
Lékaři nemají povinnost nahlašovat pacienty, kteří odmítli očkování proti Covidu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 09/07/2021 v 20:51
- Aktualizováno 16/07/2021 v 13:07
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Každý praktický lékař vás bude kontaktovat s výzvou, ať se podrobíte vakcinaci proti covidu-19. Pakliže tak neučiníte, zanese vám to do zdravotní dokumentace a od toho okamžiku jste pro systém občanem druhé a dalších kategorie/kategorií. Dále pak má každé zdravotnické zařízení právo a přímo povinnost po vás vyžadovat nějaký doklad o vakcinaci. Pakliže jej nebudete mít, má právo vás odmítnout ošetřit a dále se s vámi už nevybavovat,” stojí v příspěvku z 5. července, který na Facebooku sdílelo již přes 1 000 uživatelů.
Jako důkaz je přiložená úvodní stránka mimořádného opatření MZČR z 28. června 2021 ukládající všem zdravotnickým zařízením disponujícím vakcínami Covid-19 povinnost provádět očkování.

Je pravda, že MZČR vydalo 28. června mimořádné opatření, jehož plné znění je k dispozici zde. Toto opatření bylo vydáno za účelem poskytnutí očkování co největšímu počtu lidí v populaci a upřesňuje podmínky, za kterých lékaři a zdravotnická zařízení mohou vakcíny poskytovat.
Stojí v něm, že lékaři a zařízení, jimž byly vakcíny dodány, mají od 7. července 2021 povinnost „provádět očkování osob, které jsou účastny systému veřejného zdravotního pojištění v České republice nebo osob, které mají v České republice nárok na poskytnutí zdravotních služeb”, přičemž vakcíny budou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Zároveň maji povinnost „bez zbytečného odkladu hlásit elektronicky údaje o každém provedeném očkování (včetně kontaktních údajů očkovaného) do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN)”.
Podle autorů příspěvku to znamená, že pokud se pacient odmítne nechat očkovat proti Covidu, lékař to „zanese do zdravotní dokumentace a od toho okamžiku jste pro systém občanem druhé kategorie”.
Mimořádné opatření však vůbec nemluví o tom, že by poskytovatelé zdravotnických služeb měli neočkované pacienty odmítat či jejich odmítavý postoj vůči očkování někam hlásit. Očkování proti Covidu je v České republice dobrovolné, takže opatření se vztahuje pouze na lidi, kteří o vakcínu sami požádají.

To AFP potvrdila i mluvčí Ministerstva zdravotnictví Martina Čovbanová, která tvrzení o údajné registraci neočkovaných pacientů nazvala „čistou dezinformací”.
„Osoba [navštěvující zdravotní zařízení, pozn. redakce] je povinna splňovat jednu z podmínek potvrzení bezinfekčnosti tzv. systému OTN (očkování, test, prodělání onemocnění). Toto je tedy opět dezinformace,” sdělila Čovbanová AFP v e-mailu 9. července.
To znamená, že i když nebyl pacient očkován, může se prokázat negativním testem nebo potvrzením, že prodělal Covid-19, a bude ošetřen. Tato pravidla platí u praktických lékařů i při návštěvě nemocnice, jak vyplývá z informací na vládním Covid portálu. Ve skutečnosti však nejsou vyžadována všude stejně, jak AFP odpozorovala v průběhu uplynulého roku.
Péče se ovšem dostane i pacientům na urgentním příjmu či v jiných případech, kdy nelze bezinfekčnost okamžitě ověřit, potvrdila AFP mluvčí pražské fakultní nemocnice Bulovka Eva Libigerová. V takových případech postupují zdravotníci dle aktuálních nařízení, tj. dotazují se na příznaky nemoci Covid, testují a používají ochranné prostředky a další epidemiologická opatření, řekla Libigerová AFP v e-mailu 15. července. Nemocnice samozřejmě ošetřuje i pacienty nakažené Covidem.
„Naší povinností je ošetřovat pacienty jak s akutními, tak s chronickými problémy, a to bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou očkovaní,” řekla mluvčí. „Povinnost neošetřovat neočkované pacienty nám nebyla uložena a ani to není legislativně, morálně a eticky možné.”
16. července 2021 Přidali jsme komentář mluvčí fakultní nemocnice Bulovka.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás