

To AFP potvrdila i mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze Magdaléna Frouzová. „Čerpání z Fondu obnovy není v žádném případě navázáno na očkování,” řekla Frouzová v e-mailu 1. prosince a dodala, že informace v článcích je „nesmysl a dezinterpretace”. 

Důkazem, že míra vakcinace nad 75% nemá s rozdělováním peněz z fondu co dělat, je i to, že Evropská komise již vyplatila peníze z fondu jak v září České republice (zatím 915 milionů eur), tak v říjnu Slovensku (cca 823 milionů eur). V České republice bylo přitom k 2. prosinci plně naočkováno jen 60% populace a na Slovensku pouhých 43%.

Východní část EU ve vakcinaci zaostává

Je pravda, že co se týče míry očkování populace proti covidu, východní část EU obecně zaostává za tou západní.

Slovenská vláda kvůli tomu dokonce 1. prosince schválila návrh zákona, na jehož základě by měl každý obyvatel země nad 60 let dostat poukázku v hodnotě 500 eur, pokud si nechá píchnout vakcínu proti covidu. Vláda tím chce seniory motivovat k očkování.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás