Kanadský voják klečí před seniorkou na vozíčku 10. května 2020 v pečovatelském centru pro seniory Vigi Queen Elizabeth v Montrealu ( Canadian Armed Forces / AFP / Genevieve Beaulieu)

V Kanadě nedochází ke spojení pečovatelských domů s dětskými domovy

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sdílely v uplynulém týdnu na Facebooku zprávu o tom, že Kanada spustila veleúspěšný projekt slučování pečovatelských domů pro seniory s dětskými domovy. Žádné takové projekty ovšem v Kanadě podle federální vlády a odborníků neexistují. Fotografie použitá v příspěvcích byla navíc pořízena v jiném kontextu a s dětským domovem nemá nic společného.

„V Kanadě došlo ke spojení pečovatelských domů s dětskými domovy a výsledek předčil všechna očekávání! Senioři si našli vnoučata, sirotci zažili lásku a péči jako u svých rodičů. Starší lidé se výrazně zlepšili ve svém zdraví a získali vůli žít,” stojí v tomto příspěvku z 10. října 2021, který již sdílelo přes 6 400 uživatelů. Další tisíce lidí stejný text s fotografíí sdílely také zde či zde

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 18. října 2021

Tento příspěvek se začal v angličtině šířit kolem 7. října na Facebooku i na Twitteru

Zpráva je však smyšlená. Mluvčí ministerstva zdravotnictví (Health Canada) a kanadského Úřadu pro veřejné zdraví (Public Health Agency of Candada) ji nazval „dezinformací”. 

„Žádné pečovatelské domy zkombinované s dětskými domovy v Kanadě neexistují,” sdělil mluvčí agentuře AFP prostřednictvím e-mailu.

Také John Hirdes, profesor na Fakultě věd veřejného zdraví při univerzitě ve Waterloo, potvrdil, že „se naprosto jasně jedná o smyšlený příběh”. 

„Samozřejmě existují iniciativy podporující mezigenerační interakci starších lidí a dětí či mládeže, ale ne tohoto typu,” řekl. Jako příklad existujících iniciativ uvedl seniorský dům v Torontu sídlící pod jednou střechou s dětskou školkou či mezigenerační ubytování pro univerzitní studenty žijící se staršími lidmi. 

Podle Hirdese studie prokázaly výhody tohoto typu interakcí, ale to neznamená, že příběh o slučování pečovatelských domů pro seniory s dětskými domovy je pravdivý. 

Hirdes také řekl, že v Kanadě v současnosti žádné dětské domovy nejsou. 

„Veškeré služby spojené s péčí o dítě se přesunuly k pěstounské péči a skupinovým domovům s cílem zajistit potřebným dětem co nejrychleji integraci do rodin,” řekl. 

Fotografie vytržená z kontextu

AFP se zpětným vyhledávání pomocí Google podařilo dohledat původní fotografii, která byla v lednu 2017 sdílena na síti Reddit s popiskem „Dnes se má dvoutýdenní neteř setkala se svou praprababičkou”.

Snímek příspěvku na Reddit pořízený 15. října 2021

Osobu, která fotografii na Redditu zveřejnila, jsme kontaktovali, a ta nám potvrdila: „Toto je má prababička s mou neteří, nikoliv sirotek v Kanadě. Vidět mojí fotografii takto vytrženou z kontextu rozhodně nebylo nic příjemného.”

Článek preložil/-a