Hermann Göring nikdy tento citát během Norimberského procesu nevyslovil

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 17/03/2021 v 17:29
  • Článek přečtete za 4 min
  • Autor: AFP Polsko
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Tisíce lidí sdílely na Facebooku citát, který měl údajně pronést Hermann Göring během Norimberského procesu. Podle příspěvku měl nacistický pohlavár říci, že lidi lze zotročit strachem bez ohledu na to, v jakém politickém systému žijí. Göring však tato slova během procesu nikdy nepronesl. Citát je ve skutečnosti zmanipulovaný tak, aby se vzdáleně podobal nacistovým slovům v rozhovoru s americkým psychologem, se kterým se bavil o válce.

Údajný citát se šířil především prostřednictvím tohoto příspěvku ze 14. března 2021, který sdílelo již přes 5 500 uživatelů. Göring měl podle něj mimo jiné říci: „Jediné, co musíte udělat, abyste lidi zotročili, je vyděsit je. Pokud si dokážete představit způsob, jak vyděsit lidi, můžete je donutit dělat, co chcete.” To vše údajně „v nacistickém režimu, socialistickém, komunistickém režimu monarchii a dokonce i v demokracii.”

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 17. března 2021

To, že byl příspěvek převzat z jiného jazyka, je zřejmé už z gramaticky nesprávného překladu. Tento citát koluje na sociálních sítích v mnoha jazycích, od němčiny po angličtinu, francouzštinu, polštinu, srbštinu či slovenštinu.

Text doprovází fotografie pořízená během Norimberského procesu, na níž je vidět Göring sedící na lavici obžalovaných mezi dvěma strážci. Snímek z roku 1946 je součástí fotoarchívu Harvardské univerzitní knihovny a lze jej stáhnout zde

Údajný citát však nelze dohledat v archívech Norimberského procesu ani v angličtině, ani v němčině

Z komentářů pod příspěvkem však vyplývá, že mnozí uživatelé nejen věří autentičnosti citátu, ale souhlasí i s jeho obsahem, jenž uplatňují na současnou situaci kolem pandemie Covid-19. 

Image
Snímek komentářů z Facebooku pořízený 17. března 2021

Proces s Göringem v Norimberku

Norimberský proces s hlavními zločinci Třetí říše proběhl krátce po konci druhé světové války v letech 1945-1946. Göring byl při jeho zahájení nejvýše postaveným představitelem nacistického Německa, neboť Adolf Hitler, Joseph Goebbels a Heinrich Himmler byli již po smrti.

Hermann Göring byl v první světové válce jedním z es německého armádního letectva. S Hitlerem se seznámil na počátku 20. let minulého století a do konce války zůstal jedním z jeho nejbližších spolupracovníků. Byl to právě on kdo v roce 1933 založil nacistickou tajnou policii známou jako Gestapo. V roce 1935 byl jmenován vrchním velitelem německého letectva Luftwaffe a v této pozici setrval až do konce války. 

Göring se 8. květa mája 1945 dobrovolně vzdal americkým vojákům. Až do začátku procesu byl internován v americkém táboře ve městě Mondorf-les-Bains v Lucembursku a před soudem začal vypovídat 13. března 1946. Jeho výslech trval do 22. března 1946. Přepisy z něj lze vyhledat např. na webové stránce UMKC School of Law in Kansas City (1, 2, 3, 4). Přepis v němčině je k dispozici zde. Ani v jednom jazyce jsme údajný citát nenašli.

Rozsudek nad hlavními nacistickými zločinci byl vynesen 1. října 1946. O dva týdny později, v den své popravy, spáchal Göring sebevraždu požitím kyanidové kapsle.

Odkud pochází údajný citát?

Příspěvky s údajným Göringovým citátem se začaly objevovat po loňském vystoupení Roberta Kennedyho Jr., synovci bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a známého stoupence konspiračních teorií, na berlínské demonstraci proti koronavirovým opatřením. Právě Kennedy tam ve svém projevu onen citát Göringovi připsal. 

„Před 75 lety svědčil Hermann Göring během Norimberského procesu. A byla mu položena tato otázka: ‚Jak jste k tomu všemu Němce přiměli?’ A on řekl: ‚Bylo to snadné. Nemá to nic společného s nacismem, nýbrž s lidskou přirozeností. Můžete to udělat v nacistickém režimu, můžete to udělat v socialistickém režimu, můžete to udělat v komunistickém režimu, můžete to udělat v monarchii i v demokracii. Jediné, co vláda potřebuje k zotročení lidí, je strach. A pokud přijdete na to, jak jim nahnat strach, dokážete je přimět k čemukoliv’,” řekl Robert Kennedy Jr. loni v srpnu během svého vystoupení v Berlíně.

Vyhledávání citátů týkajících se strachu přivedly AFP k dílu amerického psychologa G. M. Gilberta zvanému „Norimberský deník”, které obsahuje svědectví nacistických vůdců. 

Figuruje mezi nimi i to Göringovo. „Samozřejmě, že si obyčejní lidé nepřejí válku - ani v Rusku, ani v Anglii, ani v Americe, a koneckonců ani v Německu. To je pochopitelné. Ale politiku země určují její vůdci a nakonec je vždy jednoduché přimět lidi, aby šli s vámi, až už žijí v parlamentní demokracii nebo ve fašistické či komunistické diktatuře”, měl Göring Gilbertovi říci 18. dubna 1946 během večerního rozhovoru ve své cele. 

Gilbert namítl: „Ale je tu jeden rozdíl… V demokracii mají lidé slovo prostřednictvím jimi zvolených představitelů, a v USA může válku vyhlásit jen Kongres.”

Na to Göring údajně odvětil: „To je sice hezké, jenže, ať už mají slovo či nikoliv, lidi lze vždy přesvědčit, aby udělali to, co jim vůdci řeknou. Je to snadné. Musíte je jen přesvědčit, že jsou napadeni, a odsoudit pacifisty pro nedostatek vlastenectví a pro to, že vystavují zemi nebezpečí. Tohle funguje v každé zemi stejně.”

Je tedy zřejmé, že údajný citát z Norimberských procesů se začal šířit po loňském berlínském projevu Roberta Kennedyho Jr., jenž překroutil slova z Göringova rozhovoru s psychologem. O této dezinformaci psal například i francouzský deník Le Monde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás