Ne, nevozí k nám koronavirus vlakem. Nápis COVID-19 na železničním voze je fotomontáž

Mezi uživateli Facebooku se v poslední době šíří fotografie železničního vozu s nápisem COVID-19. Podle příspěvku je koronavirus rozvážen nákladními vlaky a současná epidemie je výsledkem globálního spiknutí. Analýza ukázala, že jde o fotomontáž, což potvrdila i americká firma, která vagóny železničním společnostem pronajímá.

Snímek začal mezi českými uživateli Facebooku kolovat 14. března 2020. Následuje zjevně ironický příspěvek uživatele, který fotografii šíří jako satiru:

Image
Snímek satirického postu na Facebooku ze 14. března

Post byl však sdílen dál, a ne vždy jako zjevný hoax. Někteří uživatelé fotografii doprovázeli komentáři jako Jak to doopravdy je se nikdy nedozvíme” zde či peprnější příspěvek zde. Celkem byl původní post ze 14. března sdílen více než 3 100krát. 

Tato fotografie byla již publikována na mnoha satirických stránkách v angličtině a francouzštině. Snímek houfně sdíleli na Facebooku také uživatelé mluvící například polsky, řecky či arabsky.

AFP zjistila, že nákladní železniční vozy jsou provozovány firmou GATX se sídlem v Chicagu, která železnicím pronajímá především cisterny a lokomotivy. Na fotografii je jasně viditelný nápis COVID-19 (1) a menším písmem číslo vozu (2). Vlevo je viditelný nápis GATX (3): 

Image
Snímek železničního vozu z Facebooku

Na webové stránce skupiny GATX lze najít fotografii stejného modelu cisterny jako na zavádějícím facebookovém postu:

Image
Snímek z webové stránky GATX z 30. března 2020

Vyhledáváním vagónů GATX na internetu lze snadno nalézt identický druh černé cisterny se stejným čtyřpísmenným kódem vlevo (3) a textem vpravo (2). Chybí tam ovšem další kód v místě, kde se na zavádějící fotografii objevil nápis „COVID-19“ (1):
 

Image
Vlevo snímek cisterny GATX stažený z internetu. Vpravo fotografie z Facebooku

Podle portálu pro kontrolu faktů Snopes nápis „COVID-19“ nefiguruje mezi oficiálními označeními železničních vozů dle směrnic Sdružení amerických železnic (Association of American Railroads). 

Podezřelou fotografii jsme analyzovali pomocí nástroje InVid. Vzhledem k rozdílu v pixelaci v oblasti nápisu COVID-19 je pravděpodobné, že fotografie byla zmanipulována.

Image
Snímek analýzy snímku pomocí nástroje InVid-WeVerify

AFP požádala skupinu GATX o komentář. „GATX ví o tom, že se zmanipulovaná fotografie šíří po internetu. Upozorňujeme na to, že se jedná o fake,” sdělil AFP Shari Hellerman z řediteství společnosti v Chicagu. „Žádné takové označení našich vagónů neexistuje, a Sdružení amerických železnic by je ani nepovolilo.” 

„Je zřejmé, že se jedná o falešné zprávy a nepříliš sofistikované fotomontáže, které někdo pořídil na základě jedné z fotografií modelu našeho železničního vozu používaného v USA,” řekl AFP představitel evropské pobočky společnosti.

Přeloženo a upraveno Laďkou Mortkowitz

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás