Český spisovatel Milan Kundera je stále naživu

Na twitterovém účtu, nesoucím jméno bývalého velvyslance České republiky ve Francii, se objevila zpráva, že zemřel světoznámý český spisovatel Milan Kundera, který žije od roku 1975 ve Francii. Jedná se o hoax: twitterový účet byl falešný. Autor Nesnesitelné lehkosti bytí, Žertu a dalších známých románů je naživu, jak potvrdila jeho rodina prostřednictvím českého velvyslanectví v Paříži. 

Zpráva se objevila ve 12:08 na twitterovém účtu pojmenovaném po Petru Drulákovi, bývalém velvyslanci ČR ve Francii. Kunderova údajná smrt byla oznámena v angličtině, francouzštině a češtině. Česká verze vypadala takto:

Image
Snímek nyní již vymazaného twitterového účtu pořízený 18. června 2020

Na profilové fotografii je skutečně Petr Drulák, který byl od února 2017 do prosince 2019 velvyslancem ČR ve Francii. Asi hodinu po oznámení údajné Kunderovy smrti však následoval další tweet oznamující, že twitterový účet je ve skutečnosti „hoax vytvořený italským novinářem Tommassem Debenedettim.”

Image
Snímek nyní již vymazaného twitterového účtu pořízený 18. června 2020

Stránka byla posléze vymazána.

Osoba, která se na Twitteru prezentuje jako „Tommasso Debenedetti”, je známý výrobce hoaxů, který již takto „zabil” celou řadu celebrit, včetně bývalého guvernéra americké centrální banky neboli Fedu Alana Greenspana čárka francouzsko-řeckého režiséra Costy Gavrase, španělského filmaře Pedra Almodóvara či kubánského vůdce Fidela Castra.

Podle tohoto rozhovoru otisknutého britským deníkem The Guardian je Tommaso De Benedetti učitelem v Římě. Řekl, že píše falešné tweety, z nichž mnohé přebrala mainstreamová média, aby odhalil, jak nespolehlivým zdrojem zpráv jsou sociální sítě. AFP se ovšem v době publikace nepodařilo potvrdit, že De Benedetti je skutečně autorem falešného účtu, který oznámil Kunderovu smrt. 

Legendární český autor je stále naživu, jak AFP po telefonu potvrdila mluvčí české ambasády v Paříži Michaela Andresová. 

„Mohu potvrdit, že je to hoax,” řekla. „Rodina pana Kundery nám potvrdila, že je naživu a v pořádku.”

Andresová dodala, že to nebylo poprvé, co se někdo snažil šířit falešnou zprávu o spisovatelově smrti: „Už jsme měli ten samý problém před měsícem. A dnes má svátek Milan, tak toho asi někdo využil.”

Kdo hoaxu naletěl?

Bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Drulák také potvrdil, že twitterový účet pod jeho jménem byl falešný. „Já Twitter vůbec nepoužívám,” řekl AFP po telefonu. „Je mi líto, že se tahle dezinformace objevila, a jen doufám, že nikoho nepoškodila.” 

Ještě předtím, než autor twitterového účtu sám odhalil, že se jedná o hoax, zveřejnil zprávu o údajném Kunderově úmrtí polský deník Gazeta Wyborcza.

Image
Snímek facebookového postu z 18. června 2020

Noviny posléze otiskly tuto opravu„Informace o Kunderově smrti se ukázala být falešná. Omlouváme se za její zveřejnění. Panu Kunderovi přejeme co nejdelší život a pevné zdraví.”

České deníky o hoaxu psaly například zde či zde.

Milan Kundera se narodil v roce 1929 v Brně. Zatímco jeho raná básnická tvorba byla silně prokomunistická, později jeho tvorbu prostoupila deziluze. Poté, co veřejně kritizoval sovětskou invazi Československa v roce 1968, již nesměl publikovat a v roce 1975 odešel do exilu ve Francii, kde od té doby žije. Od roku 1993 píše ve francouzštině.

Image
Milan Kundera 30. listopadu 2010 na večírku u příležitosti 20. výročí založení revue La regle du jeu francouzského filosofa Bernarda-Henriho Levyho. (AFP / Miguel Medina)

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás