
Ipsos MORI nevyrábí testy na koronavirus a testovací centra nemají v logu egyptského boha smrti
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 22/10/2020 v 16:27
- Aktualizováno 04/11/2020 v 10:36
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: AFP Polsko, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Poplašná zpráva se na Facebooku šířila například prostřednictvím tohoto příspěvku ze 3.října 2020, který sdílelo přes 2 400 uživatelů. „Za žádnou cenu se nenechte testovat!!” píše se v něm. Text dále tvrdí, že název „společnosti na testování” Ipsos Mori znamená “oni zemřou” a že na logu pojízdných testovacích center je „egyptský bůh smrti” Anubis.
„Toto není náhoda přátelé. Máme to vše na očích, akorát se o tom nikde nemluví. Myslíte si, že těmto testovacím bandám jde o vaše zdraví? Vůbec ne. Jde jim o vaši duši,” píše se dále v textu. „Lidé budou skutečně umírat a testy jsou takovým menším spouštěčem na smrtící vir, který teprve vypustí.” Post doprovází několik fotografií obsahujících logo společnosti Ipsos MORI a pojízdných testovacích center.

Podobná tvrzení se na sociálních sítích šíří i v dalších jazycích, například v angličtině či v polštině.
Společnost Ipsos MORI nevyrábí testy na Covid-19
Ipsos MORI je mezinárodní institut pro průzkum trhu a veřejného mínění. Začátkem září provedla společnost v 27 zemích průzkum názoru veřejnosti na možnou vakcínu proti onemocnění Covid-19. Podle této studie panuje největší nedůvěra vůči nové vakcíně v Rusku, v Polsku a v Maďarsku. Česká republika se průzkumu nezúčastnila.

Začátkem srpna firma také spolupracovala na studii zadané britskou vládou, která měla za úkol zjistit, nakolik se virus rozšířil po území Spojeného království. Konkrétně měla na starost přípravu dotazníku. To je ovšem jediná spojitost mezi touto společností a nemocí Covid-19. Ipsos MORI rozhodně nevyvíjí žádnou vakcínu ani jiná léčiva.
Překlad z latiny
Slovní spojení „Ipsos mori” lze doslovně přeložit jako „oni sami umírají/zemřou”, jak AFP řekl Jan Kozlowski z Ústavu klasické filologie Varšavské univerzity. Podle profesorky Barbary Milewské-Wazbinské z téhož ústavu je slovní konstrukce „Ipsos mori” v latině možná coby „accusativus cum infinitivo”, což je obdoba předmětu či vedlejší věty předmětné. „Museli byste ovšem vysvětlit, že zemřou sami,” vysvětluje profesorka a dodává, že toto neobvyklé slovní spojení v žádných klasických textech nikdy použito nebylo.
To, že slovní spojení dává v latině vůbec nějaký význam, je podle ní náhoda, stejně jako například jméno italské automobilové značky Fiat: to by se sice dalo přeložit z latiny jako „budiž” či „nechť se tak stane”, ale ve skutečnosti se jedná o zkratku původního názvu „Fabbrica Italiana Automobili Torino” (Italská automobilka v Turíně).
Skutečný původ názvu Ipsos MORI
Jak vyplývá z informace na stránce společnosti, jméno Ipsos MORI žádný hlubší význam nemá. Vzniklo spojením dvou společností v roce 2005 - Ipsos, která byla založena roku 1975 ve Francii a jejíž název je odvozen z latinské fráze „ipso facto”, a britské společnosti Market and Opinion Research International (MORI) založené roku 1969.
Co je na logu pojízdných testovacích center?
Kromě údajného skrytého významu jména Ipsos MORI poukazuje facebookový příspěvek také na zvířecí hlavu na logu pojízdných testovacích center s tím, že se prý jedná o tzv. Anubise neboli „egyptského boha smrti”:

Anubis, česky známý spíše pod jménem Anup, byl skutečně staroegyptský bůh zemřelých, pohřebišť a mumifikace. Byl zobrazován buď zoomorfně, tj. v podobě psa, nebo jako muž s psí hlavou. Jeho sochy a obrazy se často nacházely ve svatyních a hrobkách panovníků starého Egypta.
Na logu pojízdných testovacích center na Covid-19 se však nenachází. Vlastní je Aardvark Mobile Health, divize americké společnosti Aardvark Mobile Tours, která působí především na Floridě. Aardvark, česky hrabáč kapský, je noční savec živící se hmyzem. Má dlouhé uši a protáhlý čumák připomínající prasečí rypák. Protože se společnost jmenuje po něm, má jej pochopitelně i v logu. Podobnost se staroegyptským bohem je čistě náhodná.
Tento článek byl aktualizován. Byly z něj odstraněny ilustrace Anupa a hrabáče kapského, které lze dohledat prokliknutím na odkazy v článku.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás