Syřané v karanténě po návratu z Turecka 27. dubna 2020 (AFP / Abdulaziz Ketaz)

Ne, česká vláda neplánuje investovat 9 miliard Kč na podporu přistěhovalců

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se v poslední době znovu šíří informace o tom, že česká vláda plánuje investovat 9 miliard Kč na projekty pro imigranty místo toho, aby je investovala do infrastruktury pro vlastní obyvatele. Není to pravda. Žádná taková položka ve vládním rozpočtu neexistuje a příslušná ministerstva částku označují jako vymyšlenou. 

„Vláda zradila celý národ,” píše se v tomto příspěvku z listopadu minulého roku, který sdílelo na Facebooku přes 13 tisíc uživatelů. Autor tvrdí, že vláda ČR chce investovat na každého imigranta 2 miliony korun ročně, a poskytuje výčet toho, co by se za tuto částku dalo pořídit pro české občany. Příspěvek vypadá takto: 

Snímek facebookového postu pořízený 29. června 2020

Jedná se o falešnou informaci. Vláda žádných 9 miliard na podporu imigrantů neschválila. Kromě částky určené na pomoc uprchlíkům v zahraničí, která v roce 2020 činí 189 milionů korun a je v gesci ministerstva vnitra, totiž vláda neposkytuje fondy určené specificky pro imigranty, sdělil AFP mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Místo toho jdou peníze z rozpočtu prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí řadě neziskových organizací, které se angažují v různých oblastech. Mezi ně patří třeba podpora sportu, sociální služby pro nemohoucí, podpora rodin s dětmi, kultura i pomoc národnostním menšinám. V roce 2020 vláda vyčlenila na tyto dotace něco přes 8 miliard korun. Z této částky šlo přímo na národnostní menšiny 49 milionů korun: 

Snímek z webových stránek ministerstva práce a sociálních věcí z 29. června 2020

Devět miliard korun je totální dezinformace,” řekl AFP mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek. „V těch programech, které vláda podpořila, samozřejmě mohou být i imigranti, ale je jich menšina a nikdo vám nespočítá, kolik peněz jde přímo na ně.”

Neziskové organizace také získávají na své programy peníze z fondů Evropské unie, které nejdou z vládního rozpočtu. 

„Možná někdo viděl tu částku 8 miliard, přičetl k tomu program na podporu uprchlíků na místě a zaokrouhlil si to na devět,” řekl Dostálek. 

To je však nepravděpodobné vzhledem k tomu, že dezinformační příspěvek se začal šířit již v listopadu 2019. Částky „devět miliard” a „dva miliony na každého imigranta” byly s nejvyšší pravděpodobností převzaty z tohoto videa Tomia Okamury ze září roku 2015, kdy v Evropě probíhala uprchlická krize. V něm předseda SPD kritizuje neschopnost tehdejší české vlády postavit se EU a v čase 0:11 doslova říká: „Přijímání nelegálních imigrantů bude stát Českou republiku náklady zatím až devět miliard korun.” V  0:49 dodává: „Jeden imigrant vyjde českou státní kasu na dva miliony korun za rok. A k tomu připočítejte zvýšenou kriminalitu, sociální pnutí, nedostatek peněz pro naše vlastní potřebné české občany a další problémy.”

Snímek facebookového postu pořízený 29. června 2020

Ani tvrzení, že „slušný člověk” nevydělá 2 miliony korun ani za 10 let, není správné. Takový člověk by musel vydělávat méně než 16 666,- Kč měsíčně. Podle Českého statistického úřadu však průměrná hrubá měsíční mzda v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 36 144,- Kč.