Česká vláda neplánuje povinné očkování proti nemoci Covid-19

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích sdílely za poslední týden tisíce uživatelů informaci o tom, že české Ministerstvo zdravotnictví chystá učinit vakcínu proti onemocnění Covid-19 povinnou. Není to pravda. Vláda jasně řekla, že očkování proti této chorobě bude dobrovolné. 

Zpráva o údajném povinném očkování se na Facebooku šířila například prostřednictvím tohoto příspěvku z 30. září 2020, který již sdílelo přes 11 000 uživatelů. 

Snímek facebookového postu pořízený 6. října 2020

Tato informace se nezakládá na pravdě. V Národní strategii očkování proti nemoci Covid-19 ze 7. září 2020, která je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky, jasně stojí, že vakcína proti koronavirovému onemocnění bude dobrovolná a bude přednostně podávána rizikovým skupinám občanů včetně seniorů nad 65 let, kterým očkování uhradí stát.

Snímek webové stránky MZČR pořízený 6. října 2020

Je třeba připomenout, že žádné očkování proti Covid-19 ještě není k dispozici. Vědci na různých místech světa se snaží co nejrychleji vyvinout a otestovat bezpečnou a účinnou vakcínu, aby ukončili pandemii, která má na svědomí již více než milion úmrtí a způsobuje globální ekonomickou krizi. 

Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v současné době probíhají klinické testy na tisícovkách lidí a jejich výsledky by měly být k dispozici „v nadcházejících týdnech až měsících”. Podrobné panorama s nejnovějšími informacemi o tom, v jaké fázi se testování všech vakcín nachází, je k dispozici zde na stránce Centra pro vakcíny při Londýnské škole hygieny a tropických chorob. 

Přesné datum, kdy bude vakcína k dispozici pro země Evropské Unie, ještě není známo. Podle agentury EMA by však měl být proces „kratší než standardní schvalování” díky tomu, že se ušetřil čas při tzv. „rolling review,” což je zrychlené posuzování slibných léků či vakcín během nouzového stavu. Umožňuje totiž průběžně vyhodnocovat data od EMA již během klinických testů. Za normálních okolností farmaceutické firmy nejdříve dokončí testy, sepíší z nich závěry, a teprve poté je předají k posouzení.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula 5. října 2020 uvedl, že první dodávka vakcíny ve výši jedné desetiny celkového objemu by měla přijít do Česka ještě před koncem roku. Česká republika plánuje zakoupit 3 miliony vakcín, které vyvíjí britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca. Celkem mohla z unijního balíku koupit sedm milionů dávek, ale vláda se rozhodla koupit zatím pouze polovinu, aby měla i na nákup od jiných výrobců.

COVID-19