
Ne, Babišova vláda nepodepsala marrákešskou deklaraci o migrantech
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 31/07/2020 v 11:47
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
V příspěvku z 26. července 2020, který sdílelo již 630 uživatelů, se mimo jiné píše: „Tím, že Babišův ministr vnitra podepsal Marakéšskou deklaraci, se Česká republika zavázala: umožnit trvalou a bezpečnou migraci z Afriky do České republiky… Přijímat migranty bez jakéhokoliv omezení… Trestat ty, kdo nechtějí přijímat imigranty.”

Tato tvrzení jsou nepravdivá. Pojďme si je společně projít.
Tvrzení č. 1: Česká vláda pakt o migrantech podepsala
Ne. Česká republika stejně jako sedm dalších členských zemí finální verzi paktu o migraci v prosinci 2018 v Marrákeši nepodepsala a konference se vůbec nezúčastnila. Proti úmluvě se totiž v ČR zvedla vlna odporu poté, co se tehdejší ministr vnitra (dnes ministr obrany) Lubomír Metnar zúčastnil předchozí konference v květnu 2018 a snažil se její výstupy před českou veřejností obhájit. To AFP potvrdilo i Ministerstvo zahraničních věcí ČR v e-mailu z 30. července 2020. „ČR se neúčastnila mezivládní konference ke schválení Globálního kompaktu pro bezpečnou, řízenou a legální migraci, která se konala v prosinci 2018 v Marrákeši. Následně na zasedání Valného shromáždění OSN hlasovala ČR jako jedna z pěti zemí proti přijetí rezoluce, kterou byl Kompakt přijímán. Naše rozhodnutí vycházelo z usnesení vlády ze 17. prosince 2018,” uvedla v e-mailu mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.
Tvrzení č. 2: Pakt o migrantech je zavazující a ohrožuje suverenitu členských zemí
Ne. V textu smlouvy, jehož česká verze je k dispozici ke stažení na konci této stránky, se výslovně uvádí, že smlouva respektuje suverenitu jednotlivých států a není tudíž zavazující. To ostatně potvrdil i tehdejší předseda Valného shromáždění OSN Miroslav Lajčák, který v tomto projevu uvedl: „Pakt migraci ani nepodporuje, ani se jí nesnaží zastavit. Není právně závazný. Nikomu nic nediktuje. Nic si nebude vynucovat. A plně respektuje suverenitu jednotlivých států."
Tvrzení č. 3: ČR se zavázala „umožnit trvalou a bezpečnou migraci z Afriky do České republiky”
Ani to není pravda. Když pomineme fakt, že ČR pakt nepodepsala, samotný text úmluvy nenabádá k větší migraci, jak by se z formulace v příspěvku mohlo zdát. Pouze uvádí, že cílem je „usnadňovat řízenou, bezpečnou, legální a zodpovědnou migraci a mobilitu lidí, zahrnující uplatňování plánovaných a dobře řízených migračních politik," přičemž důraz je kladen na slovo „legální”, tj. pomoc lidem, kteří již právo pobývat na území signatářských zemí mají.
Tvrzení č. 4: ČR se zavázala „přijímat migranty bez jakéhokoliv omezení”
Ne. Pakt jasně rozděluje migraci na legální a nelegální, doporučuje pomáhat v zemích původu tak, aby se migraci pokud možno zamezilo, navrhuje způsoby boje proti nelegální migraci, pašování migrantů a obchodování s lidmi, a navrhuje opatření k lepšímu procesu návratu migrantů do země původu.
Znovu je třeba zdůraznit, že k uzavření Globálního kompaktu pro migraci v Marrákeši došlo bez České republiky, a to již v prosinci 2018.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás