Ne, předsedkyně Evropské komise neoznačila seniory za nepřátele EU
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 30/06/2020 v 13:28
- Aktualizováno 30/06/2020 v 13:29
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Podle tohoto příspěvku z 21. června 2020, tvářícího se jako krátký zpravodajský článek, měla von der Leyen prohlásit, že staří lidé „svojí nostalgií po starých dobrých časech narušují integritu mezi členskými státy EU” a měli by proto „zůstat v izolaci minimálně do roku 2021.” Jen tento post sdílelo již téměř 640 uživatelů.
Zpráva je napsaná rádobyzpravodajským stylem a jako místo reportáže je uveden Brusel. Chybí ovšem jméno autora či alespoň agentury. Obrázek hojně sdíleli i uživatelé na Slovensku, například prostřednictvím tohoto profilu.
Co a kdy se v Bruselu skutečně stalo
Sdílený text nese datum 14. dubna 2020 a je doplněn fotografií z tiskové konference. Ve veřejně přístupném kalendáři Ursuly von der Leyen však není k tomuto datu uvedeno žádné vystoupení ani oficiální schůzka. Fotografie ve skutečnosti pochází z 13. března 2020 a kromě von der Leyen jsou na na ní také místopředsedové EK Margrethe Vestager a Valdis Dombrovskis během společné tiskové konference, na které představili soubor evropských opatření v reakci na koronavirovou krizi. Autorem fotografie je oficiální fotograf EK Ansotte Etienne.
Je pravda, že předsedkyně EK se nedávno na adresu seniorů vyjádřila. V rozhovoru pro německý deník Bild z 11. dubna Ursula von der Leyen uvedla, že starší lidé by měli zůstat v izolaci až do konce roku, aby se vyhnuli nákaze.
„Bez vakcíny musíme omezit kontakt se staršími lidmi v maximální možné míře,” uvedla. „Vím, že je to těžké a že izolace je velké břemeno, ale je to otázka života a smrti, musíme zůstat disciplinovaní a trpěliví,” dodala. „Děti a mladí lidé budou mít větší svobodu pohybu dříve než starší lidé a lidé s již existujícími zdravotními komplikacemi.” Politička ani jednou neoznačila seniory za „nepřátele”.
Izolaci, o které von der Leyen hovoří, nelze v žádném případě interpretovat jako právní omezení pohybu. Evropská komise nemá žádnou kontrolu nad karanténními opatřeními, která jsou plně v kompetenci jednotlivých členských států. Koordinuje pouze společná opatření v reakci na koronavirovou krizi. 13. března EK navrhla první balíček ekonomických opatření nazvaný CRII (Corona Response Investment Initiative), jehož cílem je co nejdříve uvolnit pro členské státy 37 miliard eur z evropských fondů. Toto opatření vešlo v platnost 1. dubna. O den později EK navrhla druhý balíček opatření s názvem CRII+, který byl schválen Evropským parlamentem 17. dubna.
Kromě toho EU vyčlenila ještě koncem března 48,5 milionu eur na výzkum nového koronaviru a vývoj vakcíny proti němu. 15. dubna EK také představila společný evropský plán na postupné ukončení restriktivních opatření a postupné znovuotevření ekonomik členských států.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás