Prodavačka omezuje počet lidí v obchodě ve snaze zamezit šíření nákazy covidem v Singapuru 9. října 2021 ( AFP / Roslan RAHMAN)

Vědci v Singapuru nezjistili, že covid způsobuje místo viru bakterie

Tisíce českých uživatelů Facebooku sdílelo v uplynulých několika dnech příspěvek tvrdící, že covid-19 ve skutečnosti nezpůsobuje virus, nýbrž bakterie objevená vědci v Singapuru, kteří jako první na světě provedli pitvu těla zesnulého covidového pacienta. Jedná se však jen o další verzi hoaxu, který na sociálních sítích koluje již druhým rokem. Singapurské ministerstvo zdravotnictví tato tvrzení popřela, první pitva covidového pacienta byla provedena v únoru 2020 v Číně, a odborníci z celého světa se shodují na tom, že covid-19 způsobuje virus, nikoliv bakterie.

„Po důkladném výzkumu se ukázalo, že covid-19 neexistuje jako virus, ale jako bakterie, která byla vystavena radiaci a způsobuje smrt lidí srážením krve,” stojí v tomto příspěvku z 26. listopadu 2021, který sdílelo přes 17 000 uživatelů. Stojí v něm také, že Singapur byl „první zemí na světě”, která provedla pitvu pacienta zesnulého na covid, jehož cévy byly „naplněné krevními sraženinami”.

V příspěvku se dále tvrdí, že signapurské ministerstvo zdravotnictví přikázalo podávat pozitivním pacientům aspirin, díky němuž se většina pacientů zotavila. Singapurské ministerstvo zdravotnictví bylo také pod článkem uvedeno jako zdroj veškerých informací, které jsou však nepravdivé.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 29. listopadu 2021

Jedná se o otrocký překlad tohoto textu, který AFP vyvrátila v angličtině už v srpnu 2021.

Tento hoax se ovšem v různých variacích objevoval už od začátku pandemie. AFP vyvrátila údajný bakteriální původ pandemie v Itálii (v maďarštině a francouzštině), v Rusku či například v Německu.

Pitva první oběti covidu v Číně

Podle zprávy zveřejněné v únoru 2020 odborným časopisem China's Journal of Forensic Medicine byla první pitva oběti covidu provedena na těle 85letého Číňana.

Singapur ohlásil první dvě úmrtí související s covidem až 21. března 2020, jak o tom informoval místní anglickojazyčný deník The Straits Times. Místní ministerstvo zdravotnictví již 7. června 2021 v reakci na zprávy o údajné první pitvě covidového pacienta na světě uvedlo, že „nejsou pravdivé“ a že „v Singapuru tato pitva nebyla provedena“.

Covid je způsoben virem

Odborníci a zdravotnické organizace včetně WHO trvají na tom, že covid-19 způsobuje virus, nikoliv bakterie. Virový původ nemoci srozumitelně popisuje například Státní zdravotní ústav zde: „Koronaviry jsou rodina virů, které obvykle způsobují respirační onemocnění. Patří k nim viry, které způsobují běžné nachlazení a závažnější onemocnění, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV) a syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS-CoV)."

To, jak nákaze předcházet a jak se v případě potvrzení infekce chovat, uvádí vláda České republiky na svých webových stránkách.

Národní úřady v Singapuru, ve Spojených státech nebo ve Velké Británii se shodují na tom, že pandemii způsobil virus SARS-CoV-2. Tuto tezi podporuje výzkum v řadě dalších zemí, například v Austrálii, Itálii, Malaisii, Jižní Koreji či ve Francii.

Antibiotika na tuto nemoc nezabírají. Podle WHO mohou ovšem být podávána covidovým pacietům za účelem prevence souběžné bakteriální nákazy.

Dr. Sylvie Briand, šéfka divize WHO pro globální připravenost na nebezpečí infekce, v tomto videu říká: „Antibiotika při léčbě covidu nepomohou, protože je to virus a ne bakterie. Některým hospitalizovaným pacientům byla antibiotika podána, ne však na léčbu covidu, ale kvůli prevenci infekce jinými bakteriemi vzhledem k tomu, že někteří lidé jsou opravdu náchylní a panuje obava, že kromě covidu mohou dostat i nějakou bakteriální infekci."

Aspirin jako lék proti covidu?

Falešný příspěvek také tvrdí, že singapurské ministerstvo zdravotnictví začalo covidovým pacientům doporučovat léky aspirin a imromac, díky nimž se „pacienti začali zotavovat a jejich zdravotní stav se začal zlepšovat”, takže „singapurské ministerstvo zdravotnictví během jednoho dne evakuovalo více než 14 000 pacientů a poslalo je domů”.

Ministerstvo zdravotnictví Singapuru to ovšem důrazně odmítlo prostřednictvím tohoto tiskového prohlášení z 15. června, podle něhož jsou tato tvrzení „falešná”.

„Aspirin nemá na virus způsobující covid-19 žádný přímý vliv. Pokud se necítíte dobře, navštivte včas lékaře a nechte se vyšetřit,” stojí v prohlášení ministerstva.

Podle předběžné analýzy studie zotavování nakažených covidem z června 2021 aspirin nijak významně nesnížil riziko úmrtí u pacientů hospitalizovaných s touto nemocí.

AFP se snažila dohledat informace o léku jménem imromac, který je v zavádějícím příspěvku taktéž zmíněn. Jediný text, kde se podařilo jméno dohledat, byl tento článek v indonéštině vyvracející podobný hoax (v tomto případě měli „bakteriální” původ covidu objevit vědci v Rusku).

Ostatní výsledky odkazovaly na antiparazitikum ivermectin. Ten ovšem podle aktuálních pokynů singapurské ministerstvo zdravotnictví při léčbě covidu nedoporučuje. AFP již dříve vyvrátila nepravdivé informace o ivermectinu jako léku na covid zde, zde či například v angličtině zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás