Ne, přistání na Měsíci nebylo zinscenováno
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 31/07/2020 v 17:58
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Tento příspěvek z 22. července 2020, který již sdílelo téměř 200 uživatelů, obsahuje dvě fotografie: na vrchním snímku je pár bot s hladkou podrážkou s popisem „Neil Armstrong’s space boots” (vesmírné galoše Neila Armstronga). Na druhém je stopa na měsíčním povrchu, která byla evidentně způsobena botou s vroubkovanou podrážkou. Nad oběma fotografiemi je anglický nápis: „Am I missing something?” (uniklo mi snad něco?):
I když mnoho komentujících poukazuje na to, že fotografie nic nedokazují, najdou se i tací, kteří opravdu nevěří, že Američané na Měsíci přistáli:
Tento příspěvěk je zavádějící. Oba snímky jsou sice autentické, ale to neznamená, že přistání posádky vesmírné lodi Apollo 11 na Měsíci v roce 1969 bylo zinscenováno a že američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin „Buzz” Aldrin se po povrchu Měsíce neprošli.
Horní fotografie skutečně ukazuje boty, které byly součástí skafandru amerických astronautů mise Apollo 11. Snímek pořídil v roce 2015 astronom a popularizátor vědy Phil Plait, který se snažil získat prostředky na to, aby mohl Armstrongův skafandr vystavit pro veřejnost.
To ovšem neznamená, že astronauti neměli na sobě během legendární měsíční procházky i další výbavu. Její součástí byly vnější galoše s vroubkovanými podrážkami, které jim měly poskytnout ochranu navíc. Ty jsou k vidění na třetím snímku zde a také na webových stránkách americké vesmírné agentury NASA zde.
Na rentgenovém snímku galoší je jasně vidět vroubkovaná podrážka:
Pro úplnost je ještě třeba podotknout, že otisk podrážky na spodní fotografii nebyl způsoben botou Neila Armstronga, nýbrž jeho kolegy Buzze Aldrina, což vyplývá z informací na stránkách NASA zde.
Vesmírná loď Apollo 11 přistála na povrchu Měsíce 20. července 1969 a Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem vstoupili jako první lidé na jeho povrch, kde strávili cca 2,5 hodiny, během nichž nasbírali zhruba 22 kg měsíčních hornin. Poté se vrátili v bezpečí na Zemi. Aby se zbavili přebytečné váhy, zanechali na Měsíci přes sto artiklů ze své výbavy, mezi nimiž byly i zmíněné galoše.
NASA na svých stránkách také uvádí, že otisky bot zůstanou na Měsíci po miliony let, protože tam nefouká vítr, který by je porušil.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás