Žena drží nápis „Ne rouškám pro děti" během demonstrace 9. srpna 2020 v Dortmundu (AFP / Ina Fassbender)

Neexistuje žádný důkaz, že by v Německu umíraly děti kvůli nošení roušky

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sdílely v posledních pěti dnech video lékaře Bodo Schiffmanna, který tvrdí, že v Německu zemřelo již třetí dítě na otravu oxidem uhličitým v důsledku nošení roušky. Neexistuje o tom ovšem žádný důkaz a německé úřady již varovaly, že alespoň ve třetím případě se jedná o hoax.

Schiffmannovo emocionální video, ve kterém tvrdí, že se kvůli roušce udusily již tři děti, se šíří například prostřednictvím tohoto příspěvku z 1. října 2020, který sdílelo již téměř 6 000 lidí. Další stovky uživatelů je sdílely například zde či zde

Lékař v něm říká, že děti umírají kvůli nošení roušek proti nemoci, která vůbec neexistuje, a apeluje na rodiče a učitele, aby vyšli do ulic. Tvrdí také, že zná celý příběh údajné smrti třetího dítěte a je velmi rozrušený, protože mu nikdo nechce věřit. Odmítá ovšem sdělit jakékoliv detaily: „Stejně mi nebudete věřit, jen se ptáte na zdroje,” tvrdí. 

Snímek facebookového postu pořízený 5. října 2020

Umírají v Německu děti kvůli nošení roušek? První dívka

Dezinformační lavina začala případem třináctileté dívky z Germersheimu, která se minulý měsíc zhroutila ve školním autobuse a později zemřela v nemocnici v Karlsruhe. Mluvčí prokurátora z Landau Anglelika Möhlig AFP sdělila, že výsledek pitvy nepotvrdil hypotézu otravy oxidem uhličitým a smrt udušením. Prokurátor nařídil nové forenzní šetření, které stále probíhá.

Na Facebooku se mezi německými uživateli ovšem začala šířit informace, že dívka zemřela kvůli nošení roušky, a to například prostřednictvím tohoto příspěvku. Ten tvrdí, došlo k úniku informací z druhé pitvy, podle které „se schopnost dýchání (u dívky) neustále snižovala a podle lékaře a kardiologa v nemocnici pravděpodobně vedla k narušení srdečního rytmu a k následnému udušení.” Podle příspěvku prý prokurátor požádal o novou pitvu aby zjistil, zdali dívka v době smrti netrpěla „nedostatkem kyslíku.” 

Möhlig tuto hypotézu odmítla a AFP sdělila, že „k žádnému úniku informací z druhé pitvy nemohlo dojít, protože žádné výsledky zatím nemáme.” Poté, co byl úřad prokurátora v posledním zářijovém týdnu zahlcen dotazy novinářů ohledně mrtvé dívky, vydal veřejné prohlášení, ve kterém stojí, že „příčina dívčiny smrti dosud není známa” a „ani z první, ani z druhé pitvy zatím nemáme k dispozici výsledky.” 

Druhá dívka

Kolem 26. září 2020 se objevila zpráva o další třináctileté dívce, která měla údajně zemřít kvůli nošení roušky. Prostřednictvím tohoto desetiminutového videa ji rozšiřuje právě Bodo Schiffmann, mluvčí hnutí Querdenken, které zpochybňuje existenci koronaviru a protestuje proti vládním opatřením spojeným s pandemií Covid-19. 

Schiffmann však o dívčině smrti neposkytuje žádný důkaz, pouze opakuje: „Teď po mně zas někteří lidé chtějí, abych jim odhalil své zdroje. Zdroj jsem já, a nebudu své informátory odhalovat.” 
 

Stále dokola ve videu opakuje: „Třináct let. Dvě děti. Mrtvé. Kvůli rouškám.” Existence druhé mrtvé dívky však nebyla nikdy dokázána. Bodo Schiffmann, který ve městě Sinsheim léčí pacienty trpící závratí, se od počátku koronavirové krize stal jedním z nejznámějších aktivistů brojících proti vládním opatřením, která mají zamezit šíření viru. Ve videu například tvrdí, že „ve vládě sedí fašisté” a že „tito fašisté chtějí naše děti.” 

Třetí dívka

Na konci září se objevila nepodložená informace o třetím dítěti, které údajně zemřelo po nošení roušky. Tentokrát se mělo jednat o šestiletou dívku ze Schweinfurtu. Bodo Schiffmann se toho opět chytá a šíří video, které nyní koluje i mezi českými uživateli. 

Dezinformace se začala šířit tak rychle, že se do věci vložila i tamní policie, která na sociálních sítích publikovala následující prohlášení: „Od úterka se na sociálních sítích šíří falešná zpráva o údajné smrti šestileté holčičky v #Schweinfurt. Tyto příspěvky tvrdí, že dítě zemřelo kvůli povinnému nošení roušky. O žádném takovém případu v Dolních Francích, a obzvláště v oblasti Schweinfurtu, nám není nic známo. Prosíme, nevěřte hoaxům a nešiřte #fakenews.”

Článek preložil/-a
COVID-19