Tyto fotografie nezachycují protest proti koronavirovým opatřením v Berlíně

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Po sobotním protestu proti koronavirovým opatřením v Berlíně začaly na sociálních sítích kolovat fotografie obřích demonstrací s tvrzením, že v německé metropoli manifestovalo až 1,5 milionu lidí. Není to pravda. Některé fotografie zachycují červnový berlínský protest proti rasismu a další pocházejí z úplně jiných měst. Podle německé policie protestovalo kolem 20 000 lidí. 

Mezi českými uživateli Facebooku se dezinformace šíří například prostřednictvím tohoto příspěvku, odkud jej sdílelo již téměř 380 lidí. Píše se v něm: „Němci už mají dost korona teroru - podle policie více než 1,3 milionu lidí se sešlo 1.8. v Berlíně na demonstraci  za okamžité ukončení státních teroristických opatření, nošení náhubků, zničení ekonomiky, existencí, zdravotnictví, sociálního života.”

Snímek facebookového postu pořízený 3. srpna 2020

Falešné informace šířili také poslanci SPD na svých profilech zde a zde. Příspěvek se objevil také například zde. Dezinformace sdílely i tisíce uživatelů na Slovensku zde či zde a v Polsku například zde.

Kolik lidí opravdu demonstrovalo?

Podle německé policie se sobotního protestu proti koronavirovým opatřením zúčastnilo cca 20 000 osob, zatímco podle organizátorů pochodu to bylo až 1,3 milionu lidí. Na sociálních sítích se začaly šířit snímky obřích demonstrací. Problém je v tom, že většina fotografií pochází z úplně jiných demonstrací, ať už v Berlíně či jinde.

1. Protest proti rasismu, ne rouškám

V zavádějících příspěvcích se často objevuje tato fotografie, která má sloužit jako důkaz, že se na manifestaci proti nošení roušek a dalším koronavirovým opatřením 1. srpna 2020 sešlo až 1,5 milionu lidí (snímek zde označen červeně):

Snímek facebookového postu pořízený 3. srpna 2020

Tato fotografie ovšem nebyla pořízena 1. srpna 2020, nýbrž 6. června 2020, kdy v Berlíně proběhla mohutná demonstrace proti rasismu v reakci na násilnou smrt George Floyda rukama americké policie. Stejnou fotografii berlínského Alexanderplatzu, která díky sociálním sítím rychle obletěla svět (např. na Twitteru zde), pořídil fotograf agentury Reuters. Policie v té době odhadla počet účastníků na 10 000. 

Snímek fotografické databáze Reuters pořízený 3. srpna 2020

2. Ještě jednou demonstrace proti rasismu… v Hamburku, ne v Berlíně

Jedna z fotografií, které měly zachycovat sobotní protikoronavirový pochod v Berlíně, vypadala takto:

Snímek facebookového postu pořízený 3. srpna 2020

Také tento snímek je naprosto vytržený z kontextu. Nejenže tato demonstrace neproběhla 1. srpna 2020, ale neproběhla ani v Berlíně. Jedná se pochod proti rasismu, taktéž z 6. června 2020, a to v Hamburku. Fotografie byla uveřejněna na stránkách organizátorů pochodu s textem: „15 000 lidí dnes demonstrovalo před radnicí města proti rasismu a nahodilému zabíjení lidí policií. Poklekli a se zdviženou pěstí si připomněli George Floyda, jakož i oběti rasově motivovaného násilí v Německu.”

Snímek z webové stránky Solidarische Stadt Hamburg pořízený 3. srpna 2020

Na fotografii je navíc jasně viditelná jedna z výškových dominant Hamburku - telekomunikační věž Heinricha Hertze. Ta se svou specifickou siluetou velmi liší od známé berlínské televizní věže Berliner Fernsehturm:

Vlevo věž Heinricha Hertze v Hamburku, vpravo TV věž v Berlíně

3. Technopárty v Curychu

Další fotografie vydávaná za sobotní pochod v Berlíně, zde sdílená poslancem SPD Radkem Kotenem (označená červeně), vypadá takto:

Snímek facebookového postu pořízený 3. srpna 2020

Tento snímek byl ve skutečnosti pořízen 10. srpna 2019 během technopárty ve švýcarském Curychu. Je k dohledání na webové stránce organizátorů této street party a je na ní vidět most Quaibrücke:

Snímek webové stránky Streetparade.com pořízený 3. srpna 2020

Zde jsou dvě fotografie berlínské demonstrace z 1. srpna 2020 pořízené fotografem AFP Johnem MacDougallem:

 

Článek preložil/-a
COVID-19