
Ne, toto není Wu-chan
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 23/04/2020 v 13:58
- Aktualizováno 02/09/2020 v 19:01
- Článek přečtete za 11 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko, AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Video, které po sociálních sítích začalo kolovat již v březnu, budí dojem, že Wu-chan je hypermoderní metropole oplývající futuristickými mrakodrapy, mosty a unikátní infrastrukturou. Mezi českými uživateli se začalo šířit 13. dubna prostřednictvím stránky Skupina svobodných občanů ČR zde, a to s textem: „Přátelé, Wu chan, jak nám ho ČT neukáže.” Houfně bylo sdíleno také na Slovensku nebo třeba v Nigérii.
Tento český post sdílelo téměř 600 uživatelů:

O pár dní později toto video sdílely další desítky uživatelů ve skupinách např. zde, zde či zde. V komentářích lidé často oceňovali technický pokrok v Číně a zmiňovali výhody centrálního plánování oproti tržní ekonomice:


Co je na videu ve skutečnosti
Rozhodně ne záběry z Wu-chanu. Jedná se o kompilaci videí z více zdrojů: některá jsou převzata z TikToku, jiná z Twitteru a některé další scény byly již před lety nahrány na YouTube.
Za pomoci zpětného vyhledávání fotografií, klíčových slov a dalších metod se nám podařilo identifikovat všechny budovy, stavby a dopravní infrastrukturu až na jedinou vyjímku, o které bude zmínka na konci článku. Všechny stavby jsou sice v Číně, ale ani jediná se nenachází ve Wu-chanu.
Wu-chan je přitom moderní město s více než 11 miliony obyvatel, rozvinutým administrativním centrem a mnohými architektonicky oceňovanými stavbami.
Následují snímky z videa, kde identifikujeme stavby a místa, kde se ve skutečnosti nacházejí.

Toto je Beauty Crown Grand-Tree Hotel ve městě San-ja na jihočínském ostrově Chaj-nan. Ubytovací komplex se skládá z devíti budov ve tvaru stromů a nachází se v něm restaurace, bary a divadla.

Toto je Sunrise Kempinski Hotel postavený na ostrově v jezeře Yanqi severovýchodně od Pekingu ve čtvrti Chuaj-žou.

Tento umělý vodopád vyvěrá z výšky 108 metrů a nachází se na fasádě budovy Liebian Building v Kuej-jang, hlavním městě provincie Kuej-čou.

Toto je Sheraton Huzhou Hot Spring Resort, který nese přezdívku “Podkova”. Leží na břehu jezera Tai ve městě Chu-čou nedaleko větších měst jako jsou Šanghaj nebo Chang-čou.

Toto je Canton Tower na břehu Perlové řeky v Kantonu. Věž byla dokončena roku 2010 a její výška 604 metrů z ní činí druhou nejvyšší samostatně stojící věž na světě po japonské Tokyo Sky Tree Tower. V pozadí jsou na severním břehu Perlové řeky vidět Guangzhou CTF Finance Centre a Guangzhou International Finance Center. Obě tyto stavby se také objeví samostatně na videu.

Ani tato pagoda se nenachází ve Wu-chanu, ale ve starobylém městě Si-an, jednom z bývalých hlavních měst Číny. Chrám, jemuž se anglicky říká Bell Tower neboli Zvonice, byl postaven roku 1384 za vlády dynastie Ming. Spolu se sousedící Drum Tower, která se ve videu také mihne, patří mezi nejvýznamnější památky města Si-an.

Toto je most Liede v Kantonu. Most přes Perlovou řeku byl slavnostně otevřen roku 2009 a spojuje městské části Tianhe a Haizhu.

Dálniční most Yachi River Bridge je čtvrtým nejvyšším mostem na světě (stav k únoru 2020) a je dlouhý 800 metrů. Nachází se v provincii Kuej-čou.

Tato ulice se nachází ve městě Siang-jang v provincii Chu-pej. Díky tomu, že byl v záběru v pravém dolním rohu viditelný vývěsní štít obchodu s názvem “HVH” a naproti zlatá socha draka, podařilo se nám tuto ulici najít s pomocí čínského Baidu Maps.

Toto je Shijiazhai Bridge, velká dálniční křižovatka mezi Yongshun-Jishou v provincii Chu-nan. Byl otevřen v roce 2017.

Toto je další velká dálniční křižovatka nesoucí jméno Qianchun u města Kuej-jang v provincii Kuej-čou.

Toto je dálniční most Xingkang spojující města Ja-an a Kchang-ting na jihozápadě Číny v provincii S'-čchuan.

Videoklip s obřím portrétem dívky z květin byl původně uveřejněn deníkem People’s Daily, což jsou oficiální noviny Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Deník ho umístil na Facebook 26. listopadu 2018.

Tento záběr pochází z města Su-čou v provincii Ťiang-si. Město leží mezi řekou Jang-c-ťiang a jezerem Tai. Kvůli populárním kanálům a lodím, díky nimž se sem sjíždějí turisté z celého světa, se mu přezdívá „Benátky východu.“
Kde si nejsme jistí
Náš mezinárodní fact-checkingový tým bohužel nedokázal identifikovat přesnou polohu rozsvícených střech a obchodů, které se na videu objeví v momentě kolem 2:10. Zvažovali jsme podobnost s Yuyuan Garden v Šanghaji či s turistickým komplexem Hankouli ve Wu-chanu (satelitní mapa). AFP Fact-check však nebyla schopna s určitostí potvrdit ani jednu z těchto možností.

Na konci videa se objeví tento záběr z čínské sociální sítě Douyin, jejíž mezinárodní verze je známá pod jménem TikTok. Je na něm logo a nápis v čínštině, ve kterém je uvedeno uživatelské jméno @Tianya Aerial Photography odkazující na focení a natáčení pomocí dronů po celé Číně.

Upravila Laďka Mortkowitz
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás